29 lipca 2016

Trudna sztuka dyplomacji...
Sięgacie czasem po książki popularnonaukowe? Przyznam szczerze, że ja rzadko, ale czasem się jednak zdarza. Wbrew pozorom to nie tylko nudne lektury nadające się tylko by wkuć na pamięć, zdać egzamin i zapomnieć. Wiele z nich podaje ciekawe anegdoty i fakty z dziedziny nauki, których nie znajdziesz w innej literaturze. Tak było i tym razem. Przedstawiam Wam „Dyplomację od podstaw w opowieściach ekspertów. ”

Dyplomacja od podstaw w opowieściach ekspertów

Maria Pierzchała

Wydawnictwo:  Wydawnictwo Adam Marszałek

Liczba Stron:    205

Kategoria:         PopularnonaukowaDyplomacja to powoli zapominana sztuka. O ileż łatwiej jest po prostu głośno krzyczeć i przepychać się łokciami. Ale… czy skuteczniej? Tylko na krótką metę.

Bądź zmianą, którą chciałbyś widzieć w świecie.” – Maria Pierzchała przywołując  słowa Mahatmy Gandhiego przedstawia nam zacne grono osób hołdujących tej zasadzie. To ludzie zawodowo zajmujący się dyplomacją – profesorowie, pracownicy placówek. Przeprowadzą nas przez  intrygujący świat pełen pułapek i drobnych niuansów. 

Czego dowiesz się z tej pozycji? Zagadnienia są bardzo rozległe, np.  jak wygląda życie na placówce? Za co odpowiedzialny jest szef protokołu dyplomatycznego? Jaki kraj jest najlepszy na świecie i dlaczego właśnie Szwajcaria?

Dla mnie osobiście najciekawsze były smaczki, którymi raczyli mnie kolejni interlokutorzy Marii. Wydaje Ci się, że wiesz wszystko o savoir-vivre? A co podać na przyjęciu, na którym spotkają się wyznawcy Islamu i ortodoksyjni Żydzi? Czy wypada podać alkohol? A‘propos alkoholu – co powiecie na wręczenie Papieżowi w prezencie butelki whisky? Wpadka czy nie?

Natomiast z serii „dyplomacja na co dzień”: co zrobić z torebką podczas wystawnej kolacji? (przyznam szczerze, że ja do tej pory nie wiedziałam) Na którą przyjdziecie na eleganckie, proszone śniadanie? (nie, ani nie na 9 ani nawet na 10 – więcej nie zdradzę ).

Aby literatura popularnonaukowa była wiarygodna, musi za nią stać solidny ekspert. Za takiego może poczytywać się Maria Pierzchała – choć bardzo młoda, ma już spore doświadczenie zawodowe w dziedzinie dyplomacji. Dzieli się nim na swoim fantastycznym blogu: „Poradnia dyplomatyczna”.

Jeżeli jeszcze nie przekonałam Cię do tej lektury, wejdźc na bloga Marysi i na początek ściągnij sobie jej darmowy eBook „Nie ma nic nudnego w byciu damą! Mini przewodnik savoir-vivre i etykiety biznesu dla kobiet sukcesu”. Nie rozczarujesz się.

Za możliwość zapoznania się z lekturą dziękuję autorce.

Książkę możecie kupić np. w księgarni Wydawnictwa Adam Marszałek a także w poniższych sklepach:


Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz