10 listopada 2019

The best of Pozycje Obowiązkowe, czyli najchętniej czytane posty z ostatnich 12 miesięcy.Jak co roku w listopadzie przeglądam statystyki bloga za ostatnich 12 miesięcy. Ilu Was jest i kim jesteście?  Jakie artykuły na blogu czytacie najchętniej? To informacje, dzięki którym mogę dostarczać wam coraz bardziej interesujące treści i podrzucać lektury czy miejsca, które będą dla was najciekawsze. Jakie są wnioski z tegorocznych analiz? Krzepiące! Zresztą, sami zobaczcie.

To nie był łatwy rok dla osób, które korzystają z social media do promocji swojej twórczości. Najpierw Facebook drastycznie obciął zasięgi postów, oczekując, że właściciele stron będą płacić za wyświetlanie publikacji. Na szczęście wy pomagacie mi skutecznie zwiększać zasięgi bez wydawania pieniędzy – dobre treści się bronią i to cieszy.

Jak możecie pomóc mi zwiększyć zasięg posta? Po pierwsze, w sekcji „obserwowane” na stronie możecie wybrać opcję „wyświetlaj najpierw”. To zwiększy pewność, że Facebook pokaże wam udostępnione przeze mnie posty.Po drugie, każdy lajk, komentarz czy udostępnienie są na wagę złota. Jeżeli podoba Wam się to co napisałam – dajcie znać. Będzie mi bardzo miło a dodatkowo więcej osób będzie mogło to zobaczyć.
Nie tylko Facebook postanowił utrudnić życie bloggerom. Po kilku latach zniknął Google+, który był odpowiedzią Google na Facebooka. Miałam tam wielu czytelników, którzy niestety stracili dostęp do treści. Szkoda.

Jednak tak naprawdę nie mogę narzekać. Mimo tych wszystkich przeciwności czytelników bloga Pozycje Obowiązkowe jest coraz więcej. Przez ostatnich 12 miesięcy stronę odwiedziło 82 tys unikalnych użytkowników, aż o 18 tys więcej niż rok temu! Dużą zasługę ma w tym pozycjonowanie stron wwyszukiwarce Google,  czyli w uproszczeniu miejsce gdzie pojawia się blog w wyszukiwarce po wpisaniu konkretnej frazy. Witryny, które prezentują wartościowe treści i istnieją wiele lat cieszą się większym zaufaniem niż inne, są więc lepiej wypozycjonowane. Taki jest właśnie blog Pozycje Obowiązkowe. Dzięki temu ruch na stronie pojawia się teraz głównie z wyszukiwarki Google nie zaś bezpośrednio z linków wrzucanych np. na Facebooka.Jeżeli chodzi o mojego bloga, najczęściej dzięki wyszukiwarce Google czytelnicy trafiają na artykuł: „Sto książek, który trzeba przeczytać” oraz na artykuły o podróżach: po zachodnim wybrzeżu USA, po Sycylii oraz Kubie.
Jeżeli chodzi o nowe artykuły, trzy najpopularniejsze spośród tych napisanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy to:

2.    Pięć książek idealnych na lato  - 5330 odsłon
3.     Sto najlepszych książek XXI wieku -  3118 odsłon

To co mnie cieszy, to także wzrost popularności Instagrama. Znajdziecie na nim zdjęcia z podróży oraz książek, które polecam. Zapraszam gorąco do śledzenia. Znajdziecie tam na przykład takie fotografie. No i tradycyjnie już zachęcam do polubienia mojego drugiego fanpage „Książka dla Ciebie”, gdzie znajdziecie bardzo dużo promocji książkowych.

I na koniec pytanie: czego brakuje ci na blogu? A może czegoś jest za dużo? Wszelkie wskazówki będą dla mnie bardzo cenne.

Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz