22 kwietnia 2018

Życie o smaku umierania

Artur Żak


„Krzyśka znaleźli powieszonego przy drodze prowadzącej do żwirowni”. To pierwsze zdanie jednego z opowiadań Artura Żaka z tomu „Życie o smaku umierania”. A dalej jest tylko mocniej.

„Życie o smaku umierania” to zbiór trzynastu krótkich historii  - bardzo dosadnych, przesyconych bólem i wywołujących emocje. Historii,  które pozostaną z czytelnikiem na długo. Akcja większości z nich dzieje się w prowincjonalnych miasteczkach wśród prostych ludzi. Zamknięci w swoim środowisku próbują uwolnić się spod jarzma narzucanego im przez otaczające społeczeństwo, rodzinę, wychowanie. Ale czy to jest w ogóle możliwe?

Kobieta pisząca swój list samobójczy, pantoflarz, który tylko przez sen daje upust swojej frustracji, chłopiec karmiący się nienawiścią do ojca, który zostawił rodzinę odchodząc do innej kobiety  - to tylko niektórzy z bohaterów opowiadań. Każdy z nich jest do bólu autentyczny w swoich udrękach, odczuciach, cierpieniu.

Zastanawiałam się, kiedy ostatnio czułam się tak bezsilna i wypluta po przeczytaniu jakiejś książki. Taki stan towarzyszył mi dwa lata temu po przeczytaniu reportaży Justyny Kopińskiej pt: „Polska odwraca oczy”, o którym pisałam tutaj. A wcześniej były to filmy: „Dług” i „Plac Zbawiciela” Krzysztofa Krauze czy „Ładunek 200” Alekseya Balabanowa.

Po co sięgać po tego typu sztukę? Dołującą i przesyconą pesymizmem? Bo uwrażliwia, porusza struny duszy, na których gramy niezwykle rzadko i dzięki temu pozostaje w pamięci na długo. Bo czasem warto zmierzyć się z ciemną stroną życia. Bo radość nie istniałaby gdyby nie było smutku, światła nie byłoby bez ciemności a życia bez śmierci. I te opowiadania o tym przypominają. To nie jest pozycja z gatunku „lekka, łatwa i przyjemna”. Ale jest to naprawdę dobry kawałek literatury.

Autor opowiadań, Artur Żak, jest absolwentem filologii polskiej i przez wiele lat pracował jako dziennikarz. Jeżeli chcecie poznać go bliżej, jego eseje i recenzje znajdziecie również na blogu. Gorąco zachęcam.

Za możliwość zapoznania się z lekturą dziękuję autorowi.

"Życie o smaku umierania", Artur Żak

Wydawnictwo: Poligraf

Liczba Stron:    194

Kategoria:         opowiadania

Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz