29 marca 2018

Cztery książki, które przybliżą Ci Islandię


Książki o Islandii

Eksperyment socjologiczny pt: "Umieść trzysta tysięcy ludzi na jednej wyspie i sprawdź co się wydarzy". Państwo tysięcy wodospadów, gejzerów, zórz polarnych. Kraj, w którym za hałas można uznać bicie własnego serca a elfy mają takie same prawa jak ludzie. Bo Islandia to miejsce magiczne. Oto 4 książki, które pomogą Wam poznać ją bliżej.

"Rekin i Baran", Marta i Adam Biernat


"Rekin i Baran" Monika i Adam Biernat

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Liczba Stron:    320

Kategoria:         podróżnicze, reportażCo oznacza zwrot "pójść grać w szachy z papieżem" ? Dlaczego owce uważa się za najtwardsze zwierzęta na świecie? Który polski wyrób jest niemal daniem narodowym Islandczyków? Co było najważniejszym przedmiotem dla Islandczyków i dlaczego właśnie kołdra?

To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedź znajdziesz w książce Rekin i Baran Marty i Adama Biernatów – historyków sztuki z wykształcenia, islandioholików z zamiłowania. Ich książka to opis zwyczajów, faktów historycznych a także przepiękne zdjęcia.

Dla mnie najciekawsza była relacja z „bardzo długiego piątku”. Czy wiesz, że jeszcze 40 lat temu Islandia była państwem, gdzie kobiety nie miały prawie żadnych praw? Brak równości płac, brak kobiet w parlamencie ba… w życiu zawodowym. Aż pewnego dnia powiedziały dość. 24 października 1975 ponad 90% kobiet w Islandii podjęło strajk. Zaprotestowały nie tylko te panie, które pracowały zawodowo ale także gospodynie domowe. W całym państwie zapanował totalny chaos – zostały zamknięte szkoły, fabryki a ze sklepów w trymiga poznikały gotowe dania wykupione przez wygłodniałych i zdezorientowanych mężczyzn. Czy poskutkowało? I to jak! Już 5 lat później prezydentem kraju została kobieta, która rządziła nim kolejne 16 lat. 

Obecnie Islandia uznawana jest za jedno z najbardziej przyjaznych kobietom państw na świecie. Myślę o tym także w kontekście obecnej sytuacji kobiet w Polsce i „Czarnych Marszach”. Co sądzicie o takiej formie protestu? Mnie wydaje się skuteczniejsza niż wszystkie manifestacje razem wzięte.


"Islandia. Przewodnik nieturystyczny.", Opracowanie zbiorowe

"Islandia. Przewodnik nieturystyczny" Opracowanie zbiorowe

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna

Liczba Stron:    240

Kategoria:         podróżniczeIslandia z zupełnie innej strony – zdecydowanie mniej wyidealizowanej niż w poprzedniej książce. Przewodnik Krytyki Politycznej to rozmowy o kulturze, sztuce, polityce. Warto ją przeczytać choćby dla zachowania równowagi. Bo każdy medal ma dwie strony – nawet malownicza Islandia może jawić się jako „kapryśna bestia”.

Czy naprawdę Polacy jako imigranci mają tam jak w raju? Dlaczego Islandczyków nazywa się "zadufaną i pozbawioną zasad mafią"? I jak to naprawdę jest z tym ekologicznym podejściem do życia?

„Bestia to Islandia, wyspa na której żyjemy, z jej przerażającą surową naturą, jej gorzką, wiecznie zmieniającą się pogodą. To ciemny świat koszmaru Goi. Piękny, ale groteskowy. To kapryśna bestia, Islandia. Nie możemy od niej uciec. ” – opowie jeden z rozmówców w przedstawionym w książce wywiadzie.

Jak sam tytuł wskazuje – ta pozycja nie ma nic wspólnego z książką podróżniczą. Jednak zaprezentowane w niej wywiady stanowią ogromne źródło wiedzy o ekonomii, polityce i społeczności tej małej wysepki.

Islandia. Przewodnik nieturystyczny [Opracowanie zbiorowe]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Czarny Wiking, Bergsveinn Birgisson


 "Czarny Wiking" Bergveinn Birgisson

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Tłumaczenie:   Maria Sibińska, Krystyna Michniewicz-Veisland

Liczba Stron:    500

Kategoria:         historyczna, biografia


Próbowałeś kiedyś odtworzyć swoje drzewo genealogiczne? Ja próbowałam – doszłam do prapradziadów i trop się urwał. A Bergsveinnowi Birgissonowi udało się dokopać… 30 pokoleń wstecz.

„Czarny Wiking” to nietypowa biografia Geirmunda Heljarskinna  - człowieka, który żył 1100 lat temu.   Jego historia zaczyna się w 846 r. n. e.  Bergsveinn Birgisson odtworzył życie swojego przodka na podstawie licznych materiałów historycznych i sag.

To nie tylko obraz ówczesnej epoki, zarys życia i zwyczajów Wikingów ale także zapis badań i sposobu dochodzenia do historycznej prawdy, która czasem przypomina szeroko zakreślone śledztwo. To świetna kombinacja biografii, książki popularnonaukowej, przygodowej, podróżniczej i odrobiny kryminału. Polecam nie tylko fanom serialu "Wikingowie".

Czarny wiking [Bergsveinn  Birgisson]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

"Tajemnica wyspy Flatey", Viktor Arnar


"Tajemnica wyspy Flatey", Viktor Arnar

Wydawnictwo:  Editio

Tłumaczenie:    Jacek Godek

Liczba Stron:    284

Kategoria:         kryminał
O tej książce pisałam już tutaj. To doskonały kryminał, który jest również kopalnią wiedzy o kulturze i zwyczajach mieszkańców małej islandzkiej wysepki.

W osadzie, gdzie wszyscy się znają i wiedzą o sobie wszystko zostaje znalezione ciało. W toku śledztwa okazuje się, że rozwiązania należy szukać  zapiskach średniowiecznej księgi Flateyjarbok – zbiorze sag o wikingach. Pozycja idealna dla fanów tego gatunku.


Ze względu na koszty, Islandia to wciąż mało popularny kierunek turystyczny wśród Polaków.  Jednak każdy kogo znam, kto odwiedził to miejsce, wraca zachwycony i zakochany. My planowaliśmy podróż na tę wyspę kilka razy – póki co, zawsze coś stawało nam na przeszkodzie i musieliśmy zrezygnować. Jednak mam nadzieję, że co się odwlecze to nie uciecze, bo na Islandię mam ogromną chrapkę, zwłaszcza po lekturze przedstawionych wyżej książek.
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz