12 marca 2020

"Dżuma" Camusa i inne książki o epidemiach
W ostatnim czasie sprzedaż „Dżumy” Alberta Camusa wzrosła w Polsce pięciokrotnie. Podobne zjawisko pojawiło się we Francji i we Włoszech. Czy to oznacza, że w trakcie pandemii szukamy wiedzy w lekturach? Jeżeli tak, to dla chętnych mam oprócz Dżumy jeszcze dwie inne pozycje.

„Zaraza” Jerzy Ambroziewicz


To reportaż. Zdarzenia opisane w tej książce wydarzyły się we Wrocławiu w 1963 roku.
Poczatek lipca. Bardzo gorace lato. Kiedy nagle umiera pielęgniarka, pierwsza diagnoza to szybko postępująca białaczka. Jednak kiedy pojawiają się kolejni chorzy, szybko okazuje się, że to ospa.
I wtedy zaczyna się. Organizowanie szczepień, izolatoriów. To opis heroicznej walki lekarzy z brakiem lekarstw, z własnym zmęczeniem oraz… z niepokornymi pacjentami. Ospa szalała przez dwa miesiące, dzięki odpowiedzialnemu zachowaniu i przede wszystkim masowym szczepieniom udało się powstrzymać jej rozwój.
Sama książka, choć to literatura faktu, napisana jest niczym doskonała powieść sensacyjna i jak widać, mimo upływu wielu lat od jej wydania, wciąż mogłaby uczyć właściwego podejścia do tego typu zjawisk. 

 "Zaraza" , Jerzy Ambroziewicz

Wydawnictwo: Dowody na istnienie

Liczba Stron:    280

Kategoria:         literatura faktu


Zaraza [Jerzy Ambroziewicz]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE„Bastion” Stephen King


Tym razem lżej, choć nie dosłownie, bo to bardzo opasłe tomisko. Ale to przynajmniej beletrystyka. W "Bastionie" apokalipsa zaczyna się niewinnie – od kichnięcia, kataru. Ale choroba postępuje bardzo szybko i wkrótce wybija prawie całą ludzkość co do nogi. Zostają tylko wybrańcy podzieleni na dobrych i złych. Sny prowadzą ich na miejsce spotkania gdzie stoczy się między nimi ostateczna walka…

To dość lekka lektura, ale jedna z lepszych Stephena Kinga. Jeżeli masz ochotę na coś na czasie, a jednak podszyte odrobiną rozrywki - polecam właśnie to. 

 "Bastion" , Stephen King

Wydawnictwo: Albatros
                                              
Tłumaczenie:   Robert P. Lipski

Liczba Stron:    1116

Kategoria:         horror
Bastion [Stephen King]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Bastion [Stephen King]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

"Miasto ślepców" Jose Saramago

Na miasto spada epidemia ślepoty. Starzy, młodzi, kobiety i mężczyźni. Nie wiadomo dlaczego, nie wiadomo jak to uleczyć. Chorują wszyscy poza jedną kobietą... Władze decydują się na zamknięcie pacjentów w opuszczonym szpitalu psychiatrycznym. I tam zaczyna się koszmar...

Książka jest ciężka, okrutna, momentami obrzydliwa. Ale jednocześnie to cholernie dobra powieść nie tylko o chorobie, ale i o postawie ludzi, którzy znaleźli się w sytuacji ekstremalnej. 

"Miasto ślepców" , Jose Saramago

Wydawnictwo: Rebis
                                              
Tłumaczenie:   Zofia Stanisławska

Liczba Stron:    346

Kategoria:         literatura piękna
Miasto ślepców [José Saramago]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

"Dżuma" Albert Camus 


Wspomnianą na początku „Dżumę” Alberta Camusa znają chyba wszyscy. Utwór opowiada o epidemii, która nawiedziła Algierię, jednak jak pewnie pamiętacie z lekcji polskiego – opis choroby to tylko jedna z płaszczyzn rozumienia tej powieści. Dżuma to także zło tkwiące w ludziach i ujawniające się w chwilach próby. Zło, które niszczy i jednocześnie rodzi kolejne zło rozprzestrzeniając się jak zaraza. To świetna pozycja, lecz należy czytać ją uważnie i nie dosłownie. Pamiętajcie o tym sięgając po książkę.


"Dżuma" , Albert Camus

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
                                              
Tłumaczenie:   Joanna Guze

Liczba Stron:    194

Kategoria:         literatura pięknaDżuma [Albert Camus]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Dżuma [Albert Camus]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz