2 grudnia 2017

Naprawdę jaka jesteś nie wie nikt… czyli trzy powieści o kobietach. Nie tylko dla kobiet.

Powieść dla kobiet

„Aby być szczęśliwym z mężczyzną, trzeba go dobrze rozumieć i trochę kochać. Aby być szczęśliwym z kobietą, trzeba ją bardzo kochać i w ogóle nie próbować zrozumieć.”
                                                                                                                                     Witold Zechenter

W kinach bardzo trudno o ciekawe filmy, w których główną rolę grają kobiety. Zazwyczaj są jedynie pięknym dodatkiem do panów. W Hollywood tylko nieliczne, jak Meryl Streep, Jody Foster czy Angelina Jolie potrafią zawalczyć i wybić się na pierwszy plan.

W literaturze jest trochę łatwiej, książek których bohaterkami są kobiety jest na pewno więcej, jednak często są to puste dziewczyny, których jedynym zajęciem jest paplanie z przyjaciółkami, walka z nadwagą i  toksyczną matką oraz oczywiście poszukiwanie miłości życia. Ale i tutaj są wyjątki.

Dzisiaj trzy książki, których bohaterkami są właśnie kobiety. Każda z lektur jest innego kalibru – od lekkiej łatwej i przyjemnej po naprawdę trudną i przerażającą. Na każdy nastrój. Czy pomogą zrozumieć babską duszę? Oczywiście że nie, to raczej niemożliwe. Ale spróbować warto.

"Ławeczka pod bzem" Agnieszka Olejnik

Iga wiedzie przeciętne życie singielki – ma kilka kompleksów (ale bez przesady), sprawdzoną przyjaciółkę i pracę której nie znosi. Ma trzy marzenia: dom z ogródkiem i półkami pełnymi, dochodzący facet (bron Boże nikt na stałe z brudnymi skarpetkami walającymi się po mieszkaniu) i ewentualnie większe cycki (chociaż tu się jeszcze waha). Każdy zna podobną dziewczynę. Wiedzie całkiem zwyczajne życie, w którym miały miejsca tylko dwa nietypowe zdarzenia: uderzył w nią piorun a kilka lat później… trafiła szóstkę w totolotka. Bagatela 20 milionów. I w tym właśnie momencie życia ją spotykamy.

Jak Igę zmieni wygrana? Jakie cechy charakteru z niej wydobędzie?

„Ławeczka pod bzem” to książka, której się bałam – łatwo jest zrobić z takiej historii miałką papkę a’la Katarzyna Grochola z płaskimi postaciami i dialogami jak z telenoweli. Ale tu o dziwo jest inaczej. Agnieszka Olejnik stworzyła ciepłą, bardzo pozytywną i optymistyczną powieść, którą czyta się lekko, jednak bez zażenowania. Właściwie nie ma tu negatywnych bohaterów, ale czy zawsze muszą być? To trochę bajka, ale wręcz idealna na ponury jesienny wieczór.

Ławeczka pod bzem [Agnieszka Olejnik]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Agnieszka Olejnik
"Ławeczka pod bzem"  Agnieszka Olejnik

Wydawnictwo: Czwarta Strona
                                              
Liczba Stron:    450

Kategoria:          Obyczajowa


"Nieważkość" Julia Fiedorczuk

Natalia Fiedorczuk to jedna z ciekawszych polskich poetek. Dziś jednak o jej pierwszej prozie, zaskakująco dobrej jak na debiut. "Nieważkość" była w 2016 roku nominowana do nagrody NIKE. 

Trzy kobiety:  Zuza – wykształcona, pracuje w korporacji, podróżuje po świecie, zna się na sztuce. Helena  - kobieta tak zwyczajna i szara jak tylko można sobie wyobrazić, pracuje fizycznie w małym miasteczku. Jej życie to praca dom-praca-dom… I Ewa – bezdomna, której marzenia ograniczają się do ćwiartki wódki, paczki papierosów i kawałka ciepłego kąta na noc.

Co je łączy? Kilka lat temu chodziły do jednej klasy. Każda z nich czuje się na swój sposób winna pewnemu tragicznemu zdarzeniu z przeszłości, które zaważyło na ich życiu.

Czy to w jakiej rodzinie się urodzimy przypieczętowuje nasz los? Czy mamy szansę wyrwać się, odciąć od toksycznych rodziców, zmazać piętno przeszłości i rozpocząć nowe życie czy też od razu jesteśmy skazani na pułapkę bez wyjścia? To przygnębiająca lektura, ale ambitna i świetnie skonstruowana.

Nieważkość [Julia Fiedorczuk]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Julia Fiedorczuk
"Nieważkość"  Julia Fiedorczuk

Wydawnictwo: Marginesy
                                              
Liczba Stron:    288

Kategoria:         Obyczajowa


"Opowieść podręcznej" Margaret Atwood

Bardzo ciężki kaliber. Antyutopia o świecie, w którym bycie kobietą jest piekłem. Słuchamy narracji Podręcznej, czyli dziewczyny, która jest połączeniem służącej i reproduktora. Tak naprawdę jej jedynym zadaniem jest urodzenie dziecka swoim właścicielom -  Komendantowi i jego żonie. Podręczne nie mają nawet imienia – nazywa się je damskimi odpowiednikami imion ich „chlebodawców” - Glena, Warrena, Freda…

Jak w takim świecie zachować choć odrobinę godności i szacunku do samej siebie? Czy możliwe jest aby zawalczyć o swoje szczęście?

Margaret Atwood skonturowała rzeczywistość swojej powieści z przerażającą wręcz dokładnością – wyjaśnia jak doszło do powstania nowego, totalitarnego, opartego na patriarchacie państwa, opisuje nowe obyczaje, stroje, postawy ludzkie. Wszystko wydaje się do bólu realne i coraz bliższe…

Książka jest obecnie bardzo popularna ze względu na serial, który został nakręcony w tym roku. Ja polecam również audiobooka czytanego przez Magdalenę Cielecką.


Opowieść Podręcznej [Margaret Atwood, Zofia Uhrynowska-Hanasz]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Opowieść Podręcznej
"Opowieść Podręcznej"  Margaret Atwood

Wydawnictwo: Wielka Litera

Tłumaczenie:   Zofia Uhrynowska - Hanasz
                                              
Liczba Stron:   368

Kategoria:          Obyczajowa

Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz