26 maja 2019

Najlepsi warszawscy prozaicy AD 2018


Nominacje do nagrody literackiej m.st. Warszawy

Już od ponad miesiąca znamy nominowanych do prestiżowej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. W zeszłym roku laury brawurowo zgarnął Jakub Żulczyk za książkę „Ślepnąc od świateł”. O tej pozycji możecie przeczytać w notatce pt: „Najlepszy warszawski prozaik AD 2017”, który znajdziecie tutaj.

To powieść o nocnym życiu Warszawy. Miasta pokrytego bilbordami i szyldami, na które w wielkim pędzie i tak nikt nie zwraca uwagi. Miasta, w którym dominuje czerwień i błękit policyjnych syren, rzucająca się w oczy reklama świetlna czy blask ulicznych latarni, pod którymi załatwiane są ciemne porachunki.

W tym roku klimat nominowanej prozy jest zupełnie inny - mniej agresywny, bardziej filozoficzny i refleksyjny. Jest sporo o przemijaniu ale i o miłości. Zobacz, kto ma szansę na zwycięstwo w tym roku. 

 „Krótka wymiana ognia” Zyta Rudzka


O tej książce pisałam już kiedyś przy okazji wpisu „25najlepszych audiobooków przesłuchanych w 2018 roku”, który znajdziesz tutaj.
 Taka główna bohaterka jak u Rudzkiej zdarza się rzadko – to 69-letnia eks-poetka, eks-celebrytka, eks-żona… Innymi słowy kobieta, która większość życiowych ról ma już za sobą i stara się z tym pogodzić. Analizując przeszłość swoją i swojej matki obdziera się z kolejnych warstw i dostaje do samego jądra własnej osobowości. Wchodzi z butami w przeszłość i rozbiera ją na kawałki, nie oszczędzając przy tym ani swoich licznych kochanków ani dziecka. Ostry język lecz jednocześnie żadnych zbędnych słów. Cieszę się, że takie książki powstają.

Krótka wymiana ognia
"Krótka wymiana ognia" Zyta Rudzka

Wydawnictwo: W.A.B.
                                           
Liczba Stron:    100

Kategoria:         powieść obyczajowa
Krótka wymiana ognia [Zyta Rudzka]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Krótka wymiana ognia [Zyta Rudzka]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

Wiesław Myśliwski „Ucho igielne”

Dawno dawno temu pewna Cyganka spotkana w sandomierskim parku powiedziała mu, że dożyje 81 lat. Kiedy więc ten krytyczny moment minął, zdecydował się wrócić do tego miejsca. W miasteczku, na schodach przy Uchu Igielnym, spotyka samego siebie czekającego na koleżankę, w której miejsce wiele lat wcześniej zjawiła się właśnie dziwna wróżbitka.

Jaka jest książka „Ucho igielne”? To po trosze pamiętnik, powieść obyczajowa, powieść historyczna i traktat filozoficzny. Tym razem jednak, inaczej niż w „Traktacie o  łuskaniu fasoli”, nie znajdziecie tu kopalni cytatów. Książka jest napisana przepięknym językiem, lecz także bardzo, bardzo prostym. To tekst o życiowych wyborach i o tym, że w gruncie rzeczy nie ma przypadków a wszystko jest dane po coś. A także o tym, że – cytując autora – „Wszystkie pytania, jakie sobie w życiu zadajemy, sprowadzają się do tego jednego, czy warto było.Po książkę Myśliwskiego warto sięgnąć na pewno.


Wiesław Myśliwski
"Ucho igielne" Wiesław Myśliwski

Wydawnictwo: Znak
                                         
Liczba Stron:    424

Kategoria:         powieść obyczajowa
Krzysztof Varga "Sonnenberg"


Przyznam, że ze wszystkich książek nominowanych w kategorii „proza”, ta jest moją ulubioną. „Sonnenberg” jest książką o miłości – namiętnej, chorej, zakazanej, niemożliwej. Pisząc o romansach trudno uniknąć banału czy pretensjonalności. Zwłaszcza, kiedy w grę wchodzą sceny erotyczne – zazwyczaj takie fragmenty wypadają w naszej rodzimej literaturze wulgarnie lub żenująco i patetycznie. Varga natomiast pisze w sposób wzruszający, piękny, prawdziwy. Czyta się to z prawdziwą przyjemnością i co tu kryć – drżeniem serca.

Jest również drugi bohater tej książki – Budapeszt. Jego historia, kultura, sztuka. Przewracając kolejne kartki miałam ochotę powrócić w miejsca, które widziałam jakieś 7 czy 8 lat temu, i spojrzeć na nie oczami Andrasa i jego kochanek. Polecam gorąco i książkę i miasto.


Sonnenberg
Krzysztof Varga "Sonnenberg"

Wydawnictwo: Czarne
                                       
Liczba Stron:    480

Kategoria:         powieść obyczajowa, romansSonnenberg [Krzysztof Varga]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

To wszystko jeżeli chodzi o nominacje w kategorii proza. Pozostałych nominowanych książek nie znam, ale może Ty coś słyszałeś? Ich listę znajdziesz poniżej. Ogłoszenie nagród już 9 czerwca. 


Najlepszy warszawski prozaik


Udostępnij:

1 komentarz:

  1. Play Blackjack at a Casino! - Microgaming - Microgaming
    A gri-go.com classic card game is a thrilling and engaging blackjack game at worrione.com Microgaming. This fun goyangfc.com game is communitykhabar now gri-go.com available for your device!

    OdpowiedzUsuń