26 grudnia 2016

Przeczytam 52 opowiadania w 2017 roku


Jak co roku wielu moli książkowych podejmuje wyzwanie: „Przeczytam 52 książki w nadchodzącym roku”. Nigdy nie byłam fanką takiego liczenia – jednak lektura lekturze nierówna i nie mówię tu tylko o długości ale również o stopniu trudności i skupieniu jakiego wymagają poszczególne dzieła.

Dlatego zamiast takiego wyzwania proponuję inne – przeczytaj 52 krótkie historie, po jednej tygodniowo. Każda z nich ma od 1,5 do 4 stron, więc każde z opowiadań pochłoniesz maksymalnie w 10 minut. Ale potem przetraw je, przemiel w głowie przez kolejne 7 dni. Spraw, aby dotarł do Ciebie głębszy sens każdej linijki, może przeczytaj je jeszcze raz?Jeżeli podejmiesz to wyzwanie, mam dla Ciebie idealną pozycję na rok 2017 – „Twój rok na zmianę. 52 kroki do szczęśliwego życia.” autorstwa Bronnie Ware, tej samej, która napisała bardzo popularną ostatnio książkę „Czego najbardziej żałują umierający”. Bronnie przez wiele lat zajmowała się opieką paliatywną, towarzyszyła osobom chorym podczas podróży na drugą stronę, była z nimi do ostatnich chwil. To ją ukształtowało i nauczyło jak czerpać  z życia pełnymi garściami, odróżniać rzeczy ważne od tych zupełnie nieistotnych.

Właśnie tymi refleksjami dzieli się w książce. To 52 krótkie rozdziały – anegdotki z jej życia, obserwacje przyrody, swojego dziecka,  a także podopiecznych z którymi pracowała.  Bo to właśnie patrząc na zwierzęta – psy, ptaki, konie cieszące się wolnością,  na małe dzieci, które jak nikt potrafią szczerze dążyć do tego, czego pragną i na osoby, które są umierające, więc nie mają już nic do stracenia, możemy nauczyć się żyć pełnią życia.Jak widzi świat osoba zrodzona w burzy, która pierwszą rzeczą jaką widzi i słyszy to cisnące się wokół gromy? Czy inaczej niż ta, która przychodzi na świat w piękny i słoneczny dzień? Dlaczego powinniśmy być wdzięczni za deszczową pogodę i jak rytm biegnącej rzeki można odnieść do naszego życia? To właśnie tematy poruszane przez Bronnie.

To bardzo prosta książeczka. Nie jest to pozycja napisana przez psychologa, dogłębnie traktująca sprawy duszy. To raczej coś dla osób będących na początku drogi rozwoju, chcących coś w swoim życiu zmienić, uwierzyć w siebie, znaleźć sens w codzienności.  Oczywiście można ją przeczytać za jednym zamachem, ale moim zdaniem lepiej będzie smakowała dawkowana powoli, tydzień po tygodniu – tak zresztą zaleca jej poznawanie sama autorka.To lektura, która uczy optymizmu i motywuje do walki o własne szczęście – bez względu na wszystko. Bo wbrew pozorom, niewielu z nas naprawdę to potrafi.  

Za możliwość zapoznania się z lekturą dziękuję wydawnictwu Czarna Owca.


Twój rok na zmianę [Bronnie Ware]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINETwój rok na zmianę, Bronnie Ware


Wydawnictwo:  Czarna Owca

Tłumaczenie:    Joanna Golik-Skitał

Liczba Stron:    200

Kategoria:        PsychologiaUdostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz