18 maja 2020

10 książek najchętniej wypożyczanych z biblioteki


biblioteka

Nowojorska Biblioteka Publiczna świętuje w tym roku 125 rocznicę założenia. Pod względem liczby książek jest to czwarta biblioteka na świecie – znajdziecie w niej aż 53,1 mln tzw. jednostek bibliotecznych. Z okazji swojego święta, pracownicy pokusili się o zweryfikowanie, które z książek przez minione 125 lat wypożyczane były najczęściej.
Ta lista wydaje się być ważniejsza, niż sztucznie spisywane przez krytyków listy „100 książek, które koniecznie musisz przeczytać”. To lista stworzona przez nowojorczyków – to oni wybrali, co tak naprawdę jest warte przeczytania. To książki ważne dla wielu pokoleń, których wartość nie znika wraz z upływającym czasem.
A zatem, po co najczęściej sięgali nowojorczycy w ciągu minionych 125 lat? Co ciekawe, ponad połowa pozycji to... literatura dla dzieci. Może ona śmiało posłużyć jako inspiracja przed zbliżającym się Dniem Dziecka. Na szczęście na liście znalazły się też książki dla dorosłych, i to doskonałe, choć nie zawsze przyjemne. Ale może po prostu przejdźmy do szczegółów. Oto one:

1.   „The Snowy Day” ,Ezra Jack Keats (485 583 wypożyczeń)

"Śnieżny dzień”, książka wydana w 1962 roku, okazała się najważniejszą pozycją literatury dziecięcej. Napisana przez syna polskich emigrantów historia Petera - czarnoskórego chłopca, który wychodzi podziwiać miasto podczas pierwszych tej zimy opadów śniegu zdobyła serca Amerykanów. Książka ta przetarła szlaki czarnoskórych bohaterów książek dla dzieci. Miała w owych czasach (pamiętajcie – lata 60-te!) wymowę symboliczną („Brown-sugar boy in the blanket of white”). Została przetłumaczona na 10 języków a obrazki z niej pojawiły się nawet na amerykańskich znaczkach pocztowych.

"The snowy day" , Ezra Jack Keats
Wydawnictwo: Puffin Books
Liczba Stron:    40
Kategoria:         dla dzieci


2. „Kot Prot”, Dr Seuss (469 650 wypożyczeń)


Kot Prot w Polsce jest chyba równie popularny co w USA. To psotnik, który umila życie dzieciom, podczas nieobecności ich mamy. Książka wydana po raz pierwszy w 1957 roku doczekała się wielu wznowień, adaptacji animowanych i aktorskich, gier komputerowych i tłumaczenia na aż 17 języków obcych (w tym polski). A Wy kojarzycie tego kota?


"Kot Prot" , Dr Seuss
Wydawnictwo: Media i rodzina
                                              
Tłumaczenie:   Stanisław Barańczak
Liczba Stron:    80
Kategoria:         dla dzieci

3. "Rok 1984", George Orwell (441 770 wypożyczeń)

Pierwsza „dorosła” książka na liście. Tę czytał pewnie prawie każdy z was, bo to lektura szkolna, na szczęście jak na lekturę obowiązkową wyjątkowo ciekawa. Wydana po raz pierwszy w 1949 roku pokazuje świat przyszłości - pełen beznadziei, strachu, inwigilacji.

Świat, który niestety wciąż może się zdarzyć, bo nadal żyją na nim żądni władzy „ludzie partii”, którym nikt nie wmówi, że "że białe jest białe, a czarne jest czarne". To właśnie im i ich poplecznikom w szczególności polecam tę pozycję.


"Rok 1984" , George Orwell

Wydawnictwo: Muza
                                              
Tłumaczenie:   Tomasz Mirkowicz

Liczba Stron:    360

Kategoria:         fantasy, antyutopia


Rok 1984 [George Orwell]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Rok 1984 [George Orwell]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

4. „Tam, gdzie żyją dzikie stwory”, Maurice Sendak (436 016 wypożyczeń)


Kolejna świetna książka dla dzieci. Po raz pierwszy wydana w 1963 roku, po ponad 50 latach ukazała się również w Polsce nakładem mojego ulubionego wydawnictwa dla dzieci: „Dwie siostry”.
Wszystko zaczyna się, gdy za swoje wybryki mały Max zostaje ukarany i odesłany do łóżka bez kolacji. Jego pokój zmienia się w las, w którym żyją tytułowe stwory…
Cała książka składa się jedynie z 388 słów, jednak jej przekaz a przede wszystkim obrazki, sprawiły, że stała się kultowa o czym świadczy nie tylko ponad 430 tys wypożyczeń z nowojorskiej biblioteki, ale również 19 milionów sprzedanych egzemplarzy na całym świecie.


"Tam, gdzie żyją dzikie stwory" , Maurice Sendak

Wydawnictwo: Dwie siostry
                                              
Tłumaczenie:   Jadwiga Jędryas

Liczba Stron:    40

Kategoria:         dla dzieci


5.      „Zabić drozda”, Harper Lee (422 912 wypożyczeń)

Nagrodzona m.in. nagrodą Pulitzera powieść, która jest klasyką literatury amerykańskiej. Wydana po raz pierwszy w 1960 roku porusza problem równouprawnienia. 
Akcja dzieje się w latach 30-tych w Alabamie. Atticus, adwokat z małego miasteczka broni Murzyna oskarżonego o gwałt na białej dziewiętnastolatce. 
Pisałam o niej całkiem niedawno przy okazji pierwszych książek słynnych pisarzy, więc odsyłam do tej notatki po szerszą recenzję, w tej zostawiając was z cytatem:

„Drozdy nie robią nic złego, tworzą jedynie muzykę, która cieszy nasze uszy. (…) I dlatego zabić drozda, to grzech.”

"Zabić drozda" , Harper Lee
Wydawnictwo: Rebis
                                              
Tłumaczenie:   Maciej Szymański

Liczba Stron:    424

Kategoria:         literatura piękna
Zabić drozda [Harper Lee]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

   6.       „Pajęczyna Charlotty” , E.B. White (337 948 wypożyczeń)

Pajęczyca Charlotta  i mały prosiaczek Wiluś zabiorą Twoje dziecko w niełatwy świat życia na farmie, gdzie narodziny przeplatają się ze śmiercią, lecz przyjaźń jest lekiem na wszystko. 
Sprzedana łącznie w 50 milionach egzemplarzy, uznana przez „Publishers Weekly” i w plebiscycie BBC za najlepszą powieść dla dzieci wszech czasów. 
To jedna z tych lektur, która wzrusza i zachwyca zarówno dzieci jak i ich rodziców i dziadków, nic więc dziwnego że wychowuje kolejne pokolenia Amerykanów (i nie tylko!). 

"Pajęczyna Charlotty" , E.B. White

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
                                              
Tłumaczenie:   Maria Jaszczurowska

Liczba Stron:    264

Kategoria:         dla dzieciPajęczyna Charlotty [E.B. White]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

7.  „451 stopni Fahrenheita”, Ray Bradbury (316 404 wypożyczeń)


Między bajkami dla dzieci - kolejna przerażająca antyutopia. Tym razem przenosimy się do Stanów Zjednoczonych, jednak daleko im do kraju, jaki znamy. To wciąż potęga gospodarcza, lecz zbudowana na kłamstwie, plastiku, zagłuszaniu ludzkich potrzeb i rozumu.
Znajdziesz się w świecie, gdzie króluje telewizja zamontowana na każdej ścianie. Gdzie każdy jest podsłuchiwany a najbardziej cenionym zawodem jest strażak, którego głównym zadaniem jest… odszukiwanie i palenie książek.
Stąd tytuł: 451 stopni Fahrenheita - to podobno temperatura, w której płonie papier. Takim strażakiem jest właśnie Guy Montag – uwielbia swój zawód, nigdy nie zastanawiał się nad tym, że coś mogłoby wyglądać inaczej, aż do momentu spotkania z sąsiadką Klarysą. Przypadkowa rozmowa sprawia, że Montag zaczyna myśleć, a to w jego świecie jest bardzo groźne…
Doskonała książka – jeżeli lubicie klimaty w stylu Orwella lub Huxleya, ta również wam się spodoba.

"451 stopni Fahrenheita" , Ray Bradbury

Wydawnictwo: Mag
                                              
Tłumaczenie:   Wojciech Szypuła 
Liczba Stron:    176

Kategoria:         fantasy

451 stopni Fahrenheita [Ray Bradbury]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

8. „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”, Carnegie Dale (284 524 wypożyczeń)


Carnegie Dale, chłopiec pracujący na farmie w Missouri wydał krótką książeczkę „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”. Choć początkowo wydrukowano ją tylko w 3000 egzemplarzy, szybko okazało się, że zapotrzebowanie jest o wiele większe.
W 1940 roku druk został wznowiony a rok później książka stała się pierwszą, która sprzedała się w ponad 1 milionie egzemplarzy w ciągu jednego roku. Do tej pory na całym świecie sprzedano 20-krotnie więcej tych pozycji, co daje jej jedno z pierwszych miejsc w rankingu wg ilości sprzedanych sztuk.
Skąd sukces tej książki? W czym tkwi jej magia? Książka otwiera oczy i umysł na potrzeby innych ludzi. Nie tylko ułatwia komunikację ale przede wszystkim uczy empatii. Teraz tego typu literatura zalewa rynek, jednak to Dale był prekursorem. I co ciekawe, jego porady wciąż są aktualne.
Moim zdaniem tak naprawdę nie czy ona jak zdobyć przyjaciół, lecz jak być przyjacielskim i jak zrozumieć innych. Ale oczywiście tytuł Dale’a jest bardziej chwytliwy.


"Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" , Dale Carnegie

Wydawnictwo: StudioEmka
                                              
Tłumaczenie:   Paweł Cichawa
Liczba Stron:    295

Kategoria:         poradnik

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi [Dale Carnegie]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi w epoce cyfrowej [Dale Carnegie]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi [Dale Carnegie]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi [Dale Carnegie]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

9.   „Harry Potter i kamień filozoficzny”, J.K. Rowling


Małego czarodzieja nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. „Harry Potter i kamień filozoficzny” to pierwsza z siedmiu książek cyklu i wciąż pozostaje najlepiej sprzedającą się książką autorki. Ba, co więcej – jest to obecnie chyba najlepiej sprzedająca się książka na świecie. Przetłumaczona na 80 języków rozeszła się na ten moment w około 500 milionach egzemplarzy. Nic więc dziwnego, że nowojorczycy chętnie po nią sięgają.


"Harry Potter i kamień filozoficzny" , J.K. Rowling

Wydawnictwo: Media i Rodzina
                                              
Tłumaczenie:   Andrzej Polkowski
Liczba Stron:    328

Kategoria:         dla młodzieży    10. „Bardzo głodna gąsienica” Eric Carle

Najkrótsza z książek z tej listy – ma tylko 26 strony. Przeznaczona dla najmłodszych rysunkowa opowieść o gąsienicy, która nie dość, że zajada się przysmakami, to jeszcze uczy liczyć. Mój dwulatek uwielbia tę lekturę. Pięciolatek zresztą też.


"Bardzo głodna gąsienica" , Eric Carle

Wydawnictwo: Tatarak
                                              
Tłumaczenie:   Monika Lutz

Liczba Stron:    26

Kategoria:         dla dzieci
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz