21 sierpnia 2016

3 thrillery psychologiczne bez „dziewczyny” w tytule

Ksiązka jak Dziewczyna z pociągu

Końcówka zeszłego roku i początek 2016 był zdecydowanie czasem „Dziewczyny z pociągu”. Książka \w księgarniach szła jak świeże bułeczki, w bibliotekach kolejki do niej były tak długie, że czekało się nawet kilkanaście tygodni a fora wrzały od dyskusji czy to naprawdę takie arcydzieło, czy jednak gniot.

Ja po tę pozycję też sięgnęłam – jeżeli chcecie sprawdzić, co o niej sądzę – zajrzyjcie tu. Po sukcesie, jaki odniosła Hawkins, wielu wydawców poszło tym tropem i nagle na rynku pojawiła się cała masa thrillerów z „Dziewczyną” w tytule.

Mieliśmy więc „Zaginioną dziewczynę” (polecam film nakręcony na podstawie tej książki, jest naprawdę dobry), „Dziewczynę w walizce” a każdy sprzedawca przypominał czytelnikom również starą dobrą „Dziewczynę, która igrała z ogniem” czyli Elizabeth Salander (więcej o tej bohaterce możecie przeczytać tu).

Generalnie im więcej Dziewczyny z czymś, tym większe zyski. No to moja przekorna natura mówi STOP. Dziś trzy thrillery psychologiczne – nowości na rynku wydawniczym, ale… bez dziewczyny w tytule. O!

"Zimne Ognie" – Simon Beckett

Książka jak dziewczyna z pociąguZimne Ognie - Simon Beckett

Wydawnictwo:  Czarna Owca

Tłumaczenie:    Piotr Kaliński

Liczba Stron:    352

Kategoria:         Thriller psychologiczny
Miłośnikom thrillerów i kryminałów Beckett kojarzy się przede wszystkim ze świetną serią z patologiem sądowym Davidem Hunterem (pisałam o niej tu). Kolejna powieść – „Rany kamieni” nie cieszyła się już aż tak wielką popularnością, choć moim zdaniem niesłusznie, bo wcale nie odbiegała jakością od pozostałych. Teraz dostajemy coś zupełnie nowego.

"Zimne Ognie" to książka, którą Beckett napisał w 1997 roku i teraz, po prawie 20 latach zdecydował się na wznowienie jej odświeżonego wydania. Jest to pierwsza, jeśli nie jedyna jego pozycja, w której kobieta jest główną bohaterką. Zastanawiałam się, jak autorowi uda się oddać mentalność naszej skomplikowanej płci, jednak przyszło mu to bez większego trudu.

Sama intryga wydaje się dość wydumana, ale jest pretekstem do zbudowania ciekawej historii o dość niespodziewanym przebiegu. Kate – spełniona zawodowo singielka marzy by mieć dziecko. Partnera nie ma i do szczęścia wcale go nie potrzebuje. Znajduje jednak inne rozwiązanie…

To na pewno nie jest to, do czego Beckett nas przyzwyczaił – żadnych robali, porozrzucanych kości i mrocznych, deszczowych zakątków świata. Jest za to trochę psychologii i przestroga, ziejąca z prawie każdej tego typu książki: „nigdy nie ufaj nieznajomym”.

Za książkę dziękuję wydawnictwu "Czarna Owca"

Zimne ognie [Simon Beckett]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

"Tęsknię za Tobą" – Harlan Coben

Książka jak dziewczyna z pociąguTęsknię za tobą - Harlan Coben

Wydawnictwo:  Albatros

Tłumaczenie:    Robert Waliś

Liczba Stron:    480

Kategoria:         Thriller psychologiczny

Jeżeli chodzi o thrillery psychologiczne – dla mnie mistrz świata. Jego książki są jak filmy Hitchocka -zaczynają się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie już tylko rośnie. Podobnie jest w jednej z jego najnowszych powieści „Tęsknię za Tobą”.

Główna bohaterka to Kat (to najwyraźniej dobre imię dla bohaterek thrillerów), która jest policjantką w Nowym Yorku. Ona również, jak jej poprzedniczka z Zimnych Ogni jest singielką i za namową przyjaciółki trafia na portal randkowy.

Tam odnajduje ją… jej dawny narzeczony, z którym rozstała się 20 lat temu w dziwnych okolicznościach. Jednak co dziwne, mężczyzna kompletnie nie pamięta Kat. Dlaczego? Przeczytajcie sami. To jedna z lepszych powieści tego gatunku.Tęsknię za tobą [Harlan Coben]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

"Pułapka" – Melanie Raabe

Książka jak dziewczyna z pociąguPułapka - Melanie Raabe

Wydawnictwo:  Czarna Owca

Tłumaczenie:    Paweł Masłowski

Liczba Stron:    344

Kategoria:         Thriller psychologicznyJeżeli, w przeciwieństwie do mnie, jesteś fanem/fanką „Dziewczyny z pociągu” to książka idealna dla Ciebie. Jest zbudowana na bardzo podobnych zasadach . Świat przedstawiony jest oczami głównej bohaterki - dość neurotycznej, chaotycznej i zakompleksionej. 

Ale po kolei… Linda 12 lat temu była świadkiem morderstwa swojej młodszej siostry Anny. Jako jedyna widziała twarz zabójcy, którego nigdy nie ujęto. Teraz, po długim czasie, nagle trafia na niego… w telewizji – morderca okazuje się być znanym dziennikarzem. Linda postanawia zastawić na niego pułapkę.

Wiele kwestii jest tutaj naciąganych, ale w thrillerach to właściwie norma. Na plus tej książki muszę zaliczyć to, że prawie do samego końca nie wiedziałam, jak to wszystko się ostatecznie rozwiąże. Na minus - nieskładne stylistycznie rozważania głównej bohaterki. 

Czy warto? Jeżeli nie podobała Ci się książka Hawkings – ta również będzie dla Ciebie stratą czasu. Ale jeżeli byłeś jej wielbicielem – „Pułapka” na pewno umili Ci czekanie na kinową premierę.

Za książkę dziękuję wydawnictwu "Czarna Owca".

Pułapka [Melanie Raabe]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Zbliża się jesień, pora idealna na moje ulubione 3K – książkę, kanapę i kocyk. Thriller psychologiczny to jeden z najlepszych gatunków na ten czas – podniesie adrenalinę, rozbudzi no i większość takich lektur można przeczytać w jeden wieczór. Polecam wszystkim, którzy chcą na chwilę wyłączyć myślenie i chwilę odpocząć. 
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz