15 maja 2016

Zaprogramowani na sukces

Charles Duhigg

Siła Nawyku - Charles Duhigg


Wydawnictwo:  Wydawnictwo Naukowe PWN

Tłumaczenie:    Małgorzata Guzowska

Liczba Stron:    424

Kategoria:         PsychologiaPo długiej przerwie kilka tygodni temu wróciłam do pracy w mojej starej dobrej korpo. Z tego też powodu ponownie poszerzyłam zakres czytanej tematyki o książki „rozwojowe”, tzn. takie, które w jakiś sposób mogą przydać mi się w pracy. Zarzuciłam je na czas urlopu macierzyńskiego, żeby całkowicie odciąć się od firmowych stresów, ale od kwietnia wróciły na moją półkę. Pozycja, którą chcę Wam dziś przedstawić jest jednak świetna nie tylko dla menadżerów czy właścicieli własnych firm. Tak naprawdę przyda się każdemu z Was. Mowa w niej bowiem będzie o nawykach  - jak radzić sobie z tymi niewłaściwymi i przekuwać je w te dobre. „”Zaraz zaraz, ale ja nie mam żadnych złych nawyków” – pomyślałeś i zamknąłeś przeglądarkę internetową tylko po to, by za kilka minut ponownie usiąść przed monitorem. Więc może jednak?


Charles Duhigg – autor „Siły nawyku”, o której chcę Wam opowiedzieć, jest dziennikarzem śledczym  gazety New York Times, nie psychologiem. Dla jego twórczości ma to swoje wady i zalety. Podstawowym plusem jest język, jakim posługuje się w książce – czyta się ją jak felieton, jej język jest prosty w odbiorze a przykłady tak klarowne, że nie da się nie zrozumieć intencji piszącego. Czasem jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że niektóre prezentowane przez niego wyniki badań psychologicznych są mocno naciągane tak, aby potwierdzić jego teorię. Niech jednak ten drobny minus Was nie zraża, bo nadal jest to jedna z ciekawszych tego typu lektur na rynku wydawniczym.

Charles DuhiggDlaczego jedni odnoszą sukces a inni nie? Wg autora, wszystko jest kwestią nawyków. Co robisz po powrocie z pracy? Idziesz pobiegać czy siadasz przed telewizorem z paczką chipsów? Jak wygląda Twój poranek zaraz po przebudzeniu? Wstajesz od razu czy przestawiasz budzik aby ostatecznie biec na ostatnią chwilę? Zmieniając jedną drobną rzecz możesz wpłynąć na całe swoje życie.  Może warto spróbować?  W książce znajdziecie bardzo wiele ludzkich historii – osób walczących z otyłością, chorobą alkoholową lub po prostu z nerwowym obgryzaniem paznokci. Dzięki zmianie nawyków pokonały swoje słabości i wyszły na prostą. To banalne sposoby, które może zastosować każdy z nas.

A jak się to ma do biznesu? Oooo Duhigg sypie przykładami. Jak spopularyzować pastę do zębów w Stanach Zjednoczonych lat 40-tych, gdzie zęby myje ledwo co szósty obywatel? Dlaczego odświeżacz powietrza usuwający brzydkie zapachy łatwiej sprzedać osobom, które mają czyste mieszkania niż tym żyjącym w… nie bójmy się tego słowa – smrodzie? Dzięki jakim nawykom Starbucks stał się wiodącą firmą na tak szerokim przecież rynku kaw? Tego wszystkiego dowiecie się z tej lektury.  Fantastyczna dla sprzedawców, menadżerów, marketingowców.


Charles Duhigg
Kolejna grupa, która powinna koniecznie sięgnąć po tę lekturę to sportowcy i ich trenerzy. Technikę wykształcania odpowiedniego nawyku wykorzystywali mistrzowie olimpijscy czy zwycięskie zespoły Super Bowl. Skoro jesteś w stanie odruchowo, bez zastanowienia, w ułamku sekundy wykonać szereg czynności prowadząc samochód, możesz „zaprogramować się” również uprawiając sport. Niesamowite, do czego zdolne są nasze ciała i mózgi, jeżeli odpowiednio nad nimi popracujemy.
Każdy z nas jest od czegoś uzależniony. Jedni nie rozstają się z telefonem komórkowym, inni wciąż obgryzają paznokcie, jeszcze kolejni – podjadają. A wielu ludzi nawet cierpi na wszystkie te nałogi jednocześnie. W książce opisano kilkanaście eksperymentów, badań i doświadczeń pozwalających pozbyć się złych nawyków (lub raczej – zastąpić je innymi – dobrymi). Jeżeli tylko spróbujecie, okaże się, że coś, co do tej pory utrudniało Wam życie, możecie przekuć w sukces. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednią motywację, wsparcie – a wbrew pozorom jest to łatwiejsze, niż nam się wydaje.

Jeżeli zainteresowała Cię ta książka, zobacz również "Żyj według własnych zasad". 
Siła nawyku [Charles Duhigg]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz