28 listopada 2018

Ile osób czyta blogi książkowe, czyli statystyki z ostatnich 12 miesięcy



Co roku pod koniec listopada przygotowuję małe podsumowanie roku blogowego. Ilu czytelników odwiedza bloga Pozycje Obowiązkowe? W jakim są wieku? Jakie posty najchętniej były czytane i komentowane? Te informacje znajdziesz zawsze w notatce ukazującej się pod koniec listopada. Jeżeli chcesz zobaczyć, jak było rok temu, zerknij tutaj. A w tym roku? W tym roku było super.

2018 to pierwszy rok kiedy więcej wejść na bloga miałam z wyszukiwarki Google niż z linków, które bezpośrednio wstawiam na przykład na Facebooku. Najczęściej wyszukiwane wpisy to „100 książek, które trzeba przeczytać”, Najlepsze musicale wszech czasów”, „Samochodem dookoła Sycylii” , „Zachodnie wybrzeże USA” i „Najlepsza piątka pisarzy powieści kryminalnych”. Jak widać, nie tylko wpisy książkowe są popularne, chociaż te dominują na blogu.
Rok temu cieszyłam się, że przez 12 miesięcy bloga odwiedziło 36 tysięcy unikalnych użytkowników. W tym roku, choć publikowałam o wiele rzadziej, ruch zwiększył się o ponad 80% (sic!) dając wynik 64 tys UU! Wzrosła również liczba polubień stron w social media, choć niestety dynamika przyrostów jest odrobinę mniejsza niż w latach ubiegłych.
Fanpage Pozycje Obowiązkowe lubi obecnie 1871 osób a Instagram to 283 obserwujących. I to właśnie tam najwięcej działo się w 2018 roku. Muszę przyznać, że Facebook zaczyna mnie męczyć i nudzić – w zalewie reklam trudno odnaleźć coś ciekawego. Za to Instagram podoba mi się coraz bardziej i sama jak mam wybierać, czy wrzucić coś na Facebooka czy na Insta, zazwyczaj wybieram to drugie. W tym roku pojawiło się tam wiele zdjęć z Singapuru, Malezji i Omanu, licznych podróży po Polsce a także najbardziej swojskich łódzkich zakamarków. Jeżeli jesteście ciekawi – zapraszam tu.

Jeżeli nie lubicie czytać a jedynie oglądać obrazki, to dwa powyższe akapity można streścić następująco:





A jakie posty z tych, które ukazały się w ciągu ostatniego roku czytaliście najchętniej? Tym razem wygrywa ta trójka:



A na koniec mała prośba ode mnie.  Facebook drastycznie tnie zasięgi chcąc wyłudzić od właścicieli stron kasę za reklamowanie swoich postów. Chociaż Fanpage obserwuje prawie 1900 osób, post często dociera ledwie do 30% w was. Jak temu zaradzić? Na dwa sposoby:

Po pierwsze: jeżeli post ci się podoba, daj lajka lub napisz komentarz – im więcej reakcji wywołuje post tym bardziej Facebook go lubi, a i mnie jest bardzo miło.

Po drugie, na mojej stronie „Pozycje Obowiązkowe” kliknij „Obserwuj” i wybierz opcję „Wyświetlaj najpierw”. To niestety wciąż nie gwarantuje, że zobaczysz wszystkie posty, ale na pewno będą wyświetlać się częściej niż dotychczas.




 No i tradycyjnie już zachęcam do polubienia mojego drugiego fanpage „Książka dla Ciebie”, gdzie znajdziecie bardzo dużo promocji książkowych.

I na koniec pytanie: czego brakuje ci na blogu? A może czegoś jest za dużo? Wszelkie wskazówki będą dla mnie bardzo cenne.

Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz