22 stycznia 2017

Krótka historia o czasie...


Jeżeli korzystasz z aplikacji Google do przechowywania zdjęć, to pewnie znasz jej funkcję: „Odkryj ten dzień na nowo”, która przypomina co jakiś czas zdjęcia zrobione równo rok wcześniej. Facebook idzie jeszcze dalej – powiadamia nas o naszych wpisach nawet sprzed kilku lat.

Uwielbiam te gadżety – nie prowadzę żadnego pamiętnika, więc takie powroty do przeszłości bez Google czy Facebooka wymagałyby ode mnie dużo zachodu. Ciekawie jest obserwować, jak wiele się zmieniło przez ten czas – ile nowych osób pojawiło się w życiu, jak inaczej postrzegam świat albo jak inna jest teraz rzeczywistość wokół mnie.Przez ostatnie 5 lat przez moje miasto przeszedł tajfun remontów – Łódź zmieniła się nie do poznania. Niesamowite jak szybko człowiek przyzwyczaja się do nowego wyglądu – mimo że obok niektórych miejsc przechodziłam przez 30 lat, teraz trudno mi sobie z detalami przypomnieć, gdzie był jaki budynek czy jak przebiegała dana ulica. A jednak kiedy widzę stare zdjęcie, serduszko bije szybciej i z nostalgią.

Właśnie dlatego tak bardzo spodobała mi się książka, którą dzisiaj Ci przedstawiam na blogu. "Przed i Po" Mathiasa Aregui mówi właśnie o upływającym czasie. Bez słów, jednak bardzo wymownie. To seria rysunków Anne-Margot Ramstein przedstawiających tę samą rzecz, jednak w po kilku godzinach, może dniach, czasem latach. Niektóre z rysunków prowokują myśli o przemijaniu, inne wywołują zachwyt nad cudami przyrody a jeszcze inne są motywacją do wysnucia pięknej opowieści.


Książka spodoba się każdemu, bez ograniczenia wiekowego. Nadaje się już dla trzyletnich dzieci, ale spodoba się również ich rodzicom czy dziadkom. Małemu szkrabowi można dzięki niej przystępnie wyjaśnić na czym polega przemijanie albo zapoznać je z podstawowymi prawami natury. Starsi przypomną sobie, niektóre rzeczy zupełnie oczywiste, o których w codziennym pędzie zapominają – że czas mija i to z każdym rokiem jakoś szybciej.


Ponieważ w pozycji tej nie ma ani jednego zdania, każdy może sobie ją interpretować po swojemu – i to także jest piękne.  Dodatkowo, brak typowej fabuły wynagradzają naprawdę pierwszorzędnej jakości ilustracje. Warto wspomnieć, że autorzy zostali w 2015 roku nagrodzenia za nie Bologna Ragazzi Award, czyli swego rodzaju „ilustratorskim Oskarem”. Polecam gorąco. 

Przed i Po, Matthias Aregui


Wydawnictwo:  Format

Ilustracje:         Anne-Margot Ramstein

Liczba Stron:   176

Kategoria:        Dla dzieciUdostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz