9 lutego 2018

10 najpiękniejszych książek o miłości


Szczerze mówiąc nie znoszę romansideł. Pisanie o miłości jest bardzo trudne i mało kto robi to na tyle dobrze, by nie popaść w banał. Autorzy zwykle idą w stronę różowo-słodko harlequinowatą lub odwrotnie – w coś a’la porno, które jednak zamiast podniecenia raczej powoduje uśmiech politowania.

Ale można też napisać pięknie, prosto, bez zadęcia. Bo przecież właśnie taka miłość jest najpiękniejsza. Poniżej 10 lektur, po które warto sięgnąć, gdy masz ochotę na chwilę wzruszenia, tęsknoty, szybszego bicia serca…

Miłość w czasach zarazy, Gabriel Garcia Marquez

A jak pan myśli, jak długo możemy pływać w to cholerne tam i z powrotem? - zapytał.Florentino miał przygotowaną odpowiedź od pięćdziesięciu trzech lat, siedmiu miesięcy i jedenastu dni, łącznie z nocami.- Przez całe życie - powiedział.”

Najlepsze książki o miłości
"Miłość w czasach zarazy" , G.G, Marquez

Wydawnictwo: Muza
                                              
Tłumaczenie:   Carlos Marrodan Casas

Liczba Stron:    496

Kategoria:         powieść obyczajowa


Ona – rozsądna, twardo stąpająca po ziemi. On – poeta i niepoprawny romantyk. On za nią szaleje, ona go zwodzi. On się oświadcza, ona… wychodzi za innego. Z rozsądku Ale to nic. On czeka. Czeka długo, bo ponad pół wieku. Dokładnie 51 lat, 9 miesięcy i 4 dni.  Kiedy jego ukochana zostaje wdową, ma już 72 lata. On przychodzi do niej w dniu pogrzebu jej męża i… Przeczytajcie sami.
Mamy tu wszystko – szaloną namiętność, małżeństwo z rozsądku i spokojne, dojrzałe uczucie. Marquez opisuje miłość silniejszą niż samotność, zazdrość, opierającą się upływowi czasu. Która z nas nie chciałaby być tak kochana?

Przeminęło z Wiatrem, Margaret Mitchell 

"Kocham cię, Scarlett, za to, że jesteś tak bardzo do mnie podobna… Za to, że oboje jesteśmy renegatami i egoistami. Żadne z nas nie dba o to, czy świat idzie na psy, byle nam było dobrze i przyjemnie."

Książki o miłości
"Przeminęło z wiatrem" , Margaret Mitchell

Wydawnictwo: Albatros
                                              
Tłumaczenie:   Celina Wieniewska

Liczba Stron:    1136

Kategoria:         powieść obyczajowa


Książka okrzyknięta „romansem wszech czasów”, choć tak naprawdę miłość to tylko jeden z wielu wątków tej kultowej powieści. Ale za to jaka miłość…

Scarlett to kapryśna i rozpieszczona manipulantka. Ale także silna i bardzo pewna siebie kobieta. Rhett nazywa ją śliczną i psotną kotką, która jest tak pewna siebie, że nawet nie stara się osłaniać swoich pazurków.  Nic dziwnego, że potrafiła owinąć sobie wokół palca prawie każdego mężczyznę. Dla ratowania ukochanej Tary zawiera kolejne małżeństwa, jednak w głowie ma tylko jednego mężczyznę – tego jedynego, który jej się oparł – wymoczkowatego Ashleya.

Rhett – przeciwieństwo Ashleya, zarówno z wyglądu jak i z charakteru. Inteligentny, trochę cyniczny, za nic mający konwenanse. Kocha Scarlett bezgranicznie. A ona? Ona trochę za późno dostrzega, kto tak naprawdę jest jej jedyną prawdziwą miłością. Jak to się kończy – wszyscy wiemy. Ale poczytać miło i nawet niejedną łzę można przy tym uronić.

Spóźnieni kochankowie

„Wiesz, Jacques, naszemu światu brakuje miłości. Czasami wydaje mi się, że gołębie to ostatni kochankowie Paryża. Nasze czasy są pełne seksu, ale niewiele w nich prawdziwej miłości, miłości, która zbliża wszystkie stworzenia, która pozwala im znaleźć wyraz dla uczuć wobec innego stworzenia, ważnego i cennego dla nich”

William Wharton
"Spóźnieni kochankowie" , William Wharton

Wydawnictwo: Rebis
                                              
Tłumaczenie:   Krzysztof Fordoński

Liczba Stron:    352

Kategoria:         romans


Tkliwość to pierwsze słowo, które kojarzy mi się z tą książką. Bo taka właśnie jest miłość Mirabelle, niewidomej siemdziesięcioletniej kobiety, i Jacka – zniszczonego życiem malarza-kloszarda z paryskiego bruku. Przypadkowe spotkanie odmienia życie obojga. Ona przeżywa pierwszą miłość  - niespieszną, delikatną ale też głęboko erotyczną, on - zaczyna wierzyć, że czeka go w życiu jeszcze coś dobrego.

Narratorem powieści jest Jack, Wharton oddaje jednak czasem głos także Mirrabelle. Przez kolejne strony śledzimy rozwijające się powoli uczucie – od przyjaźni, więzi duchowej aż po cielesne spełnienie.  Wharton okazał się mistrzem opisywania scen erotycznych – E.L. James mogłaby się od niego wiele nauczyć.

Duma i uprzedzenie, Jane Austen

„Daremnie walczyłem ze sobą. Nie poradzę, nie zdławię mego uczucia. Pozwól mi, pani, wyznać, jak gorąco cię wielbię i kocham.”


Książki o miłości
"Duma i uprzedzenie" , Jane Austen

Wydawnictwo: Świat Książki
                                              
Tłumaczenie:   Anna Przedpelska-Trzeciakowska

Liczba Stron:    368

Kategoria:         powieść obyczajowaPan Darcy jest świetną partią. Bogaty, przystojny – właściwie czego może chcieć więcej dziewczyna w XIX-wiecznej Anglii?  A jednak Elisabeth odmawia zakochanemu swojej ręki – jego aroganckie zachowanie skutecznie ją do niego zniechęca a ona woli zostać starą panną niż wyjść za mąż za kogoś, kogo nie darzy ciepłymi uczuciami. Czy Darcy przekona Lizzy, że nie jest aż tak obcesowym gburem za jakiego miała go na początku znajomości? Nie będzie to łatwe zadanie.

Książka Jane Austen jest chyba na każdej liście 100 książek, które trzeba przeczytać jakie przeglądałam. To nie tylko piękna opowieść o miłości, ale także opis obyczajowości. Tym, którzy już zapoznali się z lekturą polecam również rewelacyjny sześcioodcinkowy serial z Colinem Flirthem w roli głównej. Warto, zwłaszcza dla sceny, w której pan Darcy wychodzi z jeziora… :)

Duma i uprzedzenie [Jane Austen]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki, Mario Vargas Llosa

"Miłość to najgorsze, co się może człowiekowi przytrafić. Człowiek chodzi jak idiota i przestaje troszczyć się o siebie samego."

Książki o miłości
"Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" , Mario Vargas Llosa

Wydawnictwo: Znak
                                              
Tłumaczenie:   Marzena Chrobak

Liczba Stron:    384

Kategoria:         powieść obyczajowa, romans


Ricardo zakochuje się w swojej Chilijeczce będąc małym chłopcem i kocha ją już zawsze. A ona? To zjawia się w jego życiu to odchodzi. Zawiera kolejne małżeństwa, ma kolejnych kochanków ale… jednak ciągle do niego wraca. Choćby na chwilę. Kim właściwie jest? Modliszką, która wykorzystuje zakochanego w niej mężczyznę aby później po raz kolejny wbić mu nóż w plecy, cyniczną i wyrachowaną egoistką, dla której liczą się jedynie pieniądze i dobra zabawa, czy może zranioną dziewczynką, która pragnie, by ktoś się nią zaopiekował?

„Szelmostwa” to jedna z moich ulubionych miłosnych historii, przede wszystkim ze względu na niezłomność głównego bohatera, który trwa przy swojej ukochanej mimo wszystkich jej szaleństw i numerów, które mu wywija. Bo czy nie na tym właśnie polega prawdziwe uczucie?

Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki [Mario Vargas Llosa]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

  Co się wydarzyło w Madison County, Robert James Waller


Analiza wszystko niszczy. Są sprawy magiczne z natury , które muszą pozostać nienaruszone. Jeśli podzieli się je na części, znikną. 
Książki o miłości
"Co się wydarzyło w Madison County" , R.J. Waller

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
                                              
Tłumaczenie:   Dorota Malinowska-Grupińska

Liczba Stron:    160

Kategoria:         romansFranceska jest przykładną, choć nieco znudzoną żoną mieszkającą w małym miasteczku. Swój włoski temperament dawno schowała do kieszeni i po prostu żyje z dnia na dzień. Aż do chwili kiedy zjawia się on – przystojny fotograf, który sprawia, że odżywają w niej dawne marzenia i zapomniane już uczucie szalonej tęsknoty i namiętności. Mają dla siebie tylko kilka dni, ale to będą najbardziej magiczne dni w ich życiu.

Historia prosta i banalna, ale właśnie przez to piękna i pełna czaru. Pozycją obowiązkową jest także film z rewelacyjną Meryl Streep i Clintem Eastwoodem.

 Okruchy dnia,Kazuo Ishiguro

I to właśnie ta chwila, jestem teraz o tym przeświadczony, tak utkwiła mi w pamięci - ta chwila: z tacą w rękach stoję w mroku korytarza, a w mojej duszy narasta przeświadczenie, że o parę kroków ode mnie, po drugiej stronie drzwi, właśnie w tej chwili panna Kenton płacze.”
Książki o miłości
"Okruchy dnia" Kazuo Ishiguro

Wydawnictwo: Albatros
                                              
Tłumaczenie:   Jan Rybicki

Liczba Stron:    304

Kategoria:         powieść obyczajowa, romans


Gdy ktoś pyta mnie o mój ulubiony film wymieniam właśnie ten. James Ivory stworzył perfekcyjny obraz z doskonałą obsadą (Emma Thompson i Anthony Hopkins), który można oglądać dziesiątki razy i wciąż dopatrywać się nowych niuansów w gestach, mimice, symbolach…

Stevensa poznajemy jako starszego pana, który wybiera się z wizytą do swojej dawnej znajomej – panny Kenton. To jedyna kobieta, jaką kiedykolwiek kochał, choć sam przed sobą nigdy by się do tego przyznał.

W tym przypadku wyjątkowo – jeżeli nie znasz jeszcze książki, polecam obejrzeć najpierw film. Wtedy o wiele łatwiej będzie Ci zrozumieć postawę Stevensa, do którego maska profesjonalnego kamerdynera przywarła tak mocno, że nie jest w stanie jej zdjąć i oddać się choć na chwilę życiu prywatnemu. To historia człowieka tak powściągliwego w słowach i gestach, że nawet w monologu wewnętrznym nie jest w stanie przyznać się do głębszych emocji. I dopiero na starość zdaje się zauważać, jak wiele stracił...

Anna Karenina, Lew Tołstoj


„Ja mogę żyć tylko sercem, wy zaś żyjecie według zasad”

Książki o miłości
"Anna Karenina" Lew Tołstoj

Wydawnictwo: Znak
                                              
Tłumaczenie:   Kazimiera Iłłakiewiczówna

Liczba Stron:    908

Kategoria:         powieść obyczajowa, romans


Piękna Anna wiedzie dostatnie życie u boku swojego szanowanego, acz dość nudnego męża. Właściwie ma wszystko czego jej trzeba – dobrą pozycję, jest spełnioną matką, bryluje na petersburskich salonach. A jednak czegoś jej brakuje – czegoś ulotnego, nienazwanego, co daje jej młody hrabia Wroński.


Wprowadza w jej życie namiętność, niebezpieczeństwo, burzy spokój, rozpala ogień, który pali wszystko. A Anna początkowo walczy, lecz serce wygrywa z rozumem. Stawia wszystko na jedną kartę i… przegrywa. To smutna historia o gorącym, lecz naiwnym kobiecym sercu. I choć dzieje się w XIXwiecznej Rosji, to trudno oprzeć się wrażeniu, że jest bardzo uniwersalna.

Anna Karenina [Lew Tołstoj]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Angielski Pacjent, Michael Ondaatje

"Namiętny poemat jest substytutem kobiety, którą kochasz lub powinieneś kochać, czyjaś namiętna rapsodia komuś innemu zabrzmi fałszywie."
Książki o miłości
"Angielski pacjent" Michael Ondaatje

Wydawnictwo: Świat Książki
                                              
Tłumaczenie:   Wiesław Sadkowski

Liczba Stron:    270

Kategoria:         powieść obyczajowa, romans


Jego poznajemy, kiedy jest ciężko ranny. Pielęgnowany przez kanadyjską pielęgniarkę we włoskiej willi w krótkich chwilach świadomości, opowiada swoją historię.
O niej wiemy początkowo niewiele – że miała piękne kolana, dopiero co wzięła ślub i dlatego przyleciała wraz z mężem do grupy badaczy, w której znajduje się też on. Romans jest tylko kwestią czasu.
Angielski pacjent to druga z wymienionych w tej notatce książek, która zdecydowanie zyskała po przeniesieniu jej na ekran kinowy. Gorąco polecam film z Juliette Binoche i Wiliamem Defoe w rolach głównych. Tylko naszykuj chusteczki.


Listy na wyczerpanym papierze, Agnieszka Osiecka i Jeremi Przybora

„Okazało się nagle, że jesteśmy do siebie niepodobni jak pies do kota. Myślę, że na to jest jedna jedyna rada: Kochaj mnie! Kochaj mnie, Jeremi, a wszystko będzie fajnie.”

Książki o miłości
"Listy na wyczerpanym papierze" A.Osiecka, J.Przybora

Wydawnictwo: Agora SA
                                              
Liczba Stron:    216

Kategoria:         poezjaZe wszystkich opisanych historii ta jedna wydarzyła się naprawdę. Ona – świeżo upieczona rozwódka, on po raz drugi żonaty. Połączyła ich miłość pachnąca tęsknotą, papeterią i jesiennymi liśćmi. Listy na wyczerpanym papierze to zapis dwuletniej korespondencji pomiędzy Agnieszką Osiecką i Jeremim Przyborą. Od namiętnego początku, po środek pełen tęsknot i nadziei, aż po smutne odkochanie.
Książka to rarytas dla fanów twórczości obojga. Z każdej strony bije ich talent i inteligencja. No i oczywiście miłość – czasem ckliwa, trochę zazdrosna, nigdy do końca nie spełniona. A mimo to piękna. Więcej o książce pisałam tu.

Kiedy spojrzymy jeszcze raz na tę listę, to okazuje się, że prawie żadna z tych wielkich namiętności nie skończyła się dobrze. I może dlatego właśnie są świetnym materiałem na powieść o miłości? Miłości, która nie została spłycona codziennością – pieluchami, chorobami, zwykłym zmęczeniem.  A może właśnie prawdziwe uczucie polega na trwaniu przy sobie i odnajdywaniu ciepłych uczuć właśnie mimo tych nieprzespanych nocy, kredytów i sterty prania? Jak sądzisz?


 I co dodałabyś do tej listy?

Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz