5 września 2018

Cztery książki dla korposzczurówTakie książki czytuję rzadko. Kiedy chodzę do pracy zajmuje mi ona jedną trzecią doby lub więcej. Korpo-życia uczę się więc przez praktykę a kiedy wracam do domu, pozwalam głowie odpoczywać przy reportażach lub powieściach.
Teraz, na urlopie macierzyńskim, odpoczywam od pracy prawie cały czas i tym bardziej nie sięgam po tego typu literaturę. Wyjątek robię dla książek, które zamiast tradycyjnego korpo-bulshitu oferują  konkretne narzędzia przyspieszające moją pracę i takie, które mają odniesienie również do pozapracowej rzeczywistości, tzn. rozwijają i pomagają poprawić codziennie życie. 
Tak było na przykład w przypadku opisywanych już niegdyś na blogu książek pt: „Siła nawyku” (pełna recenzja tutaj) czy „Siedem nawyków skutecznego działania” (recenzja tutaj).
W tym roku sięgnęłam po cztery książki, które zaleca się pracownikom korporacji. Oto one:

Getting Things programmed. Droga do efektywności”, Michał Bartyzel


Ta książka jest super. Dlaczego? Bo stanowi skompensowaną wiedzę z najważniejszych korpo-książek poszerzoną o konkretne, bardzo życiowe przykłady i anegdotki. Zamiast czytać 15 pozycji, gdzie 80% to korpobulshit a tylko 20% to rzetelna wiedza, sięgnij po „Getting things programmed”.

Teoretycznie jest to książka stricte dla programistów, ale tak naprawdę także pracując w biznesie możesz się z niej wiele nauczyć. A czego konkretnie? Jak sam tytuł wskazuje – jak pracować bardziej wydajnie, czyli na przykład: jak priorytetyzować zadania, żeby potem nie było fakapu tuż przed dedlajnem, jak być asertywnym ale mimo wszystko cenionym i lubianym kolegą i to co dla mnie, osoby zawsze pracującej w chaosie najważniejsze – jak nie rozpraszać się w pracy. Pomodorro zmieniło moje życie - dziękuję Michał :)

Autor zamiast tradycyjnego lania wody serwuje konkretne rozwiązania: powiedz tak, zapisz to w ten sposób a tutaj skorzystaj z tej i tej aplikacji. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że to się naprawdę sprawdza. Nie tylko wśród programistów.

Michał Bartyzel
"Getting things programmed" Michał Bartyzel

Wydawnictwo: Helion
                                              
Liczba Stron:    184

Kategoria:          poradnikGetting Things Programmed. Droga do efektywności [Michał Bartyzel]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

„Oprogramowanie szyte na miarę. Jak rozmawiać z klientem, który nie wie, czego chce" Michał Bartyzel 

Ta książka również w teorii przeznaczona jest dla informatyków, choć moim zdaniem odbiorców może być więcej. Bo kto z nas nie miał nigdy szefa, który prosi o coś a następnie o to samo ale jednak inaczej tylko sam wymyśl jak, ale nie – to zupełnie źle i jednak pierwsza wersja była dobra, tylko trochę ją podrasujmy. Albo kto sam nigdy nie był takim przypominającym sobie o czymś na ostatnią chwilę klientem niech pierwszy rzuci kamieniem.

Ta książka uczy porozumienia między IT a biznesem. Jest swego rodzaju słownikiem „z polskiego na nasze”. Znajdziesz tu przykłady dialogów, które można z łatwością przenieść do realnego świata i wykorzystać.

Polecam gorąco zwłaszcza introwertykom.

Michał Bartyzel
"Oprogramowanie szyte na miarę" Michał Bartyzel

Wydawnictwo: Helion
                                              
Liczba Stron:    280

Kategoria:          poradnikOprogramowanie szyte na miarę. Jak rozmawiać z klientem, który nie wie, czego chce. Wydanie II rozszerzone [Michał Bartyzel]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

„Ósmy nawyk. Od efektywności do wielkości i odkrycia własnego głosu” Stephen R. Covey

To kontynuacja bestsellerowej książki „Siedem nawykówskutecznego działania”, o której pisałam tutaj. I ta również jest świetna. Praktyczne rady Coveya przydadzą się nie tylko w pracy w korporacji, ale także w codziennym życiu. Książka uczy pokory, poskromienia ego, wiary nie tylko w siebie ale i w ludzi wokół.
To doskonała pozycja dla menadżerów, którzy mają problem z niekompetentnymi pracownikami ale także dla rodziców, których dzieci nie chcą grzecznie jeść obiadów lub mają problem z porannym wyjściem z domu.
To nie jest książka, która zmieni twoje życie. To jest książka, która podpowie ci jak znaleźć radość i sens w twoim obecnym świecie i cieszyć się nim takim, jaki jest.

Stephen R. Covey
"Ósmy nawyk" Stephen R. Covey

Tłumaczenie: Robert Bartołd

Wydawnictwo: Rebis
                                              
Liczba Stron:    444

Kategoria:          poradnik

ÓSMY NAWYK Od skuteczności do wielkości [Stephen R. Covey]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE


„Nauka perswazji, czyli jak w 8 minut postawić na swoim” Kevin Hogan

Z tą książką mam problem – z jednej strony daje mnóstwo praktycznych rad, które przydadzą się zwłaszcza sprzedawcom – jak zrobić dobre pierwsze wrażenie, drugie wrażenie i nawet trzecie. Jak ustalić ceny produktów, aby klient kupił dokładnie to, co chcemy i za tyle ile chcemy. Jak skutecznie prowadzić negocjacje. To dobre i praktyczne porady.
Z drugiej jednak strony trudno się oprzeć wrażeniu, że książka uczy po prostu manipulacji, naciągania i lekkiego oszustwa, ale oczywiście w białych rękawiczkach. I poziom korpo-bulshitu jest tu zdecydowanie wyższy niż w pozostałych trzech pozycjach. Mimo wszystko, jeżeli pracujecie w sprzedaży – sięgnijcie po tę pozycję. 

Kevin Hogan

"Nauka perswazji" Kevin Hogan

Wydawnictwo: Rebis
                                              
Liczba Stron:    248

Kategoria:          poradnik
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz