4 maja 2016

7 twarzy Jo Nesbo

Kilka dni temu do Wrocławia przyjechał jeden z najpoczytniejszych współczesnych pisarzy książek kryminalnych – Jo Nesbo. Jak wiecie z poprzednich wpisów (na przykład stąd), uwielbiam tego autora a na każdą jego kolejną książkę o Harrym Hole czekałam z utęsknieniem. Z tego też względu uważnie  śledziłam wszystkie wywiady, których udzielił przy okazji pobytu w Polsce. Wyłoniła się z nich sylwetka tak fascynująca, że postanowiłam zgłębić życiorys Norwega. Udało mi się wygrzebać kilka ciekawostek, które rzucają zupełnie inne światło na jego twórczość. Przeczytajcie, do czego się dokopałam:
Harry Hole
autor: Elena Torre -  oryginał z Flickr użytkownika profondo nord


Sportowiec


Jo Nesbo w młodości był piłkarzem – od 17 roku życia grał w norweskim klubie Molde FK i marzył o tym, by pewnego dnia zagrać w angielskiej premier league w Tottenham Hotspurs. Jego marzenia przekreśliła kontuzja – mając 19 lat zerwał więzadło kolanowe i musiał zrezygnować ze sportu. Obecnie realizuje swoje ruchowe pasje podczas wspinaczki ściankowej i skałkowej, za co uwielbiam go jeszcze bardziej, bo to również jedna z moich ulubionych dyscyplin.

Analityk finansowy


Po załamaniu kariery sportowej postanowił wziąć się ostro za naukę i skończył ekonomię na jednej z najlepszych uczelni biznesowych świata: Norwegian School of Economics and Business Administration w Bergen.  Jak sam powiedział w wywiadzie: „Jeżeli nie wiesz, co chcesz w życiu robić, idziesz na ekonomię”, co ja – jako absolwentka informatyki i ekonometrii na wydziale ekonomiczno-socjologicznym mogę w 100% potwierdzić. Po studiach pracował jako analityk finansowy i makler giełdowy. Nie dał się jednak tak całkowicie zamknąć w świecie yuppie, ponieważ równolegle realizował się jako…

Muzyk


Jo Nesbo

Będąc już na studiach przypadkiem trafił do popowo-rockowego zespołu muzycznego. W 1994 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Die derre, w którym Jo jest wokalistą, gra na gitarze a także pisze teksty. Piosenki z drugiego albumu zajmowały pierwsze miejsca norweskich list przebojów a sam krążek był przez lata najlepiej sprzedającym się albumem muzycznym w Norwegii. W zespole grał również brat pisarza – Knut Nesbo, który zmarł w 2013 roku. Wtedy też ukazała się ostatnia płyta zespołu. To właśnie Knutowi dedykowana jest ostatnia książka z serii o Harrym Hole – „Policja”.


Potomek...


To była dla mnie najciekawsza część życiorysu autora i mam nadzieję, że kiedyś uda mi się dowiedzieć na ten temat więcej. Otóż, okazuje się, że w czasie II wojny światowej jego rodzice stali po przeciwnych stronach barykady. Jego matka była działaczką norweskiego ruchu oporu. Ojciec – wychowany na ulicach Brooklynu w USA miał od zawsze wpajaną nienawiść do komunistów. Wydawało mu się, że ma wybór tylko między Hitlerem a Stalinem, wsparł więc faszystów. Swoje winy odkupił 3-letnim pobytem więzieniu. Swoją przyszłą partnerkę poznał krótko po wyjściu na wolność. Synowi zwierzył się kiedyś, że nałożenie na niego kary było fair, biorąc pod uwagę wybór, jakiego dokonał.
W hołdzie dla taty Nesbo napisał "Czerwone Gardło" – powieść o trudnej, wciąż do końca nierozliczonej norweskiej historii,  Quislingowcach walczących ramię w ramię z żołnierzami Trzeciej Rzeszy i o trudnych decyzjach, które trzeba podejmować, będąc jeszcze praktycznie dzieckiem.

Autor literatury dziecięcej


Od 2007 roku Jo Nesbo dla swojej córki zaczął tworzyć również książki dla dzieci. Powstała seria o szalonym profesorze – doktorze Proktorze – wynalazcy, który wierzy, że jego największe odkrycie jest jeszcze wciąż przed nim. Pisarz wykazuje się w tych książkach potężną dawką wyobraźni, inteligencji i poczucia humoru. Polecam wszystkim 6-10 latkom. W Polsce pozycje te ukazują się od 2011 roku nakładem wydawnictwa Czarna Owieczka.

Scenarzysta


Już nie tylko księgarnie ale i duży ekran stają się domeną utalentowanego Norwega. Adaptacja jego książki pt: „Łowcy głów” to absolutny hit – jeżeli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć, gorąco polecam.  Ponadto, już wkrótce w amerykańskiej stacji NBC ma zostać zrealizowany serial na podstawie scenariusza Nesbo. Jego akcja ma rozgrywać się w Waszyngtonie a głównym bohaterem będzie prawnik specjalizujący się w rozwodach. Roboczy tytuł tasiemca to: „I’m Victor”.

Last but not least…


Poznaliście już sześć, zaskakujących obliczy Jo Nesbo. Nie zapominajmy jednak, że przede wszystkim jest on genialnym pisarzem. Ostatnia, ale dla mnie osobiście najważniejsza nowina, będzie dotyczyła właśnie jego twórczości: mimo zakończenia "Policji", które mogło sugerować, że to ostatnia pozycja z serii o Harrym Hole, okazuje się, że: w marcu 2017 wychodzi kolejna książka!

Czy życie nie jest piękniejsze, kiedy się wie, że jest na co czekać? Tak więc: byle do marca!

PS. Jeżeli nie macie pojęcia kim jest Jo, Harry i o co ten cały szum, koniecznie zerknijcie tutaj.
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz