10 października 2016

To kim jesteś, krzyczy tak głośno, że nie słyszę, co mówisz

Stephen Covey

Szukając ostatnio złotego środka, pomagającego połączyć pracę, życie rodzinne i hobby sięgnęłam po książkę „4-godzinny tydzień pracy” Tima Ferrissa. Początkowo byłam zachwycona – ta pozycja jest dokładnie tym, o czym mówi jej tytuł, czyli precyzyjnie napisaną instrukcją jak zmienić swoje życie tak, aby zamiast 40 godzin pracować 10 razy krócej, zarabiając przy tym tyle samo lub nawet więcej.

Jednak z każdym kolejnym rozdziałem entuzjazm malał a autor tracił mój szacunek. Odkrywałam, że jest po prostu mistrzem świata w dyscyplinie zwanej przeze mnie„spychologią sątosowan”, czyli de facto po prostu zleca swoje zadania podwykonawcom. Serio? To ma być ta tajemnica?

dama czy staruszka?
Na obrazku dostrzegasz damę, czy staruszkę? To, że patrzymy na to samo, nie znaczy, że to samo widzimy. 

W pewnym momencie, kiedy napisał szczegółowy przepis na to, jak stać się ekspertem w dowolnie wybranej przez siebie dziedzinie w 4 tygodnie, uznałam, że to zdecydowanie nie moja bajka. Naiwnie wierzę, że to inteligencja, doświadczenie i mądrość a nie 3 przeczytane książki dla laików i jakaś wywiad udzielony „na lewo” powinny kreować prawdziwych specjalistów.

Podzieliłam się tą refleksją z kolegą z pracy, który jak się okazało też miał za sobą tę książkę. Zgodził się ze mną, że nie dotyka ona esencji problemu (czyli jak mieć czas dla rodziny, żyć w zgodzie ze sobą i jednocześnie być efektywnym pracownikiem) i zaproponował coś innego – „7 nawyków skutecznego działania” Stephena Covey’a. I to był strzał w 10.

Nie zrozum mnie źle. Sama dość alergicznie reaguję na książki motywacyjne, które mają nam uświadomić jacy jesteśmy wspaniali i jaki potencjał w nas drzemie. Ale ta jest zupełnie inna. Ba, jest wręcz przeciwieństwem „literatury sukcesu”, w której twierdzi się, że wszystkich zachowań można się po prostu wyuczyć i w rok osiągnąć sukces na jaki inni pracują całe życie.

Stephen Covey
Pomiędzy bodźcem a reakcją jest przestrzeń na Twoją odpowiedź. 
Covey twierdzi odwrotnie przytaczając słowa Emersona: „To kim jesteś, krzyczy tak głośno, że nie słyszę, co mówisz”. Nie ukryjesz swojej prawdziwej osobowości za wyuczonymi frazesami czy gestami. Aby osiągnąć spokój wewnętrzny, musisz po prostu żyć zgodnie ze swoimi wartościami.

Autor opowiada o kwestiach pozornie oczywistych, o których zapominamy w szybkim, nastawionym na konsumpcję świecie. Na przykład, porównuje relacje międzyludzkie do plonów – dostaniesz tyle, ile pracy włożyłeś wcześniej siejąc, podlewając i w końcu zbierając w odpowiednim czasie. Przytacza znane historie o gęsi znoszącej złote jajka, jednak pokazuje ją z zupełnie innej perspektywy.

Uczy patrzeć tak, aby widzieć punkt widzenia drugiej strony; słuchać i rozmawiać tak, aby naprawdę słyszeć a nie czekać tylko na chwilę milczenia by wtrącić swoją kwestię. A przede wszystkim, uświadamia że „Pomiędzy bodźcem a reakcją na niego jest przestrzeń. To przestrzeń na naszą wolność i siłę, by wybrać naszą odpowiedź.” To chyba najważniejsza rzecz jaką wyniosłam z tej książki – niby proste, a jednak, nie zawsze…

Stephen Covey

Książkę tę reklamuje się jako „Biblię współczesnego człowieka”. Daleka jestem od używania tak wielkich słów, ale na pewno może stanowić  podwalinę do zbudowania w sobie kręgosłupa nie tylko moralnego, ale także emocjonalnego. Rzadko wracam do raz już przeczytanych lektur, do tej na pewno jeszcze zajrzę.

To pozycja nie tylko dla korpoludków, ale dla wszystkich, którzy chcą być lepszymi ludźmi – partnerami, przyjaciółmi, szefami, pracownikami. Jeżeli budujesz dom, masz własną firmę albo wali Ci się małżeństwo – sięgnij po tę książkę.

Nie znajdziecie tu przepisu na szybki sukces – jeżeli oczekujesz prostych rozwiązań, sięgnij po „4-godzinny tydzień pracy”, o którym mowa na początku wpisu. To zdecydowanie droga na skróty – znajdziesz tu praktyczne porady, aplikacje, które ułatwią Ci życie, pomysły na własny biznes, właściwie odpowiedzi na wszystkie praktyczne pytania. Ale… czy żyjąc w ten sposób osiągniesz wewnętrzny spokój?


7 nawyków skutecznego działania” to lektura dla wszystkich, którzy nie chcą iść na łatwiznę. A właściwie po co sobie utrudniać? Bo jak ktoś kiedyś powiedział: „Droga na skróty jest najlepsza by osiągnąć wyznaczony cel, ale nie jest w stanie odpowiednio przygotować na wszystkie trudności, które ze sobą niesie.” 

Stephen Covey7 nawyków skutecznego działania

Stephen Covey


Wydawnictwo:  Rebis

Tłumaczenie:    Iwona Majewska-Opiełka

Liczba Stron:    376

Kategoria:         Rozwojowe

7 nawyków skutecznego działania [Stephen R. Covey]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

Timothy Ferris4-godzinny tydzień pracy

Timothy Ferriss


Wydawnictwo:  MT Biznes

Tłumaczenie:    Anita Doroba

Liczba Stron:    400

Kategoria:         Rozwojowe

4-godzinny tydzień pracy [Timothy Ferriss]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz