25 lutego 2017

Camilla Lackberg inaczej, czyli o książce "Morderstwa i woń migdałów"

Morderstwa i woń migdałówZastanawiam się, jak przedstawić książkę Camilli Lackberg „Morderstwa i woń migdałów”? Powieść? Autobiografia? Poradnik? Tej książki nie da się zaszufladkować do jednego gatunku – zawiera wszystkie te rodzaje pisarstwa. Znajdziemy w niej:
  • Trzy nowele („Sen o Elizabeth”, „Kawiarnia wdów”, „Elegancka śmierć”)
  •  Jedną minipowieść („Zamieć śnieżna i woń migdałów”)
  • Część autobiograficzną
  •  Kurs pisania powieści (autorstwa pisarki)

Morderstwa i woń migdałów

Każdą ze swoich poprzednich dziewięciu powieści Szwedka opisuje na kilkuset stronach (opinie o całej serii z Fjalbacki znajdziesz tu). Byłam więc ciekawa jej krótszych form. Wszystkie te cztery pozycje (3 nowele, 1 minipowieść) przeczytałam z przyjemnością i… szybko.  Żałowałam, że nie ma więcej. Niedosyt pozostał.

Cztery różne historie, ciekawie opowiedziane i oczywiście, skoro autorstwa Camilli Lackberg, w każdej pojawia się nagła śmierć. Z całą świadomością nie napisałam morderstwo, tylko nagła śmierć. Dlaczego? Przeczytaj a będziesz wiedzieć. Zachęcam.

W części autobiograficznej autorka opowiada o swoim dzieciństwie w Fjalbace, latach szkolnych, studiach w Goteborgu i pracy w korporacji. Dużo uwagi poświęca swojemu udziałowi w Kursie Kreatywnego Pisania (prezent gwiazdkowy od męża i mamy). Kurs ten, jak twierdzi sama autorka, był początkiem jej życia jako pisarki.

Morderstwa i woń migdałów


Poznajemy też jej życie od czasu napisania pierwszej książki („Księżniczka z lodu”) do dzisiaj (książka „Morderstwa i woń migdałów” została wydana w 2016 roku). Dowiadujemy się np., jak udział Camilli w telewizyjnym show „Taniec z gwiazdami” wpłynął na jej życie osobiste i czy np. książkę wg niej powinno się traktować jak każdy inny produkt rynkowy, wymagający reklamy i marketingu, czy przeciwnie – książka to kultura nie mająca nic wspólnego z podażą i popytem?

Camilla Lackberg odkąd pamięta chciała być pisarką, ale dopiero (o czym wcześniej pisałam) udział w Kursie Kreatywnego Pisania dał jej wiarę, że może nią być, że da radę. Udało się. Dlatego wszystkim, którzy marzą o tym zawodzie Szwedka proponuje w ostatniej części książki kurs pisania powieści.

Morderstwa i woń migdałów

Czytelników zachęca do napisania powieści kryminalnej i podpowiada jakie elementy powinna ona zawierać i jakie reguły spełniać aby nie znudzić i o czym powinien pamiętać pisarz, aby być wiarygodnym. Jest 5 takich reguł. Jakie? Zachęcam do ich poznania. Autorka poleca także książki innych pisarzy jako dobre przykłady zastosowania danych elementów.

A ja polecam książkę „Morderstwa i woń migdałów”, której dodatkowym atutem okazała się jej niejednorodność – kilka gatunków wetkniętych do jednej pozycji.  Myślę, że to zasługa samej autorki, w końcu to ona stanowi wspólny mianownik całości. Przeczytaj, to nie będzie stracony czas.

Za możliwość zapoznania się z lekturą dziękuję wydawnictwu Czarna Owca. 

Morderstwa i woń migdałów [Camilla Läckberg]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Morderstwa i woń migdałówMorderstwa i woń migdałów - Camilla Lackberg

Wydawnictwo:  Czarna Owca

Tłumaczenie:    Inga Sawicka

Liczba Stron:    240

Kategoria:         Kryminał
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz