29 sierpnia 2021

Dbaj o siebie - 6 książek, które ci w tym pomogą


Rany, jak się męczyłam nad wstępem do tego wpisu. No bo jak wygląda życie większości z nas? Praca (szkoła, studia?), po pracy drugi etat w domu (dzieci, gotowanie, zakupy by się przydały?) a w międzyczasie fajnie byłoby znaleźć chwilę na jakieś niezobowiązujące hobby lub choćby piwo ze znajomymi. A wokół  szaleje pandemia, inflacja, *** i ************ a całości daleko od jednorożców rzygających tęczą. 


Więc jak mam wam w takich warunkach powiedzieć: “nie stresujcie się”, “bądźcie wdzięczni”, “dbajcie o siebie”? A jednak mówię, bo właśnie teraz jest to szczególnie ważne. A poniżej kilka książek, które mogą wam w tym pomóc.


"Medytacja dla zabieganych" , Dorota Mrówka


O tej książce pisałam już na blogu rok temu. Chcę o niej jednak przypomnieć, bo medytacja, to jeden z najlepszych a zarazem najbardziej niedocenianych leków na jedną z najgroźniejszych współczesnych chorób - stres. 

 

A teraz weź oddech, zamknij oczy i wyobraź sobie: Jesteś na wakacjach. Odzyskałeś chwilowo spokój ducha. Nie sprawdzasz nerwowo maili, ba, nawet nie pamiętasz czy jest wtorek, czy może czwartek. Co za różnica? Chciałbyś zachować to uczucie na dłużej? Jeśli tak, ta książka Ci w tym pomoże.

O korzyściach płynących z medytacji można by pisać długo, zostawię to jednak mądrzejszym ode mnie. Dziś tylko kilka krótkich zdań.

Medytacja to nic innego jak koncentracja na danej chwili. Na oddechu, słyszanym dźwięku, obrazie za oknem. Co to daje? Przede wszystkim wewnętrzny spokój. Kiedy myślisz tylko o tym, co dzieje się w tej sekundzie, nie rozpamiętujesz przeszłości ani nie tworzysz czarnych scenariuszy na temat przyszłości, świat zwalnia i uspokaja się. Nagle okazuje się, że nabierasz dystansu – zarówno do siebie jak i do problemów wokół. 


Pozwalasz sobie spojrzeć na wszelkie problemy z boku a wtedy stają się one o wiele prostsze do rozwiązania. Daje to ogromną siłę i sprawia, że trudniej nas zranić – jeżeli wiemy jakie są nasze wady i umiemy się z nich śmiać, a jednocześnie znamy swoją wartość,  nie dotkną nas czyjeś przytyki.

Wewnętrzny spokój daje także poczucie kontroli rozumianej jako odpowiedzialność za wszystko, co Cię spotyka. Świadomość, że to ty kreujesz swój los. Jeżeli nie powiodło ci się w pracy, to nie jest to wina złośliwego szefa, czy wrednej koleżanki. To ty sam swoją postawą tworzysz lub odbierasz sobie możliwości. To daje ogromne poczucie wolności i… szczęścia.


To jak, chcesz spróbować? Nie musisz od razu jechać do Tybetu i zamykać się na kilka tygodni w klasztorze. Dorota Mrówka, autorka książki, przeprowadzi Cię przez ośmiotygodniowy kurs, w którym będzie wymagać od Ciebie jedynie kilkunastu minut dziennie. To naprawdę niewiele. Jeżeli Ci się nie spodoba, odpuść. Ale wierzę, że w to wejdziesz. Z miłości do siebie. 


"Medytacja dla zabieganych" , Dorota Mrówka


Wydawnictwo: Sensus                                      
Liczba Stron:    168

Kategoria:         poradnik

“Wege energia” Katarzyna Gubała


Skoro już jesteście po porannej medytacji, czas przejść do planowania posiłków. Tutaj gorąco polecam wam książkę Katarzyny Gubały pt: “Wege energia”. Już sama okładka z uśmiechniętą od ucha do ucha autorką wzbudza pozytywne uczucia. 

 

Nie namawiam was od razu do porzucenia mięsa, jednak powolne ograniczanie go na pewno będzie korzystne dla zdrowia i środowiska naturalnego. Tak czy siak, przepisy są wprawdzie wegańskie, ale przede wszystkim, to po prostu bardzo dobra kuchnia, która zachwyci na pewno także mięsożerców. Zdrowa, zbilansowana dieta, świadomość tego co jemy i tego, że robimy dla siebie coś dobrego,  to coś, co pomaga nabrać pozytywnego nastawienia. To świetny pierwszy krok, aby nabrać wiatru w żagle, zwłaszcza pod okiem takiej specjalistki jak Gubała.

 

Autorka jest redaktor naczelną pisma “Ekostyle” a także właścicielką firmy “Vegelab”, szkolącą obsługę lokali gastronomicznych pod kątem przepisów wege. 

 

Książka jest kolorowa, pełna nie tylko energii ale i oryginalnych, zdrowych przepisów. Korzystam z niej od kilku lat i jeszcze mi się nie znudziło.   


"Wege energia" , Katarzyna Gubała


Wydawnictwo: Septem                
Liczba Stron:    272

Kategoria:         książka kucharska

 

“Jak czerpać radość z pracy” M. Kondo, S. Sonenshein

OK, to skoro medytacja zrobiona, zdrowy posiłek przygotowany, czas zabrać się do pracy. Możesz zastanawiać się, co Marie Kondo, czyli specjalistka od sprzątania mieszkań, może wiedzieć o pracy w korpo lub prowadzeniu własnej firmy. Otóż okazuje się, że bardzo dużo, 

Marie Kondo zaczynała bowiem swoją karierę właśnie od pracy w japońskiej korporacji. Była specjalistką od organizacji. A jak pewnie wiecie, japońskie korpo nie biorą jeńców. Natomiast własną firmę prowadzi od wielu lat, więc doświadczenie ma. 

Scott Sonenshein jest natomiast zaproszonym przez nią psychologiem organizacji i wykładowcą biznesu. 

O czym zatem jest ta książka? Przedstawia cały wachlarz tematów - porządkowanie stanowiska pracy, danych cyfrowych, kalendarza, zebrań oraz sieci kontaktów. Uporządkowanie przestrzeni wokół siebie to uporządkowanie w głowie. Struktura plików, notatek i wiadomości, w której jesteśmy w stanie łatwo się poruszać i szybko odnaleźć żądane informacje przyspiesza pracę i eliminuje stres. 

Odpowiednia priorytetyzacja i oznaczenie zadań do zrobienia sprawia, że czujesz się komfortowo. Wiem, że mówi się łatwo a czasem wydaje się to nie do zrobienia. Ale da się, wiem to po sobie. I wiem, że to naprawdę pomaga. Ci, którzy mnie znali z czasów sprzed HO potwierdzą papiery mnożące się na biurku, pulpit zawalony folderami i chaos mailowo-telefoniczny. Teraz mam 3 foldery, maile odpowiednio oznaczone kolorami i spokojny umysł. Da się, tylko spróbuj. 

 

"Jak czerpać radość z pracy?" , M. Kondo, S. Sonenshein

Tłumaczenie: Anna Czajkowska

Wydawnictwo: Muza                 
Liczba Stron:    304

Kategoria:         poradnik


 

“Dlaczego śpimy?"Dr Metthew Walker


A po skończonym dniu i pysznym jedzeniu warto się wyspać :)


Bezsenność to zdecydowanie jedna z popularniejszych chorób cywilizacyjnych. Na przewlekłą cierpi około 10% społeczeństwa, na okresową około 30%. Sama widzę po znajomych, jak częsta jest to przypadłość. Ba, nawet Ci, którzy nie mają problemu z zasypianiem, zazwyczaj nie śpią przepisowych 7 godzin.  


No bo jak tu spać, skoro dopiero co zasnęły dzieci i dopiero teraz masz chwilę dla siebie? No niby jest 23 i oczy Ci się kleją, ale jak zagrasz w grę, to jednak się rozbudzisz i możesz siedzieć jeszcze parę godzin. Jeżeli to ten scenariusz, to jeszcze pół biedy. Gorzej, jeżeli znowu wzywa Cię excel lub powerpoint. I ja Cię nie przekonam, że sen jest ważniejszy, ale dr Matheww Walker już tak. 


Autor w tak przekonujący i ciekawy sposób przedstawia wyniki licznych badań a także wyjaśnia nasze zachowania senne, że trudno po lekturze nie zmienić swoich zwyczajów na lepsze. Ba, on nawet daje kilka gotowych przepisów, które, wiem z doświadczenia, świetnie się sprawdzają. Brawo za uczynienie kawałka świata lepszym i zdrowszym.


"Dlaczego śpimy?" , Dr Matthew Walker

Tłumaczenie: Jacek Konieczny

Wydawnictwo: Marginesy                 
Liczba Stron:    392

Kategoria:         poradnik“Czuła przewodniczka" Natalia de Barbaro


"Te trzy postacie: Potulna, Królowa Śniegu i Męczennica, są współzależne; współpracują ze sobą w chocholim tańcu. Są kobiety (...), które właściwie poza ten chocholi taniec nie wychodzą. Rodzą się i umierają wewnątrz tych ról. Ich życie może wyglądać na dostatnie i udane, z tym tylko, że nie jest ich własne."


To jeden z najbardziej przejmujących fragmentów książki Natalii de Barbaro. Polecam ją wszystkim (nie tylko kobietom), którzy chcą wyrwać się z zaklętego kręgu trzech postaci.


To nie jest kolejna lektura o tym, jak zostać zwycięzcą, czy o tym, że sami tworzymy własne szczęście więc uśmiech i głowa do góry.


To lektura o byciu dla siebie dobrym, serdecznym, o zgodzie na smutek, złość i łzy a także o sięgnięciu w głąb pragnień, które przykryłyśmy codziennymi obowiązkami, dobrymi manierami czy konwenansami. Jeżeli jesteś gotowa (gotów?) wyruszyć w tę niełatwą drogę, zapraszam do lektury.


Ta książka stała się bestsellerem na polskim rynku, od wiosny sięgnęło po nią tysiące kobiet. To chyba najlepiej świadczy o tym, jak była potrzebna.


"Czuła przewodniczka" , Natalia de Barbaro


Wydawnictwo: Agora               
Liczba Stron:    256

Kategoria:         psychologia“Twój dzień, Twoje życie" Aubrey Marcus


A jeśli nie chce Ci się czytać wszystkich książek, które wymieniłam powyżej, oto jedna, zawierająca w pigułce skompresowane rady po trosze z każdej z nich. Oczywiście, jak to bywa w przypadku teorii, każdy autor ma swoje i mogą się odrobinę od siebie różnić. Grunt to wziąć to co najlepsze i dopasować do swojego życia. 


Aubrey Marcus, autor, jest założycielem i CEO firmy Onnit, które zajmuje się produkcją suplementów diety i sprzętu fitness. Wydaje się więc, że zna się na rzeczy. 


Marcus w każdym kolejnym rozdziale opisuje jak zmienić swoje nawyki na zdrowsze od momentu otwarcia oczu aż do położenia się spać. Niektóre jego tezy są kontrowersyjne, niektóre mam wrażenie służą jedynie reklamie jego produktów,  ale z wieloma się zgadzam, od jakiegoś czasu stosuję w praktyce i widzę, że działają. 


Ideą książki jest działanie holistyczne. O ile wszystkie lektury powyżej koncentrują się na jednym aspekcie, który może korzystnie wpłynąć na nasze życie, o tyle tutaj mamy mix: zdrowe odżywianie, pozytywne nastawienie, produktywność, dobra kondycja, zdrowie, seks, sen. Te wszystkie aspekty życia są ze sobą ściśle połączone, warto więc tak właśnie je traktować. 


Każdy rozdział podzielony jest na kilka stałych elementów: opis Twojej domniemanej sytuacji bieżącej (zdziwilibyście się, jak często jest to trafny opis), rozwiązanie wraz z wyjaśnieniem oraz podsumowanie w postaci trzech krótkich wskazówek. Znajdziesz tutaj i zestawy ćwiczeń (podzielone w zależności od Twoich umiejętności i dostępnego czasu), i gotowe przepisy na zdrowe dania a także wiele przydatnych linków np. do podcastów lub medytacji. 


Jest to dobra lektura, aby zacząć a potem stopniowo pogłębiać wiedzę sięgając po pozycje z pierwszej części wpisu.


Mój egzemplarz książki znajdziecie tutaj.


"Twój dzień, Twoje życie" , Aubrey Marcus

Tłumaczenie: Wojciech Usarzewicz

Wydawnictwo: Septem             
Liczba Stron:    336

Kategoria:         poradnik

Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz