27 listopada 2017

Blogowe podsumowanie rokuTaki post powstaje co roku pod koniec listopada. Dlaczego teraz? Bo dwa lata temu, właśnie 27 listopada, powstała na Facebooku strona PozycjeObowiązkowe i zaczęłam regularne pisanie. Takie podsumowanie jest trochę dla mnie i mojej miłości do cyferek, trochę dla firm, z którymi zdarza mi się współpracować, ale trochę też dla Was. Często słyszę pytanie: „Jak idzie”, więc wiem, że wiele osób jest ciekawych – ile blog ma odsłon, jakie posty są najpopularniejsze itp.  A dla mnie taka analiza to przede wszystkim informacja, kim są moi czytelnicy, co lubią i w którą stronę powinny rozwijać się Pozycje Obowiązkowe. Post zeszłoroczny ciekawscy znajdą tu. A jak poszło w 2017? No to zaczynamy.

Co zmieniło się na blogu przez ten rok? To co cieszy najbardziej, to przede wszystkim duży wzrost liczby unikalnych użytkowników, którzy go odwiedzają. W zeszłym roku cieszyłam się z 2 tys UU miesięcznie, w roku było ich 16 tysięcy. A w 2017 było Was ponad dwa razy więcej! W najlepszych miesiącu (sierpniu) na blog weszło prawie 6 tysięcy  UU a przez cały rok (od 25.11.2016 do 25.11.2017) było Was 36 tysięcy! To jest coś co mnie napędza i sprawia, że mam ochotę pisać więcej i więcej.

Rozwija się też Fanpage (1419 osób lubi to!), na którym znajdziecie trochę więcej niż na blogu – oprócz linków do artykułów staram się wrzucać również inspirujące cytaty lub informacje o ciekawych akcjach książkowych czy wernisażach.  Zasięgi Facebooka to czasem nawet ponad 24 tysiące osób.! Uzupełnieniem tych dwóch mediów jest Instagram , na którym również przybywa obserwujących w sporym tempie. Tam również gorąco zapraszam.W zeszłym roku jeden z najpopularniejszych z postów czytany był około 2500 razy. Teraz ten sam post (Najpopularniejsi zagraniczni pisarzek siążek kryminalnych) ma ponad 14 tys odsłon a wiele z tegorocznych czytanych było ponad 3 tysiące razy.

Najpopularniejsze posty w 2017 roku to:


Popularnością cieszą się również posty podróżnicze. W tym roku pisałam o Zachodnim Wybrzeżu USA (tu i tu), podróży autem po Sycylii (tu) a we współpracy z Biurem Podróży Itaka powstał post o Kubie (tu). Takich postów miało być w tym roku o wiele więcej, niestety niesprzyjające okoliczności sprawiły że drugie półrocze spędziliśmy w domu. Liczę, że nadrobię to w przyszłym roku – pomysłów na wyjazdy jest od groma.

Nie zawsze łatwo jest pisać – praca, chorujące dziecko, obowiązki domowe często sprawiają, że do bloga siadam dopiero późno w nocy. Jednak staram się, aby przynajmniej raz w tygodniu pojawiło się coś nowego i mam nadzieję, że takie tempo utrzymam również w przyszłym roku, chociaż obowiązków raczej nie ubędzie. Wręcz przeciwnie.

Na koniec coś dla stałych czytelników książkoholików – jeżeli interesują Cię promocje książkowe, przypominam o moim drugim Fanpage„Książka dla Ciebie”, na którym regularnie zamieszczam informacje o okazjach. Zachęcam do śledzenia, zwłaszcza fanów eBooków i Audiobooków - czasem można dostać bestseller nawet za połowę ceny.


A teraz pytanie do Ciebie: co najbardziej podoba Ci się na blogu? Czego szukasz? Na jakiego typu artykuły czekasz? Czego jest za mało a czego za dużo? Napisz w komentarzu, to będzie dla mnie cenna wskazówka na przyszłość!
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz