23 czerwca 2020

Beskid Śląski - nasze ulubione miejsce na ZiemiJest takie miejsce, bardzo blisko Łodzi, gdzie czas płynie wolniej, oddycha się głębiej a życie smakuje inaczej. To Beskid Śląski. Od wielu lat robiłam tam jedno lub kilkudniowe wypady, sama lub z rodziną - zimą na narty, latem na spacer malowniczym szlakiem. W tym roku postanowiliśmy osiąść tam na dłużej i… kupiliśmy mieszkanie. Ponieważ jednak nie możemy zamieszkać tam na stałe, chcemy się tym naszym ciepłym kątem z wami podzielić.
Jeżeli chcecie wiedzieć, dlaczego ta okolica skradła nasze serce, przeczytajcie poniższy post. Co można robić w Szczyrku i dla kogo to miejsce idealne? Sprawdźcie.

Dla miłośników górskich wycieczek


Jeżeli kochasz górskie szlaki ale jednocześnie masz dość tłocznego w Tatrzańskiego Parku Narodowego, lepiej trafić nie mogłeś. Beskidy oferują kilkudziesięciokilometrowe bardzo malownicze trasy, na których spotkasz wprawdzie wielu miłośników wypraw, ale na pewno nie będziesz stał w kolejce na łańcuchach. Co więcej, są to miejsca bezpieczniejsze niż Tatry, idealne również dla początkujących lub młodszych piechurów. Zapewniam jednak, że i Ci doświadczeni po 40 lub więcej kilometrach wspinaczki poczują trasę w nogach.


Najwyższe Szczyty Beskidu Śląskiego to Skrzyczne (1257 m.n.p.m) i Barania Góra (1220 m.n.p.m). Do zdobycia jest również Stożek Wielki i Stożek Mały, Góra Cieślar czy Klimczok. Gwarantuję wspaniałe widoki przez okrągły rok. Co więcej, każdą z tych gór da się zdobyć z dzieckiem w nosidełku (wiem, sprawdziłam) – dla mnie to ogromna zaleta.Dla wielbicieli sportów ekstremalnych

Choć nie ma obecnie w Polsce miejsca z lepszą infrastrukturą dla miłośników sportów zimowych, okazuje się, że liczne wyciągi przydają się również latem. Zahaczając rower o specjalny haczyk wjeżdżasz wyciągiem np. na Małe Skrzyczne a potem to już bardzo szybko zjeżdżasz specjalnie przygotowaną trasą rowerową na dół. Podobno adrenalina jest ogromna, ja jeszcze nie próbowałam. A jeżeli zamiast wyciągu wolisz wjechać na rowerze pod górę samodzielnie, możesz to zrobić np. rowerem elektrycznym wypożyczonym w Szczyrku.Jeżeli kręci Cię wysokość i masz ochotę na przygodę z paralotnią, to Beskidy są również idealnym miejscem na start. Góra Żar, znajdująca się mniej więcej pół godziny od Szczyrku to miejsce, z którego możesz wystartować i podziwiać cudowną panoramę z lotu ptaka. Dosłownie.


Ja zakochałam się w bieganiu po górach. Jeżeli lubicie ten sport i macie dość asfaltu, macie szansę skorzystać z kilkudziesięciu tras biegowych (znajdziecie je np. na stronie Traseo) – mają od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Moja trasa zaczyna się 300 metrów od domu i biegnie przez pobliski szczyt Skalite  - całość ma 10km, gdzie przewyższenie wynosi około 900m. Można się zmęczyć.


Dla rodzin z dziećmi

Szczyrk i okolice to miejsce idealne dla dzieci – to był jeden z głównych powodów, dla których zdecydowaliśmy się założyć tam bazę.

Nawet jeżeli nie masz ochoty nosić dziecka na plecach po górach przez kilkadziesiąt kilometrów, możesz pokazać im piękne górskie widoki – wystarczy wjechać kolejką na Skrzyczne lub Małe Skrzyczne i przejść się dość płaskimi szczytami kilka kilometrów. Jest również wiele miejsc, gdzie podjedziesz samochodem (np. Biały Krzyż) i z „młodzieżą” zaliczysz malowniczą, łatwą trasę.

w drodze na Biały Krzyż

Okoliczne miasteczka również oferują wiele atrakcji. To np. Żywiec z przepięknym parkiem i darmowym mini zoo, Pszczyna z rezerwatem Żubrów i fotogenicznym Skansenem czy Bielsko-Biała, nie bez powodu zwana również Małym Wiedniem.

A jeżeli masz ochotę po prostu poleżeć i odpocząć – jezioro Żywieckie oferuje swoje kąpieliska wraz z kajakami, żaglówkami czy rowerami wodnymi. Żyć nie umierać.

park w Żywcu

Gdzie zamieszkać?   

Jeżeli przekonałam was powyższymi słowami i macie ochotę na wycieczkę do Szczyrku, chcielibyśmy podzielić się z Wami naszym wychuchanym i wydmuchanym apartamentem, z którego nie zawsze możemy skorzystać.
Położone jest przy deptaku nad Żylicą, 0,5km od szlaku biegowego i górskiego, mniej więcej 3 godziny od szczytu Skrzyczne (wolnym, spacerowym krokiem). Tuż obok biegnie ścieżka rowerowa lub jak kto woli rolkowa, którą można dotrzeć do oddalonego o 2km centrum.
Oddajemy w Wasze ręce dwa sąsiadujące ze sobą mieszkania – jedno idealne dla dwóch osób lub dla dwóch osób z małym dzieckiem z pięknym tarasem z widokiem na pobliskie Skalite. Drugie większe – dla 4 do 6 osób plus ewentualnie małe dziecko. Oba w pełni wyposażone.
Na terenie posesji znajdziecie altankę z miejscem na grilla a dla dzieci huśtawkę, drabinki i dużo miejsca do biegania. Na pewno nie ma tu miejsca na nudę.
Jeżeli chcielibyście nas odwiedzić, szczegóły znajdziecie na booking pod tym linkiem. Możecie też pisać do mnie na priv, zapraszam 😊A na zachętę, widok z okna:


Niepowtarzalny klimat, pyszne jedzenie i wiele atrakcji sprawiają, że w tym miejscu żyje się pełnią życia. I to tylko 3 godziny drogi z centralnej Polski. Wpadajcie 😊

Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz