19 listopada 2018

Siedem książek z listy "Stu książek, które trzeba przeczytać", po które sięgnęłam w tym roku„100 książek, które trzeba przeczytać” to najpopularniejszy wpis na moim blogu. W ciągu ostatnich 15 miesięcy miał  ponad 23 tysiące odsłon. To ranking, który wbrew nazwie zawiera aż 259 pozycji zebranych z różnych popularnych list. W pewnym stopniu ta notka inspiruje mnie, kiedy w morzu książek staram się wybrać coś dla siebie. W tym roku padło na poniższe siedem. I teraz pytanie: czy naprawdę wszystkie trzeba przeczytać obowiązkowo?

"Małe kobietki" Louisa May Alcott

Numer 19 na liście.
Książka z gatunku ciepłych i uroczych, w sam raz na zbliżające się zimowe wieczory.  Akcja osadzona jest w Stanach w drugiej połowie XIX wieku. Tytułowe kobietki to cztery siostry, każda zupełnie inna. Oprócz pierwszych miłości, przyjaźni i dziewczyńskiego przekomarzania się, autorka przemyciła odrobinę feminizmu – matka dziewczynek wychowuje je praktycznie sama wpajając im ducha niezależności.
Nie jest to zła lektura, choć z całej siódemki wspaniałych zdecydowanie najsłabsza – być może po prostu jestem już na nią trochę za stara. Ale polecam gorąco wszystkim młodszym dziewczynom.

Louisa May Alcott
"Małe kobietki" Louisa May Alcott

Tłumaczenie:   Anna Bańkowska

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
                                              
Liczba Stron:    304

Kategoria:          powieść obyczajowa


Małe kobietki [Louisa May Alcott] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Małe kobietki [Louisa May Alcott] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE
Małe kobietki [Louisa May Alcott] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE"Nowy wspaniały świat", Aldous Huxley Na liście stu książek ma numer 36.
Jest rok 2541. Świat podzielony na kasty. Ludzie powstają w butelkach a Państwowe Ośrodki Warunkowania, w których są wychowywani, pilnują aby każdy znał swoje miejsce w społeczeństwie i umiał odpowiednio się zachowywać a nawet… odpowiednio myśleć. Główne hasła? „Gdy jednostka czuje, wspólnota szwankuje”. Albo „Wspólność, identyczność, stabilność”. Kojarzy wam się to z czymś? Jeżeli urodziliście się przed rokiem 80-tym albo przynajmniej znacie filmy z czasów PRL-u, to na pewno tak.
„Nowy wspaniały świat” to jedna z najsłynniejszych antyutopii. Jeżeli podobał ci się Orwellowski „Rok 1984”, ta książka na pewno również przypadnie ci do gustu.


Aldous Huxley
"Nowy wspaniały świat" Aldous Huxley 

Tłumaczenie:   Bogdan Baran

Wydawnictwo: MUZA
                                              
Liczba Stron:    267

Kategoria:          fantastykaNowy wspaniały świat [Aldous Huxley] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
  Nowy wspaniały świat [Aldous Huxley] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE
Nowy wspaniały świat [Aldous Huxley] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINECo ciekawe, w tym roku została wznowiona książka „Nowy wspaniały świat 30 lat później. Raport rozbieżności.”. Książka została napisana w czasach zimnej wojny, kiedy połowa świata grzała się ciepłem czerwonej gwiazdy ZSSR. Nic więc dziwnego, że Huxley uznał, że jego proroctwa się sprawdziły. Zresztą teraz, kolejne 50 lat później, nadal widać wiele podobieństw.
„Raport rozbieżności” to nie powieść, lecz raczej  rozprawka filozoficzna, ale po tę książkę również warto sięgnąć.


Huxley
"Nowy wspaniały świat 30 lat później. Raport rozbieżności" A. Huxley 

Tłumaczenie:   Radosław Madejski

Wydawnictwo: MUZA
                                              
Liczba Stron:    192

Kategoria:          filozofia


Nowy wspaniały świat 30 lat później. Raport rozbieżności [Aldous Huxley] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

 „Chłopiec z latawcem", Khaled Hosseini

59. pozycja na liście.
Najpierw obejrzałam film, który mnie zauroczył. Po książkę sięgnęłam dopiero teraz i to zupełnie przypadkiem. Najpierw, szukając czegoś dotyczącego historii Afganistanu trafiłam na „1000 wspaniałych słońc” tego autora. Książka wciągnęła mnie bez reszty, pisałam o niej zresztą na blogu już kilkakrotnie – na przykład tutaj.
Będąc pod wrażeniem „Słońc”, zaczęłam szukać kolejnych książek tego autora i tak trafiłam na tę pozycję. „Chłopiec z latawcem” to piękna opowieść o przyjaźni dwóch chłopców dorastających w Kabulu. O miłości, zazdrości, odkupieniu win. Ale to również duża dawka wiedzy o kulturze muzułmańskiej (kim są Pasztuni, kim Hazarowie, jak wygląda tradycyjny ślub, pogrzeb czy inne święta) oraz historii – okupacja Afganistanu przez Sowietów, wejście Talibów, rewolucja w latach 70-tych. Piękna, mądra i wzruszająca książka. Zdecydowanie warto.


Khaled Hosseini
"Chłopiec z latawcem" , Khaled Hosseini

Wydawnictwo: Albatros
                                              
Tłumaczenie:   Maria Olejniczak-Skarsgard

Liczba Stron:    431

Kategoria:         powieść obyczajowa


Chłopiec z latawcem [Khaled Hosseini] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

„Igrzyska Śmierci”  Suzanne Collins

Pozycja 62.
Całkowita zmiana klimatu. Lądujemy w państwie Panem, znajdującym się na dawnym terenie USA, którym rządzą okrutne reguły. Państwo podzielone jest na 12 dystryktów. Z każdego z nich co roku wybieranych jest dwoje zawodników, którzy stają do walki. Z 24 osób tylko jedna może wygrać. Główna bohaterka  - 16-letnia Katniss walczy więc o przetrwanie a cena jest bardzo wysoka.
Wartka akcja i dobry styl sprawiają, że powieść czyta się jednym tchem, ale czy jest to książka obowiązkowa? Sama nie wiem. Na pewno spodoba się miłośnikom sience-fiction i powieści przygodowych. Minus za audiobook – egzaltacja Anny Dereszowskiej jest zdecydowanie nie na moje ucho.
Pierwszy tom, ten z listy,  łyknęłam w tydzień, przede mną jeszcze dwa – mam nadzieję, że będą równie dobre. A potem filmy. Widzieliście już?


Suzanne Collins
"Igrzyska śmierci" , Suzanne Collins

Wydawnictwo: Media Rodzina
                                              
Tłumaczenie:   Małgorzata Hesko-Kołodzińska i Piotr Budkiewicz

Liczba Stron:    374

Kategoria:         fantastyka

Igrzyska śmierci Igrzyska śmierci [Suzanne Collins] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Igrzyska śmierci [Suzanne Collins] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

 „Nędznicy”, Victor Hugo

Wciąż pozostajemy w pierwszej setce – „Nędznicy” mają na mojej liście numerek 91.
Tej książki chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Klasyka klasyków. Ponad 1700 stron, od których nie sposób się oderwać.
Tym razem lądujemy we Francji na początku XIX wieku i zostajemy tam przez ładne kilkadziesiąt lat. Główny bohater to Jean Valjean – galernik, który już całe życie będzie zmuszony ukrywać się przed ścigającym go Javertem…
Miłość, przygoda i historia Francji w jednym. Nic dziwnego, że co chwila ktoś decyduje się na ekranizację tej książki. Musical z Anne Hathaway, Russelem Crowe i Hugh Jackmanem w rolach głównych należy do jednych z moich ulubionych. Jednak zanim obejrzycie, najpierw polecam książkę.


Victor Hugo"Nędznicy" Wiktor Hugo

Wydawnictwo:  Państwowy Instytut Wydawniczy

Tłumaczenie:    Krystyna Byczewska

Liczba Stron:    1758

Kategoria:         literatura piękna
Nędznicy t.1 [Victor Hugo] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Nędznicy, T.II [Victor Hugo] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Nędznicy, T.III [Victor Hugo] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Nędznicy - pakiet (wersja pełna) [Wiktor Hugo] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

"Służące", Kathryn Stockett 

Pozycja 179 i dziwię się, że tak odległa. Z siedmiu wymienionych książek ta podobała mi się najbardziej.
Znowu USA, tym razem lata 60-te XX wieku. Stan Missisipi. Aż dziw bierze, że to było tak niedawno – oddzielne toalety dla czarnych służących, inne szkoły, wydzielone miejsca w autobusach…
Panna „Skeeter”, dziewczyna z dobrego białego domu decyduje się spisać historie służących ze swojego miasteczka. Nie spodoba się to jednak jej koleżankom…
Mimo, że książka jest bardzo schematyczne, postaci stereotypowe a zakończenie łatwe do przewidzenia, wciąga od początku do końca. Czasem bawi, czasem wzrusza. Dobrze to przeczytać i przypomnieć sobie, jak wyglądały te niby nowoczesne Stany jeszcze dosłownie chwilę temu.
Książkę polecam również w formie audiobooka – czytany na role wchodzi rewelacyjnie.
Ta pozycja także doczekała się świetnej ekranizacji z Violą Davis w jednej z głównych ról. Bardzo polecam.

Kathryn Stockett
"Służące" , Kathryn Stockett

Wydawnictwo: Media Rodzina
                                              
Tłumaczenie:   Małgorzata Hesko-Kołodzińska

Liczba Stron:    524

Kategoria:         powieść obyczajowaSłużące [Kathryn Stockett] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

"Ptasiek", William Wharton


Pozycja 219.
„Ptasiek” to moja trzecia powieść Williama Whartona. Wcześniej czytałam „Tato” i „Spóźnieni kochankowie”. Z tych trzech książek „Ptaśka” umieściłabym po środku –największe wrażenie i emocje wywołał u mnie jednak „Tato” i ta książka jest w mojej prywatnej pierwszej dziesiątce przeczytanych dzieł.
Ale wracając do „Ptaśka”. Powieść o wrażliwej duszy, przyjaźni, o ucieczce w szaleństwo kiedy rzeczywistość staje się nie do zniesienia. Tak jak dla Ptaśka, który po powrocie z Wietnamu ucieka w ptasią alternatywę. Poznajemy go, kiedy jest pacjentem szpitala psychiatrycznego. Opowiada o nim jego przyjaciel z dzieciństwa. Kim wcześniej był Ptasiek? Jak rozwijało się jego szaleństwo? I kto tu tak naprawdę zwariował, Ptasiek czy raczej świat wokół niego?
Słuchałam tej książki jeżdżąc rowerem po karkonoskich szlakach i to chyba spotęgowało wrażenie jakie zrobiła na mnie ta książka. Przyroda, totalna cisza i samotność wokół. I tylko te ptaki… 

William Wharton
"Ptasiek" , William Wharton

Wydawnictwo: Rebis
                                              
Tłumaczenie:   Jolanta Kozak

Liczba Stron:    309

Kategoria:         powieść obyczajowaPtasiek [William Wharton] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Ptasiek [William Wharton] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz