16 stycznia 2018

Książki dla miłośników serialu "House of Cards"

House of Cards

„House of Cards” to serial fenomen. Dwa Złote Globy, siedem nagród Emmy i sto nominacji do różnych nagród. Losy bezwzględnego Francisa Underwooda śledziły miliony ludzi na całym świecie. Tę świetną passę przerwała afera z Kevinem Spacey w roli głównej.

 Nagle jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się oskarżenia o molestowanie seksualne. Zanim sąd zdążył zweryfikować dowody i wydać wyrok, zrobiła to opinia publiczna. Doszło nawet do bezprecedensowego wydarzenia –Ridley Scott postanowił po nakręceniu filmu „Wszystkie pieniądze świata” usunąć Spacey ze wszystkich scen i nakręcić je na nowo. Zastąpił go Christopher Plummer.
Wydawało się, że ostracyzm społeczny wobec aktora grającego główną rolę zmusi twórców „House of Cards” do zakończenia serialu. Podjęli oni jednak inną decyzję – zmodyfikowali scenariusz i już niedługo pojawi się sezon szósty. Jednak tym razem liczyć się będzie już nie Frank, lecz jego równie bezkompromisowa i inteligenta żona – Claire.

Nie wszyscy wiedzą, że serial powstał na podstawie książek Michela Dobbsa. W wersji literackiej rzecz dzieje się w Wielkiej Brytanii a główny bohater dąży do tego, by stanąć na czele rządu. Autor, który przez kilka lat był doradcą Margaret Thatcher doskonale zna wszelkie mechanizmy, które stosuje się w polityce. Również te niezbyt czyste.

A jakie jeszcze książki oprócz Dobbsowej trylogii powinni przeczytać miłośnicy serialu aby zapełnić pustkę w oczekiwaniu na kolejny sezon? Oto moje propozycje:

Remigiusz Mróz – cykl „W kręgach władzy”


Nie bez powodu na okładce pierwszego tomu cyklu napisano, że jest to polskie „House of Cards”. Mróz rzeczywiście dał z siebie wszystko, aby pokazać bezwzględne reguły, jakimi rządzi się świat polityki. Manipulacje, korupcja, zastraszanie to tylko niektóre z elementów wykorzystanych przez autora.

Ale to nie jedyne podobieństwa do pierwowzoru. W książce pojawia się również małżeństwo, które wydaje się być wzorowane na parze: Claire-Frank. Milena i Patryk Hauerowie są zgranym tandemem walczącym o władzę. Wprawdzie ona w przeciwieństwie do żony Franka nie ma żadnych własnych ambicji, jednak jej bezwzględność i pragmatyzm są porównywalne.

Pierwsza część cyklu pt: „Wotum nieufności” to wyścig o fotel prezydencki. A w kampanii, wiadomo – wszystkie chwyty dozwolone. Czytałam z wypiekami na twarzy nie mogąc się oderwać. Druga część także jest bardzo ciekawa, choć nie trzyma w napięciu już tak bardzo. Może dlatego, że zamiast wyborów mamy tu raczej do czynienia z sejmową arytmetyką i szukaniem prawniczych kruczków aby… obalić konstytucję.

Aha, i małe ostrzeżenie – jeżeli jesteście fanami kryminałów Remigiusza Mroza, to nie znaczy, że pokochacie tę serię. Wiem to od koleżanki, która jest miłośniczką Chyłki a na te książki patrzyła krzywo. Tu naprawdę trzeba kochać te rozgrywki. Ja kocham i z niecierpliwością czekam na "Władzę absolutną", czyli trzecią część serii.

Remigiusz Mróz
"Wotum nieufności" Remigiusz Mróz

Wydawnictwo:  Filia
                                               
Liczba Stron:     624

Kategoria:          sensacja


Wotum nieufności [Remigiusz Mróz]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Remigiusz Mróz"Większość bezwględna" Remigiusz Mróz

Wydawnictwo:  Filia
                                               
Liczba Stron:    496

Kategoria:          sensacja

Większość bezwzględna [Remigiusz Mróz]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Krzysztof Kotowski – „Obława”


Bracia bliźniacy zaczynają rządzić krajem – jeden zostaje premierem a drugi głową państwa. Dodatkowo, pan prezydent wraz z „prawicowym oszołomem” , jak nazywa go Kotowski, decydują o likwidacji WSI… Coś ci to przypomina?
Wprawdzie autor w posłowiu zarzeka się, że jego książka to czysta fikcja literacka, jednak każdy kto choć trochę interesuje się polityką rozpozna wśród bohaterów i wydarzeń te z najczarniejszego okresu naszej polityki.
Afery z ministrem Ziobro, Andrzejem Lepperem czy posłanką Beger  stanowią jednak tylko tło do afery szpiegowskiej związanej właśnie z likwidacją Wojskowych Służb Informacyjnych. „Obława” to piąta część serii z Agentką Ultrą w roli głównej, najmocniej jednak ze wszystkich odnosząca się do współczesnych wydarzeń.


Krzysztof Kotowski"Obława" Krzysztof Kotowski

Wydawnictwo:  Cat Book
                                               
Liczba Stron:    200

Kategoria:          sensacjaMichael Dobbs - "Sześć miesięcy w 1945. Roosevelt, Stalin, Churchill, Truman. Od wojny światowej do zimnej wojny"


Od razu zaznaczam – ten Michael Dobbs  to nie ten sam od „House od cards”, tylko jego bardzo daleki krewny.  „Sześć miesięcy w 1945. Roosevelt, Stalin, Churchill, Truman. Od wojny światowej do zimnej wojny” to trzecia część „zimnowojennej trylogii”, jednak ponieważ autor opisywał wydarzenie „od tyłu”, ten tom stanowi de facto początek cyklu.

Choć to reportaż, wydarzenia które opisuje są tak sensacyjne że czyta się to niczym połączenie Cobena z Ludlumem. Sojusze, zdrady, broń masowego rażenia i śmierć jednego z głównych uczestników dramatycznych wydarzeń.

 Przeczytaj tę książkę i poznaj bliżej Stalina, Trumana, Mołotowa, Roosevelta i Churchilla. Dowiedz się, jak od kuchni przebiegało spotkanie w Jałcie i co właściwie doprowadziło do opadnięcia żelaznej kurtyny. Ta książka to opis rozgrywki politycznej w najczystszym i jednocześnie najbardziej brutalnym znaczeniu tego słowa. I świetna lekcja historii.

Sześć miesięcy w 1945
"Sześć miesięc w 1945" Michael Dobbs

Wydawnictwo:  Magnum

Tłumaczenie:     Władysław Jeżewski
                                               
Liczba Stron:     408

Kategoria:          reportaż, historia


Sześć miesięcy w 1945. Roosevelt, Stalin, Churchill i Truman. Od wojny światowej do zimnej wojny [Michael Dobbs]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Polityka interesowała mnie od kiedy pamiętam. Już jako dziecko chłonęłam wszystkie „Wiadomości”, „Panoramy” a kiedy byłam starsza i pojawił się „TVN 24”, przez długi czas leciał u mnie non stop. To zmieniło się kilka lat temu, kiedy w polityce zamiast szachowych rozgrywek, w których mimo odmiennych poglądów szanuje się przeciwnika, górę wzięła agresja i.. hmm czysta głupota.
Zauważyłam, że oglądanie kolejnych przepychanek, czytanie pełnych jadu komentarzy sprawiało, że byłam zirytowana i wkurzona, odcięłam się więc. Jasne, nadal wiem, kto jest naszym prezydentem a kto premierem, na pewno pójdę głosować, ale już nie angażuję się całym sercem.
Może dlatego tak bardzo wciągnęły mnie książki, które przytaczam powyżej – z jednej strony to jest właśnie to, co lubię – polityczne układanki, koncepcje, tajne układy. Ale na szczęście mogę je czytać nie stresując się, bo wiem, że to fikcja, która nie ma realnego przełożenia na moje życie.

Mam tylko nadzieję, że do tych lektur nie dotrą nasi rządzący. A jeżeli dotrą, to uznają je za ostrzeżenie, a nie za instrukcję obsługi. 
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz