26 maja 2017

Mama idealna kontra mama perfekcyjna.Impreza. Siedzimy w kuchni z dziewczynami, pijemy:  jedna winko, druga wódkę trzecia jeszcze co innego. Gadamy o wszystkim i o niczym, w końcu na chwilę schodzi na dzieci. Każda z nas jest mamą jednego lub więcej malucha w wieku 1,5 do 8 lat. Rozstrzał duży, doświadczenia różnie. A. zaczyna snuć swoją historię:

„Pamiętam jak urodziłam Izę.  Tego samego dnia urodziła Alicja Bachleda-Curuś.  I potem 2 tygodnie później ja jestem zagrzebana w pieluchach, ciągle gruba, a ona w VIVIE w sesji fotograficznej w Meksyku! Z płaskim brzuchem! Popłakałam się wtedy”.

Wszystkie pokiwałyśmy głowami ze zrozumieniem. Ja rodziłam dwa dni po Annie Wendzikowskiej (dziennikarce z Dzień Dobry TVN). Kiedy miesiąc po porodzie ja zastanawiałam się czy pierwsze wolne 10 minut w tym tygodniu poświęcić na umycie głowy czy na ogolenie nóg ona prezentowała się na salonach w nienagannym makijażu z super sylwetką. Też się nad jednym artykułem z Pudelka popłakałam...

A prawda jest taka, że każdy ma swoją Alicję i to w różnych dziedzinach życia. Porównywanie się kompletnie nie ma sensu, zwłaszcza z osobami, które muszą ładnie wyglądać, bo na tym polega ich zawód. 

Ale tak naprawdę potem było tylko lepiej. Siedząc z Julkiem w domu miałam czas na zabawę z nim, czytanie książek (o moich sposobach na czytanie przy niemowlaku pisałam tu), zaczęłam pisać bloga. W sumie wspominam ten rok jako jeden z najlepszych w moim życiu.

Z serii: "czytaj kiedy dziecko śpi"
Kryzys przyszedł w momencie, gdy wróciłam do biura. 8 godzin pracy dziennie, 1,5 roczne dziecko, które wciąż nie zawsze przesypia całą noc i do tego inne obowiązki domowe. Okazuje się, że bycie w 100% perfekcyjnym pracownikiem, mamą i panią domu jest nierealne. A jeszcze nadal chciałabym mieć czas na swoje pasje: książkę, jogę, bloga…. Jak w tym nie zwariować? 

I właśnie o tym jest książka Ani Dydzik. Odpuść, wyluzuj. To pozycja dla wszystkich dziewczyn, które martwią się, czy będą karmić piersią, boją się reakcji teściowej na nieposprzątane mieszkanie czy mają poczucie winy, bo podniosły głos na swoją latorośl.

Nie, nie znajdziesz tu porad laktacyjnych ani pewnej recepty na bunt dwulatka. Ale dowiesz się, że nie tylko Ty tak masz. A to… po prostu podnosi na duchu.

Scenka rodzajowa numer 2:

Rozmowa z koleżanką z pracy:

„A:  Czy Julek już ładnie mówi? Bo mój synek to nie bardzo…
 Ja:  Nie… pojedyncze słowa, raczej naśladuje dźwięki. I ciągle myli mamę z tatą.
 A: Ufff… bo K. mówiła że jej córka pełnymi zdaniami mówiła jak miała rok i się martwiłam.  A Julek wkurza się czasem i rzuca rzeczami? Bo K. mówi, że jej córka to nigdy…
Ja: No jasne, że rzuca. Czasem rzuca też siebie na podłogę.
A: Uff to całe szczęście…”


Tak to działa. Jeżeli słyszysz od K. o idealnej córce, to zaczynasz się zastanawiać, co do diabła jest nie tak z Twoim dzieckiem. A szczerze mówiąc, to ja znam K. i  widziałam ją kilka razy z podkrążonymi oczami po nieprzespanej nocy a jej córka to żywe srebro, typowa trzylatka, żaden aniołek jak w opowieściach.


Ania Dydzik jest mamą trzech dziewczynek. Przeszła długą drogę – od zakompleksionej „kury domowej” po spełnioną, pełną pasji kobietę. Pokazuje swoje sposoby na walkę z baby blues, radzi jak się „odszczekać” przy głupich uwagach, potrząsa Tobą i mówi: DLA TWOJEGO DZIECKA TY JESTEŚ IDEALNĄ MAMĄ. ZAWSZE! To, czy mieszkanie będzie lśniło czystością a obiad gorący stał na stole nie ma najmniejszego znaczenia. Dla dziecka ważniejsza jest rozmowa, przytulenie, bliskość, szalona zabawa, poczucie bezpieczeństwa i beztroska. Tylko tyle i aż tyle.

Kochaj więc tego szkraba nad życie, ale nie zapominaj też o sobie – poproś o pomoc, nie musisz robić wszystkiego sama. Mając swoje pasje nie będziesz egoistką. Szczęśliwa matka to szczęśliwe dziecko, pamiętaj o tym!

Zanim zajrzysz do Internetu i na jakiekolwiek fora, zanim wdasz się w dyskusję na jednej z grup - zwolenniczek/przeciwniczek chustowania, szczepionek, zimnego chowu - wybierz dowolne, najpierw policz do 10 i sięgnij po tę książkę. Oszczędzisz sobie nerwów. 


Dzięki wydawnictwu MUZA, mam dwie książki dla Was!! Zapraszam do udziału w konkursie!
Regulamin i zasady konkursu:
1. Dokończ zdanie konkursowe, wpisując odpowiedź w komentarzu do tego posta lub do posta konkursowego na Facebooku.
Mama, to ktoś kto…
2. Na odpowiedzi czekam do końca maja, tj do środy 31.05.2017
3. Wygrywają dwie osoby, których odpowiedzi najbardziej mi się spodobają. Zwycięzcę wyłonię 1 czerwca 2017.
4. Nagrodą w konkursie jest książka „NIEPERFEKCYJNA MAMA” Ani Dydzik.
5. Nagród nie wysyłam poza granice Polski. 

"Nieperfekcyjna mama." Anna Dydzik

Wydawnictwo:  Muza

Liczba Stron:    240

Kategoria:        Poradnik
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz