5 stycznia 2018

12 polskich książek wyróżnionych w 2017 roku

ksiązki 2017

NIKE, Paszport Polityki, Nagrody Conrada… trochę tych nagród i wyróżnień jest.  Dziś przedstawiam 12 polskich książek, które zdobyły nominacje bądź nagrody w 2017 roku. Jeżeli jeszcze ich nie znasz i zastanawiasz się co przeczytać – oto mój plan dla Ciebie na najbliższy rok. Nie rozczarujesz się.

 Styczeń – Siadamy ze znajomymi i opowiadamy anegdoty


Maciej Sieńczyk
"Wśród przyjaciół" Maciej Sieńczyk

Wydawnictwo: Czarne
                                              
Liczba Stron:    192

Kategoria:          obyczajowaOk, to nie jest normalna książka. Jest dziwna, wręcz surrealistyczna. Grupa ludzi  biesiaduje, opowiada historie. O czym? O wszystkim i o niczym. O zbieraniu starych plakatów, o komiksach, o kocie sąsiadki, kafkowskiej drodze przez urzędnicze męki  i o dyskopatii. A wszystko w sosie z bujnej wyobraźni. Intrygujące, choć nie dla każdego.

Książka była nominowana do Nagrody Conrada. 

Wśród przyjaciół [Maciej Sieńczyk] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Luty – Idziemy nad rzekę pokrytą lodemAleksandra Zielińska
"Bura i szał" Aleksandra Zielińska

Wydawnictwo: W.A.B.
                                              
Liczba Stron:    320

Kategoria:          obyczajowaCiężka lektura, ale warta zachodu. Bura jest szalona. Wariatka. Nienormalna. Znienawidzona przez rodzinę, wykluczona ze swojej wiejskiej społeczności, wyśmiewana na studiach. Przerażona życiem. 

W książce wchodzimy w jej duszę, poznajemy myśli i motywy kierujące chorą głową a także traumatyczne wydarzenia, które doprowadziły Burą do szaleństwa. Zielińska prowadzi nas przez meandry psychologiczne bardzo daleko i w bardzo mroczne zakamarki. Męcząca i wymagająca skupienia książka, ale warto poświęcić jej czas.

Książka nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Bura i szał [Aleksandra Zielińska] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Marzec – jedziemy do Japonii, ale tym razem nie będziemy podziwiać kwitnących wiśni


Katarzyna Boni
"Ganbare! Warsztaty umierania" Katarzyna Boni

Wydawnictwo: Agora SA
                                              
Liczba Stron:    304

Kategoria:          reportaż


11 marca 2011 roku o godzinie 14:46.45 starły się ze sobą płyty i zatrzęsła się ziemia. 8 sekund później informacja z Japońskiej Agencji Meteorologicznej dociera do prefektur na północnym wybrzeżu Japonii – w szkołach, fabrykach, biurach włącza się alarm. Od tego momentu masz 32 sekundy aby uratować życie.

Ganbare! Oznacza „Daj z siebie wszystko”, „Dasz radę”, „Walcz”. Od marca 2011 roku w Tohoku to najczęściej powtarzane słowo.

Książka Katarzyny Boni to nie tylko poruszający reportaż i historie ludzi, którzy przeżyli. To też opis niezwykłej i niepojętej dla nas kultury japońskiej, gdzie obok najnowocześniej technologii mamy wiarę w duchy, gdzie znajdziesz instrukcję jak dbać o cerę gdy jesteś bezdomny (bo akurat tsunami sprzątnęło Ci dom) oraz gdzie organizowane są niezwykle popularne targi śmierci. O tej książce mogłabym pisać długo, na pewno jeszcze do niej wrócę na blogu. Polecam każdemu. 

Książka była nominowana do Nagrody Conrada w 2017 a w 2016 do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. 

Kwiecień – kręcimy się po blokowisku i podpatrujemy ziomali

Salcia Hałas
"Pieczeń dla Amfy" Salcia Hałas

Wydawnictwo: Muza
                                              
Liczba Stron:    448

Kategoria:         obyczajowa
Gdańskie blokowisko i dwie przyjaciółki:  Maria Mania, pracująca w kwiaciarni zakładu pogrzebowego i Elwirka – sprzedawczyni z Żabki. Spotykają się i rozmawiają: o miłości, filozofii, życiu, św Franciszku, bzykaniu i o tym jak wygląda niebo. O nadziejach na lesze jutro i o niespełnionych marzeniach. Zakochują się, rozstają. Książka momentami zabawna, momentami refleksyjna.  Jestem zdecydowanie na tak.  Polecam fanom stylu Doroty Masłowskiej, choć Salcia Hałas jest trochę łatwiejsza w odbiorze.


Książka nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i nagrodzona Nagrodą Literacką Gdyni w kategorii proza.

Pieczeń dla Amfy [Salcia Hałas] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Maj – Grzebiemy w rodzinnych pamiątkach

Monika Sznajderman
"Fałszerze pieprzu" Monika Sznajderman

Wydawnictwo: Czarne
                                              
Liczba Stron:    288

Kategoria:         reportaż
Żydzi – „zwykli ludzie bez historii” i Polska elita warszawska, ludzie z historią i mocno przez historię naznaczeni. To przodkowie Moniki Sznajderman – odpowiednio od strony ojca i od strony matki. Autorka zagrzebała się w przeszłość obu swych rodzin i wydobyła z nich wszystko co miało znaczenie a także wszelkie błahostki, które sprawiają, że jesteśmy tym, kim jesteśmy. 

Ta tytaniczna praca zaowocowała świetną książką – z jednej strony bardzo osobistą, z drugiej – świetnie obrazującą obraz Polski i wydarzenia historyczne pierwszej połowy XX wieku.  Poruszająca i zmuszająca do myślenia. Gorąco polecam.

Otrzymane nominacje:  Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki (2016), Nagroda Literacka Europy Środkowej "Angelus" (2017) i Nagroda Literacka Nike (2017).

Fałszerze pieprzu [Monika Sznajderman] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Czerwiec – Jedziemy do Maroko


Krzysztof Środa
"Las nie uprzedza" Krzysztof Środa

Wydawnictwo: Czarne
                                              
Liczba Stron:    112

Kategoria:         reportażKsiążka dość chaotyczna – są rozmowy, spotkania. O Czeczeni, która jest jednym wielkim krajobrazem po bitwie i o Maroku, kraju który pod cienką narzutą dla turystów skrywa tajemnice. Ni to reportaż ni zbiór luźnych przemyśleń. Wbrew pierwotnym zamierzeniom autora nie jest to książka dla chłopców lecz zdecydowanie dla dorosłych. Jednak dla takich, którzy wciąż pamiętają że kiedyś byli dziećmi.

Książka nominowana do Literackiej Nagrody NIKE.

Las nie uprzedza [Krzysztof Środa] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Lipiec – uczymy się ornitologii

Stanisław Łubieński

"Dwanaście srok za ogon" Stanisław Łubieński

Wydawnictwo: Czarne
                                              
Liczba Stron:    176

Kategoria:         popularnonaukowa
Kim tak naprawdę był James Bond i co miał wspólnego z ornitologią? O jakim ptaku czytał Jarosław Kaczyński na jednym z posiedzeń sejmu? Czym zajmuje się ornitolog w mieście? Wbrew pozorom pracy ma więcej niż niejeden pracownik korpo.  W jaki sposób człowiek w 40 lat potrafi doprowadzić do wyginięcia całej, liczącej ponad 2 miliardy populacji pewnego gatunku ptaków? I gdzie do cholery podziały się wróble, których było pełno kiedy jako dziecko biegałam po podwórku?
To tylko niektóre z pytań, na których odpowiedź znajdziesz w książce Stanisława Łubieńskiego, autora jednej z najciekawszych książek popularnonaukowych jakie kiedykolwiek czytałam. Nie tylko dla ornitologów.

Książka nominowana do Paszportu Polityki (2016) i Nagrody Literackiej Nike (2017) 

Dwanaście srok za ogon [Stanisław Łubieński] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE 

Sierpień – Jedziemy do Szwajcarii trochę dorobić

Radka Franczak"Serce" Radka Franczak

Wydawnictwo: Marginesy
                                              
Liczba Stron:    304

Kategoria:         obyczajowaO tej książce pisałam już tutaj. Dla każdego z nas w pewnym momencie przychodzi moment, o którym możemy powiedzieć: tego dnia, w tamtej chwili, skończyło się moje dzieciństwo. Moment, w którym zdajemy sobie sprawę, że nic już nie będzie takie jak wcześniej. Tracimy dziecięcą naiwność, stajemy się zbyt poważni i zbyt odpowiedzialni…

O tym jest ta książka – o wyjściu spod klosza. Mieszanka „Tato” Whiliama Whartona i Krystyny Siesickiej. Polecam.

Książka nominowana do Nagrody Literackiej NIKE 2017.

Serce [Radka Franczak] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Wrzesień – zaczyna się szkoła więc idziemy do gimnazjum


Anna Cieplak
"Ma być czysto" Anna Cieplak

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
                                              
Liczba Stron:    232

Kategoria:         obyczajowa

Pamiętasz jeszcze, jak to jest mieć 15 lat? Walczyć o uznanie w klasie, pić pierwszy alkohol, imponować koleżankom znajomością ze starszymi kolegami. Dołóż do tego jeszcze to, czego nie było 20 lat temu, czyli media społecznościowe.


Poznaj świat, gdzie o Twoim statusie świadczy ilość lajków na Facebooku a „wyautowany” możesz zostać za umieszczenie tej samej relacji na Snapchacie i Instagramie. Jak sobie radzić w takim świecie? Książka idealna dla rodziców dorastających dzieci.

Wyróżnienia: Nagroda Conrada (2017), nominacje: Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza (2017), Paszport Polityki (2017)

Ma być czysto [Anna Cieplak] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Październik – spędzamy czas wolny tam, gdzie Polacy lubią najbardziej


Natalia Fiedorczuk
"Jak pokochać centra handlowe" Natalia Fiedorczuk

Wydawnictwo: Wielka Litera
                                              
Liczba Stron:    287

Kategoria:         reportaż, obyczajowa
O tej książce pisałam na blogu już jakiś czas temu – dłuższą recenzję znajdziesz tu. To książka na granicy reportażu i powieści obyczajowej – o świecie matek krążących pomiędzy kuchnią a dziecinnym pokojem, dla których jedyną rozrywką jest wyjście do marketu lub galerii handlowej. O walce z nadwagą, z brakiem czasu dla siebie, z brakiem pieniędzy na to co najpotrzebniejsze, z systemem proponującym pracę tylko na umowę śmieciową, z „życzliwymi koleżankami” z forów internetowych.

Czytając tę książkę miałam chwilami wrażenie, że czytam o sobie. I wiem, że nie byłam w tym odosobniona. Książka nie tylko dla matek, ale także dla ich partnerów, przyjaciół, rodzin. Pomaga zrozumieć.

Książka otrzymała w Paszport Polityki za rok 2016 i nominacje do Nagrody Conrada (2017) i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2017).

Jak pokochać centra handlowe [Natalia Fiedorczuk] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Listopad – Przenosimy się w szare i smutne lata 80-te


Cezary Łazarewicz
"Żeby nie było śladów" Cezary Łazarewicz

Wydawnictwo: Czarne
                                              
Liczba Stron:    316

Kategoria:         reportaż12 maja 1983 – ten ciepły majowy dzień poznajemy niemal godzina po godzinie. Tego dnia Grzegorz Przemyk z kolegą pójdzie świętować zdanie matury. Od tego momentu aż do dnia pogrzebu 19 maja jego życie zostało opisane niemal godzina po godzinie.  To część pierwsza reportażu.

Ale pogrzeb Grzesia to tak naprawdę dopiero początek dramatu. Część druga przedstawia relację z procesu – pokazuje mechanizmy działania propagandy, liczne matactwa i nadużycia w śledztwie. Ogromny plus dla Łazarewicza za bardzo sugestywne oddanie klimatu tamtych lat – przesłuchań, szantaży, procesu. Aż dziwne, że nikt tego wcześniej nie zrobił. Nagroda Nike w pełni zasłużona.
Szerzej o książce napisałam tu.

Książka otrzymała Nagrodę Nike w 2017 roku. W 2016 była nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki (2016).

Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka [Cezary Łazarewicz] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Grudzień – Pomyśl o wolnym miejscu przy wigilijnym stoleArtur Domosławski
"Wykluczeni" Artur Domosławski


Wydawnictwo: Wielka Litera
                                              
Liczba Stron:    586

Kategoria:         reportaż
Najlepsza książka, która wpadła mi w ręce w 2017 roku.
Wykluczeni  - ludzie przegrani, bezsilni, skazani na ostracyzm, wydziedziczeni nie tylko z majątków ale także często z własnej kultury i historii. Pozbawieni korzeni. Nowoczesny, szybko biegnący i pachnący mydłem  świat najchętniej by się ich pozbył, zapomniał o nich.

Mieszkają w brazylijskich favelach, grasują w gangach na ulicach LA, koczują na greckich plażach po ucieczce z Syrii. To reportaż poruszający kilkanaście bardzo różnych tematów – jest i o brytyjskich koloniach w Afryce i o kobietobójstwach w Meksyku czy transseksualistach w Brazylii.

Dzięki dużej wrażliwości Domosławskiego, który nie skupia się na ludzkiej masie a na pojedynczym człowieku, nagle zaczynamy rozumieć wiele postaw i zachowań. To książka ważna  także w kontekście obecnej nieuniknionej wędrówki wykluczonych z Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy. Warto ich poznać aby przestać się bać, skoro już pukają do naszych drzwi.

Pozycja była nominowana do Nagrody Nike.

Wykluczeni [Artur Domosławski] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


To nie są wszystkie książki, które zostały wyróżnione w 2017 roku, ale pozostałych po prostu jeszcze nie czytałam.  Oto one:

Finaliści Nike 2017:

„Paraliż przysenny” Genowefa Jakubowska-Fijałkowska
„Włos Bregueta” Jacek Podsiadło

Nagroda Conrada 2017:

Wakacje” Grzegorz Uzdański

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza

„Zdjęcie inaczej zabić” Aleksander Wenglasz

A może Ty znasz którąś z tych lektur i polecasz? 
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz