7 maja 2018

Cztery książki popularnonaukowe, które wciągają jak dobry kryminał

literatura popularnonaukowa

Dlaczego czytamy książki? Jedni po to, aby oderwać się od rzeczywistości, zanurzyć w zupełnie innym świecie – Ci są fanami fantastyki, romansów, powieści obyczajowych. Inni czytają by poczuć dreszczyk emocji, rozruszać mózg rozwikłując jakąś zagadkę – to fani thrillerów, kryminałów, sensacji i książek szpiegowskich. Jeszcze inni chcą po prostu pogłębić swoją wiedzę na dany temat – to ci, którzy czytają reportaże lub książki popularnonaukowe.

Ja czytam wszystkiego po trochu, choć przyznam, że największą przyjemność sprawiają mi dwa ostatnie gatunki, wielu czytelnikom kojarzącym się z… nudą. Nic bardziej mylnego. W Internecie znajdziecie mnóstwo artykułów o „reportażach, które czyta się jak kryminał” i wcale mnie to nie dziwi – życie pisze czasem scenariusze, o jakich największym powieściopisarzom się nie śniło.

A co z literaturą popularnonaukową? To też wcale nie są nudne książki, w rodzaju tych, które musiałeś wkuwać na pamięć podczas studiów. Tutaj również mogą być fascynujące historie, nieoczekiwane zwroty akcji i emocje jeżące włos na głowie. Oto cztery książki, które nie tylko stanowią kopalnię wiedzy, ale także są po prostu arcyciekawe.

"Od zwierząt do bogów. Krótka historia ludzości ", Yuval Noah Harari

Sapiens. Od zwierząt do bogów
"Od zwierząt do bogów.", Yuval Noah Harari

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN

Tłumaczenie:    Justyn Hunia

Liczba Stron:    528

Kategoria:         popularnonaukowaHistoria najbardziej intrygującego przedstawiciela fauny żyjącego na Ziemi. Kilkadziesiąt tysięcy lat temu był jednym z wielu zwierząt żyjącym gdzieś w Afryce, jednak przez lata ewolucji zdołał wybić się ponad inne gatunki, zapanować nad nimi i nad całą planetą. Człowiek –najinteligentniejsza ale i najgroźniejsza z żywych istot.   

Yuval Noah Harari opowiada dzieje homo sapiens tak, jakby to była doskonała powieść przygodowa. Przeprowadza nas przez trzy rewolucje – poznawczą, agrarną i naukową, krok po kroku wyjaśniając np. w jaki sposób to właśnie człowiek zdołał opanować świat, dlaczego na świecie pojawiły się pieniądze, po co ludziom religia i jak budowano i burzono imperia. Historia, którą każdy powinien poznać. 

Od zwierząt do bogów. Krótka historia ludzkości [Yuval Noah Harari]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

"Mięsoholicy", Marta Zaraska

Marta Zaraska"Mięsoholicy" Marta Zaraska

Wydawnictwo:  Czarna Owca

Tłumaczenie:    Sławomir Paruszewski

Liczba Stron:    374

Kategoria:         popularnonaukowe
O tej książce pisałam już jakiś czas temu tutaj. Marta Zaraska opisała dzieje mięsożerców począwszy od małej drapieżnej bakterii, która pojawiła się na naszej planecie 1,5 miliarda lat temu aż po dzień dzisiejszy.
Z książki dowiesz się, dlaczego człowiek pierwotny zaczął polować, jak przez zwyczaje żywieniowe na przestrzeni tysięcy lat zmieniał się jego mózg, jelita i inne organy. To także fantastyczna podróż po różnych kulturach – dlaczego w Korei jada się psy a w Europie jest to nie do pomyślenia? Dlaczego przez wieki w Japonii prawie w ogóle nie jadało się mięsa?

Dowiesz się jak smakuje świerszcz, wołowina stworzona z marchewki oraz czy mięso można uzależniać tak samo jak papierosy lub narkotyki.  To fascynująca podróż literacka, którą powinni odbyć zarówno ortodoksyjni wegetarianie jak i zapaleni mięsożercy.

Mięsoholicy [Marta Zaraska]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

"Stulecie chirurgów", Jurgen Thorwald

Jurgen Thorwald"Stulecie chirurgów" Jurgen Thorwald

Wydawnictwo:  Znak

Tłumaczenie:    Karol Bunsch

Liczba Stron:    536

Kategoria:         popularnonaukowe

Jest zima 1809 roku. Eprim McDowell, lekarz z Kentucky, zostaje wezwany do pani Jane Crowford. Kobieta cierpi na ogromne bóle brzucha. Oficjalna diagnoza to przenoszona ciąża, jednak McDowell stwierdza że to torbiel na jajnikach. Decyduje się zabrać kobietę do siebie domu i… otworzyć jamę brzuszną.

Zabieg przeprowadza bez znieczulenia, które wtedy po prostu nie istaniało. Wydobywa z ciała kobiety dziesięciokilogramową torbiel przedłużając pacjentce życie o 32 lata. Tym samym przechodzi do historii jako osoba, która przeprowadziła pierwszą na świecie operację.

Ale ta opowieść to dopiero początek. Z książki dowiesz się jakie były dzieje wynalezienia znieczulenia – gazu rozweselającego, eteru a w końcu chloroformu, jaką walkę stoczono aby lekarze myli ręce przed operacjami a także w jaki sposób miłość przyczyniła się do… wynalezienia gumowych rękawiczek. Jest również wątek polski – o ogromnej roli Rydygiera w początkowej historii chirurgii.

Książka o strachu, nadziei, rozczarowaniu i pokonywaniu barier. Mądra i bardzo ciekawie napisana. Nie tylko dla ludzi związanych z medycyną.

Stulecie Chirurgów [Jürgen Thorwald]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

"Pasożyty w twoim mózgu", Kathleen McAuliffe

Katleen McAuliffe"Pasożyty w twoim mózgu" Kathleen McAuffe

Wydawnictwo:  Czarna Owca

Tłumaczenie:    Grażyna Daniel-Schuwald

Liczba Stron:    336

Kategoria:         popularnonaukowe

Pasożyt żerujący na świerszczu sprawia, że ten stroniący zazwyczaj od wody owad nagle chętnie zażywa kąpieli w jeziorze. Pająk, którym zainteresuje się pasożytnicza osa, zamiast zaplatać misterną sieć będzie snuł kokon specjalnie dla niej.

A co z ludźmi? Na człowieku żeruje około 1400 różnych pasożytów – w każdym razie o tylu wiemy. Czy Ci mali manipulanci mogą w jakiś sposób wpływają na nasze zwyczaje czy poczucie estetyki? Czy mogą kształtować nasz temperament i wartości?

Katleen McAuliffe przedstawia szereg badań, którymi udowadnia, w jaki sposób pasożyty i bakterie którymi się otaczamy kształtują na naszą dietę, charakter, podejście do religii a nawet… poglądy polityczne. Czy wiesz, że chorzy na toksoplazmozę – bardzo popularną wśród ludzi chorobę, zmieniają swój styl ubierania a także… bardziej agresywnie prowadzą samochód?

To tylko jeden z licznych wątków podjętych w tej książce. Dla tych o silnych nerwach i niskiej wrażliwości jest również wkładka ze zdjęciami, ja ją pominęłam.

Pasożyty w twoim mózgu [Kathleen McAuliffe]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Człowiek żyje tak długo, dopóki uczy się czegoś nowego. Dlatego bardzo się cieszę, że książki popularnonaukowe są napisane coraz ciekawszym językiem a co za tym idzie – stają się coraz łatwiejsze do przyswojenia. 


Która z tych pozycji wydaje Ci się najciekawsza? A może jest jeszcze jakaś inna dziedzina, o której miałbyś ochotę poczytać? Daj znać w komentarzu a ja postaram się znaleźć odpowiednią literaturę. 

Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz