19 marca 2017

Książka, której nikt nie powinien przeczytać

Korea Północna
fot. Michał Huniewicz

Nie powinieneś przeczytać tej książki. Ona w ogóle nie powinna powstać. A skoro już powstała - nie miała prawa opuścić granic swojego kraju. Jak to się zatem stało, że trzymam w ręku piękne wydanie pozycji pt: "Oskarżenie. Opowieści totalitarne." Bandiego - autora mieszkającego w Korei Północnej? Hmm.. właściwie można powiedzieć krótko: to prawie cud.

Korea Północna
Zwróć uwagę na znaczek na ubraniu - każdy mieszkaniec stolicy musi taki mieć. Co ważne, w Pyongyang mogą mieszkać tylko uprzywilejowani, przychylni partii mieszkańcy. fot. Michał Huniewicz
Korea Północna – ostatni tak szczelny bastion totalitaryzmu na świecie. Miejsce bardzo zamknięte, turystów tam bardzo niewielu a jeżeli już jakiś jest, zawsze dostaje swojego „opiekuna”, który ma zapewnić „właściwe postrzeganie” tamtejszej rzeczywistości.

W zeszłym roku polski fotograf Michał Huniewicz przemycił stamtąd zrobione ukradkiem zdjęcia – to właśnie one stanowią oprawę graficzną do dzisiejszego wpisu. To o wiele więcej niż władze chciałyby pokazać światu. 

Korea Północna
fot. Michał Huniewicz

Przejmujący jest już sam wstęp:

„Żyję w Korei Północnej od pięćdziesięciu lat,
Jak gadający automat,
Jak człowiek zaprzęgnięty w jarzmo.
Piszę opowiadania,
Popychany do tego nie przez talent,
Lecz przez oburzenie.
Nie posłużyłem się do ich spisania piórem ani atramentem,
Ale moimi kośćmi i moimi krwawymi łzami”

Korea Północna
fot. Michał Huniewicz

Opowiadania z książki „Oskarżenie” pisane są w latach 1989 – 1995, czyli krótko przed i tuż po śmierci wieloletniego przywódcy Korei Północnej  - Kim Ir Sena.  Jaki obraz państwa się z nich wyłania?

Niestety nie ma tu ani grama zabawnych komunistycznych absurdów jak z komedii Stanisława Barei. Są donosy, propaganda, wszechobecna kontrola. Partia decyduje czy wolno podróżować, jaką pracę podjąć a nawet… czy zasłonić okna. 

W telewizji jest tylko jeden kanał, nie ma Internetu, nie można śpiewać kiedy się chce. To kraj, w którym można zostać skazanym na karę śmierci za obejrzenie filmu rodem z Hollywood. To najciemniejsze miejsce na świecie.

Ludzie żyją jak wytresowane zwierzęta, zaprogramowane roboty. W jednym z opowiadań porównuje się ich do uczniów szkoły aktorskiej, wciąż wprawiających się w odgrywaniu swoich ról.

Korea Północna
fot. Michał Huniewicz


Oficjalnie to kraj idealny – nie ma w nim przestępstw, niepotrzebne są więzienia. Wszyscy są szczęśliwi, kochają swoje państwo i przywódcę. Jedno z najbardziej przerażających opowiadań w książce to historia wsi, której mieszkańcy zostali zaczarowani tak, by ciągle się śmiali. Bez względu na to, czy czuli smutek, gorycz, ból – każde ich uczucie zostawało tłamszone przez wybuch śmiechu. Trudno o lepszą metaforę życia w tym miejscu.


Korea Północna


Bandiego porównuje się do Sołżenicyna, który został wydalony ze Związku Radzieckiego za opublikowanie na Zachodzie dzieł pokazujących w niekorzystnym świetle komunizm. Różnica jest jednak zasadnicza – Bandi wciąż mieszka i żyje w Korei Północnej, a gdyby ktoś dowiedział się, że jego opowiadania krążą po świecie, prawdopodobnie przypłaciłby to życiem. Stylem i nastrojem przypominają zdecydowanie książki Kafki lub Orwella. Polecam więc je szczególnie fanom tych autorów.

Korea Północna
fot. Michał Huniewicz

Ta książka to nie tylko kopalnia wiedzy o codziennym życiu mieszkańców. To również symbol walki. Bandi sprzeciwia się reżimowi w jedyny znany mu sposób – piórem. I jest to walka skuteczna. Sam fakt, że udało się przemycić i rozpowszechnić swoją twórczość stanowi dowód na to, że w nieprzeniknionym murze powoli zaczynają pojawiać się rysy, to tylko kwestia czasu, kiedy będzie wyłom.

Korea Północna
fot. Michał Huniewicz

PS. Jeżeli spodobały Wam się zdjęcia Michała Huniewicza, więcej znajdziecie tu.
Jeżeli temat Cię zainteresował, zobacz również wpis: 4 książki o Korei Północnej.

Za możliwość zapoznania się z lekturą dziękuję wydawnictwu Czarna Owca. 

Oskarżenie. Opowieści totalitarne. Bandi

Wydawnictwo:  Czarna Owca

Tłumaczenie:    Karolina Sosnowska

Liczba Stron:    264

Kategoria:         OpowiadaniaOskarżenie - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz