20 maja 2022

Pięć premier książkowych idealnych na dzień dziecka

 


Jeżeli pokój twoich dzieci tonie już w planszówkach, lalkach, robotach czy autach a na samą myśl o kolejnych zabawkach na skórze pojawiają się ciarki, polecam książki. Zwłaszcza, że te obecnie na rynku to już zazwyczaj nie są zwykłe czytadełka. To małe dzieła sztuki, połączenie zabawy z nauką albo zaproszenie do przygody. Wybrałam dla kilka nowości na rynku, które skradły serca moje i moich dzieci. Jestem pewna, że znajdziecie tu też coś dla waszych maluchów i starszaków.

"Pucio na wsi" Marta Galewska-Kutra, dla dzieci 2-6 lat


Serię książeczek i gier o Puciu zna pewnie większość rodziców. To świetne narzędzia, które „uczą bawiąc i bawią ucząc”.  Najnowsza, wydana w kwietniu pozycja opisuje życie i przygody Pucia na wsi. Dzieci dowiedzą się, skąd się bierze miód, jak się piecze chleb czy jak powstaje mąka.

Oprócz historyjki, na każdej stronie są mini zadania dostosowane do dwóch kategorii wiekowych – dla dzieci w wieku 2-3 lata i dla dzieci w wieku 3-6 lat. Dzięki temu ja czytałam ją z moimi dwoma chłopcami jednocześnie i każdy z nich miał swoją małą rolę do odegrania. Świetna zabawa.

Twarda oprawa i twarde kartki zapewniają niezniszczalność. Książeczki można nabyć pojedynczo albo od razu hurtowo kilka z serii, na pewno się nie znudzą. 

"Pucio na wsi" Marta Galewska-Kutra

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Liczba Stron:   40

Kategoria:        Dla dzieci

„Miasto psów” Nikola Kucharska, dla dzieci 3-8 latPięknie wydana książka dla małych miłośników psów. Wraz z młodym czytelnikiem zwiedzamy miasto, w którym rządzą właśnie te czworonogi.

Jest więc i psi rynek i muzeum psów (w którym głównym eksponatem jest „kość niezgody”), czy fort dog. Możemy przeczytać również jedno wydanie Psiego Kuriera Codziennego a także dowiedzieć się o świętach, festiwalach i wydarzeniach. A wszystko doprawione dużą dawką humoru.

To nie tylko książka, ale też klasyczna wyszukiwanka badająca spostrzegawczość malucha. Przejście całości zajęło mnie i mojemu 4-latkowi aż 1,5 godziny! Idealnie sprawdziła się w szpitalu, kiedy musiał leżeć przykuty łóżka. A sami wiecie, że nie jest łatwo utrzymać uwagę takiego żywego srebra na tak długo.

Wydanie oczywiście w postaci grubych niezniszczalnych stron, którym malutkie gniotące wszystko rączki nie straszne.


"Miasto psów" Nikola Kucharska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Liczba Stron:   28

Kategoria:        Dla dzieci
„Co się kryje w kwiatku” Rachel Ignotowsky, 6-10 latTę prostą, ale przepięknie wydaną książkę pokochał mój 7-latek – ogromny fan filmów przyrodniczych i wszystkiego co się z tym wiąże.

To małe dziełko sztuki to krótka historia o tym, jak rosną kwiaty – od nasionka poprzez kwitnienie aż do zapylenia i ponownego powstania nasionka. Dziecko pozna z niej podstawowe nazwy kwiatów, dowie się czym jest fotosynteza i w jaki sposób rozmnażają się rośliny.

Fascynująca wyprawa w świat nauki i przyrody. No i te przepiękne obrazki… Zresztą sami widzicie. 

"Co się kryje w kwiatku" Rachel Ignotowsky

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Liczba Stron:   48

Kategoria:        Dla dzieci

"Tatusiu, czy 10 to dużo?" Sabine Bohlmann, 4-8 lat


Ta historia mnie rozczuliła.

To rozmowa małego wilczka z tatą. Pewnie każdy rodzic zna tę sytuację, kiedy z buzi dziecka z prędkością serii z karabinu maszynowego wylatują pytania o najdziwniejsze rzeczy. Moje dwa ulubione z ostatnich tygodni to: „A kto wynalazł szpatułkę do przekładania naleśników” i „Ile niesporczaków jest teraz w kosmosie”.

Tutaj jest podobnie. Wilczek dopytuje rodzica o różne kwestie: czy jest duży, czy jest szybki, czy jest silny. A tata odpowiada zawsze tak samo: „TO ZALEŻY”. I tu pada wyjaśnienie i porównanie.  Aż do wzruszającego finału, kiedy to z ust małego wilczka pada pytanie, na które tata odpowiada jednoznacznie i bez żadnego „zależy”…

Piękna powiastka o więzi rodzicielskiej, dla mnie ogromnie wzruszająca a dla mojego Julka kolejna inspiracja do zadania serii pytań z „a czy”. 


"Tatusiu, czy 10 to dużo?" Sabine Bohlmann

Tłumaczenie:    Małgorzata Słabicka - Turpeinen

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Liczba Stron:   48

Kategoria:        Dla dzieci„Detektywi z Tajemniczej 5 kontra Duchy. Zagadka Czarnego psa” Marta Guzowska, 6-10 latIdealna książka rozpoczynająca przygodę z literaturą kryminalną. Taki „Pan Samochodzik” tylko dla młodszych czytelników. Autorką serii (Zagadka Czarnego Psa to ósmy z kolei tom) jest Marta Guzowska, która wie co robi – za swoje książki kryminalne dla dorosłych zgarnęła już wiele nagród, m.in. Złoty Pocisk , Czarny Kapelusz i Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Tytułowi detektywi to Anka, Jaga i Piotrek – grupa rezolutnych dzieciaków, którym nie straszne przygody i zagadki. Tym razem wybiorą się na poszukiwanie ducha pewnego Kasztelana krążącego po zamku w Ogrodzieńcu. Będzie wartka akcja, poszukiwanie śladów i zaskakujące zakończenie.

Atutem powieści jest zagadka dla czytelnika na końcu każdego rozdziału pozwalająca maluchowi samodzielnie pobawić się w detektywa. Idealna wprawka przed spotkaniem z Herkulesem Poirot za kilka lat.

Jeżeli dodać do tego, że ilustracje do książki są autorstwa utalentowanej Asi Gwis, to mamy prezent idealny. Książki można kupować w dowolnej kolejności. A może… od razu całą serię?

"Zagadka Czarnego Psa" Marta Guzowska, Asia Gwis

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Liczba Stron:   176

Kategoria:        Dla dzieci

A może macie swoje typy na prezent? Dajcie znać w komentarzach co polecacie.
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz