21 kwietnia 2020

Trzy nowości o miłości, czyli zakochaj się na wiosnę.No umówmy się, reportaże reportażami, klasyka klasyką ale, cytując Masłowską: „nie zawsze jest miejsce i czas, żeby czytać Sartre’a w oryginale od tyłu i do góry nogami”. Ja w tej całej pandemicznej zawierusze, krążąc między stołem, który jest teraz moim open space a stojącą obok kanapą, która jest placem zabaw potrzebowałam oddechu i podczas lektur miałam ochotę rozmyślać jedynie o problemach z wyższych partii piramidy Maslowa.
Kiedy o 21 dzieci nareszcie odpływały w objęcia morfeusza, ja chciałam odpłynąć w ramiona jakiejś dobrej, ale lekkiej gatunkowo powieści. Z półki wybrałam trzy książki, które wydawały się spełnić moje oczekiwania. Opowiadają o miłości i wszystkim co się z nią wiąże – wielkim szczęściu, namiętności i… ogromnej tęsknocie. Jeżeli macie ochotę oderwać się na chwilę od poważnych spraw, których teraz ogrom spada na nas codziennie, łapcie coś ot tak, dla czystej rozrywki.

"Płomień pod lodem", Luz Gabas


Akcja powieści rozgrywa się w ciągu 25 lat w XIX wieku w Hiszpanii – od 1843, kiedy to trzynastoletnia wówczas Izabela II zostaje uznana za pełnoletnią i zasiada na tronie do jej wymuszonej abdykacji w 1868 roku. Piszę o tym nie bez kozery, ponieważ skomplikowana sytuacja polityczna – liczne rewolucje, kontrrewolucje, wojny domowe i zewnętrzne stanowią istotny wątek powieści i mają ogromny wpływ na losy bohaterów.

A kimże są nasi bohaterowie? To Attua – dumny, szlachetny, choć biedny i prześladowany przez los; i Cristela – najpierw zahukana dziewczyna a potem dojrzała kobieta, w której wciąż toczy się walka między sercem a rozumem. Zakochani w sobie bez pamięci na skutek różnych przeciwności losu nie mogą być razem. Jak potoczą się ich losy? Czy ułożą sobie życie i zapomną o sobie nawzajem?


To nie jest typowy romans. To coś w rodzaju sagi rodzinnej, a nawet dwóch splecionych ze sobą sag. 25 lat to szmat czasu, przez ten czas Attua i Cristela są wystawiani na liczne próby. Raz im się szczęści, raz mają pecha. Jak to w życiu. I właśnie za to polubiłam tę książkę – za wiarygodność. I przyznam, że do końca byłam ciekawa, jak to się skończy, bo wcale nie było to takie oczywiste. Czy kochankowie podzielą los Romea i Julii czy jednak będzie im dane połączyć się po latach? Sprawdźcie. 


Luz Gabas
"Płomień pod lodem" , Luz Gabas

Wydawnictwo: Muza
                                              
Tłumaczenie:   Agnieszka Rurarz

Liczba Stron:    640

Kategoria:         romans

Płomień pod lodem [Luz Gabas]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

"PS. Kocham Cię na zawsze", Cecelia Ahern


Kontynuacja słynnej książki „PS. Kocham Cię”. Ja nie czytałam, ale widziałam całkiem niezłą ekranizację z Hilary Swank, dlatego chętnie wzięłam się za część drugą.

Dla tych co nie znają/nie pamiętają. W części pierwszej Holy zostaje młodą wdową. Zrozpaczonej dziewczynie pomaga wyjść na prostą jej… zmarły mąż. Gerry chorując przygotował dla niej kilka listów, które Holy otrzymywała przez rok po jego śmierci. Były w nim instrukcje typu: spakuj moje ubrania i rozdaj znajomym, jedź na Lanzarotte z przyjaciółkami (plus bilet!) a na końcu… nie bój się ponownie zakochać. Ckliwe to było dziełko ale ładne i ze smakiem.

Część druga dzieje się 6 lat później. Holy jest w stabilnym związku z Gabrielem i właśnie planują kolejny ważny krok, gdy zostaje poproszona o udzielenie wywiadu na temat wydarzeń sprzed lat. Poruszają one lawinę – do Holy zaczynają uderzać osoby śmiertelnie chore z prośbą o pomoc w przygotowaniu listów tak, jak Gerry zrobił to dla niej. Momentami jest wzruszająco (choć jest to ten najpłytszy typ wzruszenia), momentami zabawnie (choć jest to raczej czarny humor).

Jak oceniam tę historię? To nie jest zła książka. To książka po prostu nie w moim guście. Zabrakło mi głębszego przesłania, autorka opiera się jedynie na najprostszych emocjach i płytkich przemyśleniach. Miałam wrażenie, że po prostu odcina kupony od sławy poprzedniej lektury. Polecam jako rozrywkę miłośnikom Coelho czy Janusza L. Wiśniewskiego. Pozostali jednak się rozczarują.

Cecelia Ahern
"Ps. Kocham Cię na zawsze" , Cecelia Ahern

Wydawnictwo: Muza
                                              
Tłumaczenie:   Anna Krochmal, Robert Kędzierski

Liczba Stron:    448

Kategoria:         romans
PS Kocham Cię na zawsze [Cecelia Ahern]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

 „Okruchy lustra”, Agnieszka Pyzel


„Ps. Kocham Cię” rozczarowało, ale ja nadal nie miałam ochoty na poważne lektury. Przeglądałam to, co stoi na półce i znalazłam „Okruchy lustra”. Okładka nie zachęcała – nie przepadam za zdjęciami na froncie. Bałam się, że to kolejne tanie romansidło, ale zaczęłam przeglądać najpierw pobieżnie, potem przeczytałam o autorce, potem pierwszą stronę i… wsiąkłam.

Michalina jest artystką. Żyje teatrem i miłością. Nie dla niej zabawa w żonę, dzieci. Na zabój kocha Allana, początkującego pisarza. Allan na zabój kocha ją, ale… gdyby wszystko układało się różowo nie byłoby książki.

To powieść o dwojgu popieprzonych ludziach, którzy choć bardzo się kochają, nie potrafią żyć razem. Historia wiecznej tęsknoty, bo Michalina w końcu daje się złamać. Słuchając matki, która wkłada jej do głowy, że kobieta powinna wyjść za mąż i urodzić dzieci a nie żyć snem pozwala wprowadzić się do klatki o nazwie „idealne małżeństwo”. I płaci za to wysoką cenę.

Książka rozpoczyna się w latach 80-tych, autorka świetnie oddaje atmosferę tamtych lat – zarówno życia przeciętnego mieszkańca Warszawy jak i bohemy artystycznej. Jest wino, są rosyjskie ballady ale jest też ponura proza życia z mortadelą w tle. To był klimat jakiego szukałam.

Myślę, że to nie książka dla każdego. Pragmatyczne dusze zorganizowane pod tabelkę będą zniesmaczone postacią głównej bohaterki – rozpieszczonej, egzaltowanej, stąpającej kilka centymetrów nad chodnikami i idącej gdzieś obok swojego normalnego życia, w które wpadła jakby przypadkiem. Ale romantycy, którzy wierzą w jedną wielką miłość na całe życie, którzy tęsknią i szukają zachwycą się tą powieścią i będą do niej wracać. Wam właśnie ją polecam. 

Agnieszka Pyzel
"Okruchy lustra" , Agnieszka Pyzel

Wydawnictwo: Muza
                                              
Liczba Stron:    480

Kategoria:         romans


Okruchy lustra [Agnieszka Pyzel]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

A jeżeli macie ochotę na książki o miłości w bardziej klasycznym wydaniu, przypominam i gorąco polecam wpis: "10 najpiękniejszych książek o miłości", który znajdziecie tu. Piękne emocje :)
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz