4 czerwca 2020

"How to jak" czyli naukowe odpowiedzi na najbardziej absurdalne pytaniaJak wygrać wybory? Jak najszybciej jeździć na nartach i dlaczego nie mogą być one z gumy? Czy gdybym chciała awaryjnie lądować samolotem, robić to w polu słoneczników czy raczej wybrać kukurydzę? Dlaczego nikt nie buduje basenów z sera żółtego? Naukowe wyjaśnienia na te i wiele innych zagadnień znajdziecie w książce „How to jak?” Randalla Monroe, autora bestsellerowego „What if?”.

Munroe zakłada, że fizyce można zadać absolutnie każde, nawet najbardziej absurdalne pytanie, a fizyka odpowie. Życiowe sytuacje jak przeprowadzka, zrobienie selfie czy dekorowanie choinki potrafi przekształcić w interesujący wykład np. o tarciu, przemianie energii potencjalnej w kinetyczną czy załamaniu światła. To wiedza podana w najbardziej przyswajalnej postaci, bo takiej, której nawet nie zauważysz.

Mój ulubiony rozdział to ten o tym, jak wylądować samolotem. Ale nie takim zwyczajnym, sprawnym (takim to przecież każdy głupi potrafi) ale samolotem, w którym siedzimy akurat na zewnątrz na skrzydle albo gdy samolot nie jest samolotem tylko spadającym domem lub ptakiem rokiem (to taki olbrzymi mityczny ptak). W tej części książki otrzymasz również praktyczne wskazówki odnośnie tego jak wylądować promem kosmicznym w centrum Los Angeles albo zwykłą awionetką na skoczni narciarskiej.

Do tego cała książka usiana jest prześmiesznymi obrazkami, które same w sobie mogłyby stanowić oddzielną lekturę. Jeżeli chcecie podejrzeć ilustracje, zapraszam na mój nowy bookstagram tu.

Do współpracy Munroe udało się zaangażować samą Serenę Williams, która na potrzeby eksperymentu celowała piłeczką tenisową w drona. Poszło jej zaskakująco dobrze.

Dla kogo ta książka? Dla każdego, kto lubi absurdalny humor, ma bujną wyobraźnię i jest ciekawy świata. To doskonała lektura dla wszystkich od 15 do 115 roku życia.

PS. A wybory wg Randalla Munroe najłatwiej wygrać oszukując, ale o tym chyba wiedzą wszyscy politycy.

 "How to jak?" , Randall Munroe


Wydawnictwo: Czarna Owca
                                              
Tłumaczenie:   Sławomir Paruszewski
Liczba Stron:    306

Kategoria:         popularnonaukowaUdostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz