28 lipca 2020

Cztery książki idealne na lato


Lato, wakacje. Moment, kiedy szpilki zamieniamy na sandałki, górskie trapery lub bose stopy brodzące po plaży. T-shirt zamiast garnituru, roziskrzone, świeże spojrzenie zamiast pudru czy szminki.
Urlop, to też czasem jedyna chwila w roku, kiedy możemy zwolnić. Zamiast biec bezmyślnie od jednego zadania do drugiego, zatrzymać się i po prostu być, tu i teraz. Bez planowania, nie pamiętając jaki jest dzień tygodnia.
I takie też będą książki, które polecam wam w tym wpisie. To pozycje, które zmuszają, by usiąść, spojrzeć na siebie z boku i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy ja na pewno chcę wracać na tę życiową karuzelę?

„Cisza i Spokój”  Natalia Sosin-Krosnowska

Pewnie jak większość Polaków spędzasz w tym roku wakacje w kraju. Być może siedzisz w jakiejś sielskiej mazurskiej czy podlaskiej chacie rozkoszując się urokami agroturystyki. I w głowie kołaczą Ci się myśli…

A może by tak rzucić miasto i przenieść się na wieś? Skoro inni mogą, to dlaczego Ty nie? W wyobraźni już widzisz siebie codziennie rozkoszującego się świeżym powietrzem, śpiewem ptaków o poranku… STOP.

Zanim porwiesz się z motyką na słońce, przeczytaj tę książkę. Natalia Sosin-Krosnowska przedstawia w niej kilkanaście wywiadów z osobami, które taką drogę już przeszły. Dowiesz się od nich, jakie są koszty takie przedsięwzięcia – i nie mówię tu tylko o pieniądzach, choć te zazwyczaj są ogromne.

To zbiór praktycznych porad – jak wybrać ziemię, dom, czym się zająć, na co zwrócić uwagę, jak przyciągnąć potencjalnych klientów w przyszłości. Ja, stuprocentowy mieszczuch z dziada pradziada byłam zafascynowana opisami wiejskich zwyczajów, pewnie zupełnie typowych, jednak dla mnie kompletnie obcych. Solidna dawna wiedzy, inspiracji i… przestróg.

Cała prawda o życiu z dala od miasta
"Cisza i spokój" , Natalia Sosin-Krosnowska

Wydawnictwo: Czarna Owca                                         
Liczba Stron:    288

Kategoria:         poradnik

Cisza i spokój [Natalia Sosin-Krosnowska]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

„Medytacja dla zabieganych” Dorota Mrówka


Jesteś na wakacjach. Odzyskałeś chwilowo spokój ducha. Nie sprawdzasz nerwowo maili, ba, nawet nie pamiętasz czy jest wtorek, czy może czwartek. Co za różnica? Chciałbyś zachować to uczucie na dłużej? Jeśli tak, ta książka Ci w tym pomoże.
O korzyściach płynących z medytacji można by pisać długo, zostawię to jednak mądrzejszym ode mnie. Dziś tylko kilka krótkich zdań.
Medytacja to nic innego jak koncentracja na danej chwili. Na oddechu, słyszanym dźwięku, obrazie za oknem. Co to daje? Przede wszystkim wewnętrzny spokój. Kiedy myślisz tylko o tym, co dzieje się w tej sekundzie, nie rozpamiętujesz przeszłości ani nie tworzysz czarnych scenariuszy na temat przyszłości, świat zwalnia i uspokaja się. Nagle okazuje się, że nabierasz dystansu – zarówno do siebie jak i do problemów wokół. 
Pozwalasz sobie spojrzeć na wszelkie problemy z boku a wtedy stają się one o wiele prostsze do rozwiązania. Daje to ogromną siłę i sprawia, że trudniej nas zranić – jeżeli wiemy jakie są nasze wady i umiemy się z nich śmiać, a jednocześnie znamy swoją wartość,  nie dotkną nas czyjeś przytyki.
Wewnętrzny spokój daje także poczucie kontroli rozumianej jako odpowiedzialność za wszystko, co Cię spotyka. Świadomość, że to ty kreujesz swój los. Jeżeli nie powiodło ci się w pracy, to nie jest to wina złośliwego szefa, czy wrednej koleżanki. To ty sam swoją postawą tworzysz lub odbierasz sobie możliwości. To daje ogromne poczucie wolności i… szczęścia.
To jak, chcesz spróbować? Nie musisz od razu jechać do Tybetu i zamykać się na kilka tygodni w klasztorze. Dorota Mrówka, autorka książki, przeprowadzi Cię przez ośmiotygodniowy kurs, w którym będzie wymagać od Ciebie jedynie kilkunastu minut dziennie. To naprawdę niewiele. Jeżeli Ci się nie spodoba, odpuść. Ale wierzę, że w to wejdziesz. Z miłości do siebie. 

Dorota Mrówka
"Medytacja dla zabieganych" , Dorota Mrówka

Wydawnictwo: Sensus                                      
Liczba Stron:    168

Kategoria:         poradnik

Medytacja dla zabieganych. Jak w 8 tygodni zmienić swoje życie [Dorota Mrowka]  - KLIKAJ I SŁUCHAJ ONLINE

„Jak pokochać siebie?” Dagmara Gmitrzak


I jeszcze jedna książka rozwojowa. Pozycji o zwiększaniu pewności siebie, stawianiu granic czy pracy nad asertywnością znajdziecie na rynku całe mnóstwo. Dlaczego wybrałam właśnie tę?
Po pierwsze, odrzucam od razu wszystkie napisane przez Amerykanów – to zupełnie inna kultura, inne podejście do problemów, nie do końca pasujące do naszego wychowania.
Dagmara Gmitrzak to trenerka rozwoju osobistego z blisko 20-letnim doświadczeniem. Do niczego Cię nie zmusza, niczego nie narzuca, nie krytykuje drogi, którą idziesz. Po prostu pokaże Ci, że można inaczej – bez napięcia, zaciśniętej szczęki czy bezsennych nocy.
Jeżeli leżysz odprężona na leżaku, lecz brzuch boli Cię na samą myśl o powrocie do codziennego kieratu, to właśnie książka dla Ciebie. A jeżeli nawet na plaży nie umiesz wyluzować tylko wciąż planujesz, irytujesz się drobiazgami, czepiasz rodziny… to tym bardziej sięgnij po tę właśnie lekturę.
To doskonała lekcja asertywności, zdrowego egoizmu, akceptacji. Na dodatek podana w bardzo mądry, nienachalny sposób.
"Jak pokochać siebie" , Dagmara Gmitrzyk

Wydawnictwo: Sensus                                        
Liczba Stron:    272

Kategoria:         poradnik


„Droga 66” Artur Owczarski


A jeżeli tęsknisz za zagranicznymi wojażami, zapraszam Cię w całkowicie bezpieczną, bezcovidową, podróż… palcem po książce. Tym razem po najsłynniejszej drodze świata: Route 66. To szlak ciągnący się od Chicago aż po Los Angeles, którym w latach 30-tych XX wieku miliony ludzi wyruszały na zachód w poszukiwaniu lepszego życia.

Ta pozycja to szum opon toczących się po asfalcie, rozwodniona kawa i stare motele. To słynne atrakcje turystyczne i szara amerykańska codzienność, tak inna od naszej.

Dla mnie była to również podróż sentymentalna. Podróżując z Los Angeles do San Francisco (o tej podróży pisałam tutaj) miałam zaszczyt przejechać się kawałek Drogą Matką. Zdjęcia z tej podróży znajdziecie na Instagramie tutaj (jakoś w okolicach kwiecień-maj 2017).

Kiedy to będzie już bezpieczne, gorąco polecam wybranie się w tamte rejony. A tymczasem… sięgnijcie po wspomnienia i zdjęcia Owczarskiego.


"Droga 66" , Adam Owczarski

Wydawnictwo: Edipresse                                     
Liczba Stron:    236

Kategoria:         reportaż

Droga 66 [Artur Owczarski]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

PS. Jeżeli jednak marzy Wam się thriller z prawdziwego zdarzenia, wejdźcie na mój książkowy Instagram „Pozycje Obowiązkowe”, tam polecam klasykę gatunku. Wystarczy kliknąć tutaj.  


Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz