16 czerwca 2019

Najlepszy serial na świecie i książka do tego.

HBO Go


Na IMDB na ten serial zagłosowało 236 772 osoby. Ocena: 9,6. Filmweb: 62 076 osoby. Ocena: 9,1. W obu tych rankingach serial ma pierwsze miejsce na liście TOP SERIALI WSZECH CZASÓW. Jeżeli jeszcze mieliście wątpliwości, czy obejrzeć Czarnobyl, to mam nadzieję, że teraz je rozwiałam.

Już od jakiegoś czasu seriale przestały być drugorzędnymi produkcjami, na które można patrzeć jednym okiem jednocześnie prasując, gotując czy zajmując się dziećmi. Nowe produkcje niczym nie odstają już od swoich pełnometrażowych odpowiedników. Fabuła, gra aktorka, muzyka – w dobrym serialu wszystko to otrzymasz na najwyższym poziomie. A w serialu Czarnobyl otrzymasz to i o wiele wiele więcej.
HBO GO

26 kwietnia 1986 roku w wyniku przegrzania reaktora doszło wybuchu i ogromnego skażenia promieniotwórczego. Była to największa katastrofa energetyki jądrowej w historii. Skażeniu uległy tereny Rosji, Ukrainy i Białorusi a chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się na całą Europę.

Serial oddaje grozę sytuacji w sposób, który wbija w fotel. Podkład muzyczny, tempo akcji, klimat – wszystko to sprawia, że czujesz się tak, jakbyś przeniósł się w czasie o 33 lata i widział te wydarzenia na żywo. Zebrania partyjne, utajnianie informacji, walka z czasem i systemem, śledztwo. A z drugiej strony zwykli ludzie – strażacy, lekarze, mieszkańcy Prypeci.

Te odcinki przeżywa się tym mocniej, że nie tylko wydarzenia ale i wszyscy bohaterowie są prawdziwi. Ba, oni nawet sa ucharakteryzowani tak, że wyglądają prawie identycznie. Jedynym wyjątek jest postać Ulany Khomyuk, fizyka jądrowego, która jest mixem wielu postaci.

HBO Go

Bohaterów tych możecie poznać w reportażu Swietłany Aleksijewicz pt: „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości.” To zbiór wywiadów ze świadkami tamtych chwil: z Luydmilla, żoną strażaka Wasilija, których poznajemy w pierwszym odcinku, z żołnierzami, którym kazano wystrzelać okoliczne zwierzęta, z urzędnikami pełniącymi w tamtym czasie ważne, decyzyjne funkcje.

Ta lektura to doskonałe i moim zdaniem obowiązkowe dopełnienie serialu. Mnie najbardziej w poruszył w niej epilog – taka odezwa do nas, współczesnych. Jeżeli masz czas na przeczytanie jedynie fragmentu książki, zacznij od niego. A jeśli wybierasz się na wycieczkę do Czarnobyla, to proszę, uszanuj to miejsce i nie rób sobie śmiesznych fotek na Facebooka, bo pamiętaj, że jedziesz na cmentarz.

Swietłana Aleksijewicz"Czarnobylska Modlitwa" Swietłana Aleksijewicz


Wydawnictwo:  Czarne

Tłumaczenie:    Jerzy Czech

Liczba Stron:    288

Kategoria:         reportażCzarnobylska modlitwa.. Kronika przyszłości [Swietłana Aleksijewicz]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Czarnobylska modlitwa [Swietłana Aleksijewicz]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz