1 marca 2018

O poszukiwaniu szczęścia, czyli trzy książki dla osób na zakręcie życiowymWchodząc w dorosłe życie zawsze mamy jakieś plany, marzenia, wyobrażenie przyszłości. Pełni optymizmu i wiary we własne siły zaczynamy samodzielną drogę.  Nie zastanawiamy się nad tym, co może pójść nie tak. Stając na ślubnym kobiercu wierzysz, że to miłość aż po grób,  starając się o dziecko – zakładasz że będzie zdrowe i szczęśliwe a idąc do pracy nie myślisz o tym, że możesz z niej kiedyś z hukiem wylecieć.
I bardzo dobrze – gdybyśmy zastanawiali się co złego może nam się przytrafić, być może nie podjęlibyśmy w życiu żadnej ważnej decyzji. Ale złe rzeczy się zdarzają, często nawet seriami. Przygniatają do ziemi i sprawiają, że zaczynasz wątpić w sens wszystkiego i w to, że jeszcze kiedykolwiek będziesz beztrosko śmiać się do łez.
Wtedy warto skorzystać z pomocy – psychologa, przyjaciół i… literatury. Dzisiaj trzy książki, które pomagają zrozumieć świat i uporać się z jego wredną stroną.

„Pytania do życia” Alina Wajda

„Szczęście to stan i ty masz na niego wpływ. Ty go sobie „robisz”. Od ciebie się zaczyna, a nie od uzależnienie ciebie od rzeczy/ludzi z zewnątrz.”
Pytania do życia
"Pytania do życia" Alina Wajda

Wydawnictwo: Edipresse książki
                                              
Liczba Stron:    354

Kategoria:         psychologia, poradnikAlina Wajda jest jednym z najbardziej znanych warszawskich trenerów rozwoju osobistego. Jest mentorem, coachem, pedagogiem. A przy tym także bardzo pozytywnie nastawioną do życia osobą. 
Ta książka to idealna pozycja dla osób, które utknęły w martwym punkcie i nie wiedzą co dalej. Znajdziesz tu szereg ćwiczeń w formie pytań – zmuszą cię do zastanowienia, czego właściwie chcesz od siebie, od życia, dlaczego znalazłeś się w takim punkcie i jak z tego wybrnąć. To dawka energii, pozytywnych rad, ale także duża garść refleksji. Jej przesłanie? Przede wszystkim – jesteś jedyną osobą odpowiedzialną za swoje życie i to ty decydujesz, jak ono będzie wyglądało.
Autorka uczy jak słuchać siebie ze zrozumieniem, wyciągać wnioski i nie dać się złamać. Bardzo pozytywny kopniak na rozpęd.

„Mistrz i zielonooka nadzieja” Johanna Kern

„Każde doświadczenie jest ważne. Nawet takie, które uważamy za nieprzyjemne lub wstydliwe”

Johanna Kern"Mistrz i zielonooka nadzieja." Johanna Kern                                 Wydawnictwo:  Self Publishing                                                                   Liczba Stron:    240

Kategoria:        Poradnik
Wyobraź sobie, że jesteś na pustyni.  Spragniony, chce ci się pić. Nagle przed tobą pojawia się wielka ręka z tabliczką wskazującą kierunek. Idź tam” głosi napis. Ale ty się rozglądasz i widzisz oazę, całkiem blisko. Tylko że w zupełnie innym miejscu, niż pokazuje ci ręka. Kierujesz się więc do oazy i kiedy już prawie czujesz smak wody, która mieni się wśród zielonych palm, okazuje się, że to fatamorgana. Nic tu nie ma, rozum zawiódł. Kierujesz się więc za głosem intuicji i w końcu docierasz tam, gdzie wskazywała wcześniej tabliczka. Tylko o wiele później i o wiele bardziej zmęczony.
O tej lekturze pisałam już sporo tutaj. Joanna Kern to reżyserka filmowa mieszkająca w Kanadzie. Ale nie tylko. To także osoba posiadająca niezwykły dar – potrafi wejść w trans, w którym spotyka się z Mistrzem Duchowym. Książka to jej zapiski z tych nauk i jednocześnie lekcja, jak poddać się prawom wszechświata i dać sobie prawo do błogiego spokoju, dzięki wierze, że wszystko co nas spotyka, dzieje się z jakiejś przyczyny a koniec końców – jeżeli postępujemy właściwie, to wszystko skończy się dobrze.

„Znajdź w życiu sens” Emily Esfahani Smith

W życiu chodzi o coś więcej, niż tylko bycie szczęśliwym”
Jak być szczęśliwym"Znajdź w życiu sens"  Emily Esfahani Smith

Tłumaczenie:   Anna Czajkowska

Wydawnictwo: Muza
                                              
Liczba Stron:    352

Kategoria:         psychologia, poradnik


Robin Williams był jednym z najlepszych aktorów jakie wydało Hollywood. Zdobywca Oskara, rozchwytywany przez reżyserów, a przy tym mąż i ojciec trójki dzieci. Wydawało się, że miał wszystko - sławę, pieniądze, beztroskę. 11 sierpnia 2014 roku powiesił się w swoim domu.
"Znajdź w życiu sens" to nie jest książka o szczęściu. Wręcz przeciwnie – ta pozycja uświadamia, że samo szczęście, to tak naprawdę bardzo niewiele. Że tak naprawdę, sens życiu nadaje poczucie przynależności, tożsamości a także wartościowy życiowy cel. Znajdziesz tam historie osób , które spotkały życiowe tragedie – dobrze zapowiadającego się sportowca, który w wyniku wypadku został sparaliżowany od szyi w dół, rodziców którzy stracili dzieci, ofiary napaści.
Zobaczysz, jak potrafiły one przekuć swoje traumatyczne doświadczenie w coś dobrego i odnaleźć sens w tym co ich spotkało. To świetna i bardzo krzepiąca lektura, która uczy jak obracać w dobro wszystko złe co nas spotkało.

Co łączy te trzy książki? Przesłanie. Każda z nich powie ci to samo: odpuść sobie i innym. Nie mocuj się, nie wydrapuj szczęścia pazurami na siłę. Prawdziwe szczęście przyjdzie samo, jeżeli będziesz pogodzony z samym sobą i z pokorą przyjmował to, co przynosi życie. Bądź życzliwy dla świata i otaczaj się ludźmi, którzy są życzliwi dla ciebie. Nie próbuj na siłę wpasować się w schematy, w których nie do końca dobrze się czujesz. I przede wszystkim: słuchaj siebie, swoich emocji i swojej intuicji. Bądź dobry, bo dobro powraca.

Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz