28 maja 2018

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu?"TE KOBIETY MAJĄ NAPRAWDĘ ZWARIOWANE POCHWY" - Dorota Masłowska we wstępie do swojej książki stwierdziła, że pewnie nigdy nie będzie miała klikalności większej niż artykuły o takich właśnie nagłówkach, ale jednak dobry tytuł to połowa sukcesu. Dlatego swoim felietonom nadała zbiorową nazwę „Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu” a ja postanowiłam ten tytuł bezczelnie skopiować, żeby sprawdzić, czy faktycznie będzie „się klikał”.

Książka Masłowskiej to zbiór artykułów pisanych w latach 2013-2016 do magazynu o kulturze dwutygodnik.com. Są doskonałe. Tak doskonałe, że wręcz wpędzają przeciętnego blogera w kompleksy. Można napisać o „Kuchennych rewolucjach”  siedem stron bitego tekstu tak, żeby to było mądre i żeby się czytało jednym tchem?  Okazuje się, że tak. Można napisać o „Portrecie Podwójnym” Magdaleny Grzebałtowskiej (o którym ja pisałam tu), tak żeby Zdzisław Beksiński stanął przed nami jak żywy? Owszem, można.

"W labiryncie", żródło: Onet
Ta pozycja to przekrojowy portret polskiego społeczeństwa z ostatnich czterech dekad na podstawie  popularnych wówczas książek, programów TV czy muzyki.  Zaczynamy w latach 80-tych, wśród myszy laboratoryjnych przy okazji serialu „W labiryncie”, w którym młodziutki Marek Kondrat z ledwo sypiącym się wąsem wcale nie przypomina późniejszego króla reklam telewizyjnym a Darek Kordek i Jan Jankowski jeszcze nie wiedzą, że ten serial okaże się największym osiągnięciem w ich karierze. Dalej mamy lata 90-te, czyli Dynastię i Muzykę Disco Polo, początek XXI wieku i Big Brother aż po czasy współczesne z Azją Express w tle.

Masłowska pisze o rzeczach, które stworzyły tożsamość narodową Polaków. O "dziełach", które zna każdy z nas i każdy może się o nich wypowiedzieć. Bo o ile nie wszyscy potrafią wyrecytować „Inwokację” z Pana Tadeusza, o tyle dowolny przechodzień zapytany na ulicy będzie umiał zanucić „Weź co chcesz, wszystko weź” Shazzy. Nieważne, czy jesteś dyrektorem w korpo, czy też może sprzątasz biuro tegoż, jesteś artystą, lekarzem lub po prostu spędzasz czas kulturalnie pijąc piwo pod Żabką – na pewno wiesz kim jest Gulczas, Blake Carrington czy sędzia Anna Maria Wesołowska.

Shazza. Żródło: http://superbiz.se.pl/galerie/176434/74066/shazza/

A jaki obraz Polski współczesnej jawi się w tej książce? W gruncie rzeczy, mimo poczucia humoru autorki iskrzącego z każdej strony,  jest to wizerunek bardzo smutny. To miejsce, gdzie patriotyzm oznacza "spuszczenie wpierdolu ciapatym", kobiecość to siedzenie cichutko i słuchanie jak mądrzy mężczyźni odbierają nam prawo stanowienia o własnym ciele, zdrowiu a nawet życiu a o tym co jest naprawdę męskie informują ze znawstwem panowie w sutannach.

Ta książka jest jak wino – myślę, że za kilkadziesiąt lat będzie jeszcze lepsza. Miło będzie w 2048 usiąść w bujanym fotelu z elektrycznym robotem masującym nogi u stóp i przypomnieć sobie, że wiele lat temu był taki zespół jak BAJM, na imprezy robiło się „mięsne jeże” za to nie było robotów masujących nogi. Ciekawe, czy ktoś będzie wówczas pamiętał o Kubie Wojewódzkim czy parze Rozenek-Majdan?

Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu [Dorota Masłowska]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


"Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu", 
 D. Masłowska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Liczba Stron:    232

Kategoria:         zbiór felietonów

Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz