28 czerwca 2019

Idealny tydzień na Korfu – jak go zaplanować?


Korfu – piękna grecka wysepka położona w północnej części morza Jońskiego. Z gorącym, leniwym klimatem, lekką bryzą i pięknymi plażami stanowi idealne miejsce na wakacje bez spiny. Jeżeli masz ochotę poszwendać się powoli ciasnymi uliczkami, racząc się pysznym jedzeniem, poleżeć na plaży lub popłynąć w krótki rejs – to miejsce jest zdecydowanie dla Ciebie.

A jeżeli będziesz miał ochotę przerwać na chwilę lenistwo i zakosztować innych emocji, na przykład nurkując lub pływając motorówką – Korfu również okaże się jednym z najlepszych możliwych wyborów. Zobacz, ile można tam przeżyć, nawet jeśli wybierzesz się tylko na tydzień.

Idź na plażę


Plaże na Korfu są cudowne. Piaszczyste, szerokie i często, nawet w sezonie, prawie puste. Moje serce podbiła zwłaszcza półdzika Rovinia w zachodniej części wyspy. Otoczona wysokimi skałami, ukryta przed przybyszami. Prowadzi do niej wąska około półkilometrowa ścieżka. Trzeba się naszukać, ale warto.  Woda na tej plaży jest krystalicznie czysta, choć dość zimna. Ale czyż nie tego właśnie potrzeba nam w 30-stopniowym upale?


Jedź do stolicy

Jeżeli lubisz zwiedzać, koniecznie pojedź do stolicy wyspy, czyli do miasta Kerkira. Liczne, arcyciekawe muzea, plac Esplanada, na którym możesz usiąść w jednej z kilkudziesięciu kawiarni i podziwiać tętniące życiem miasto, pałac świętego Michała i świętego Jerzego, otoczony kwiatami plac Spinada, parki i fontanny, jeżeli potrzebujesz odrobiny chłodu a także Mon Repos – niezwykły zamek należący niegdyś do brytyjskiego komisarza a obecnie pełniący rolę muzeum to tylko garść z tego, co oferuje to miasto. Warto przyjechać i przekonać się samemu.


Nurkuj!

Korfu to idealne miejsce zarówno dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nurkowaniem jak i dla tych, którzy mają już jakieś doświadczenie. I nie mówię tu o snorkelingu, lecz o zanurzeniu się na dużo większą głębokość z butlą na plecach. Czysta woda, pełna niezwykłych stworzeń i roślin, profesjonalni instruktorzy, czego chcieć więcej? Ahoj przygodo!
Pamiętajcie jednak, że po nurkowaniu przez kilkadziesiąt godzin nie powinieneś lecieć samolotem. Odczekaj przynajmniej 24 godziny po wykonaniu kilku nurkowań bezdekompresyjnych a 48h, jeżeli nurkowałeś z przystankami dekompresyjnymi. W przeciwnym wypadku narażasz się na groźną chorobę dekompresyjną. Dlatego jeżeli lecisz na krótko, swój pobyt na Korfu warto zacząć właśnie od tej przyjemności. 


Zobacz Albanię

Albania to jeden z najciekawszych krajów w naszej części świata. Z trudną historią, zaczęła odżywać po śmierci Envera Hoxhy, jednak lata zniewolenia zrobiły swoje i to państwo długo jeszcze nie będzie jednym z naszej globalnej wioski. Warto go odwiedzić teraz, póki jeszcze nie stał się mekką turystyczną.
Z Korfu do Albanii płynie się godzinę. Trafiasz do uroczego miasteczka o nazwie Saranda. Choć jest to miejsce z największą bazą hotelową w całym kraju wciąż jest tu relatywnie spokojnie i nie ma tłoku. Jest za to mnóstwo restauracji z przepysznym jedzeniem. Warto o nie zahaczyć. 
Kiedy już się najesz, koniecznie zobacz cudowne jezioro "Błękitne oko" - niezapomniany monument przyrody, oraz osadę Butrint, oddaloną od Sarandy o około 20 km. Jest to najlepiej zachowane starożytne miasto w basenie morza śródziemnego. 


Popłyń w rejs

Lazurowe morze, piękny krajobraz górzystych greckich wysp, dzikie klify i ukryte pod nimi groty aż się proszą aby przyjrzeć im się z pokładu statku. Wybierając się na taką wycieczkę pamiętaj koniecznie o kremie z filtrem i kostiumie kąpielowym - ze statku można zazwyczaj na chwilę wyskoczyć do krystalicznie czystej wody i popływać. 
Wybierając się w rejs warto popłynąć do cudnych greckich wysepek - Paxos i Antipaxos. Nadmorskie promenady, tawerny i leniwy klimat bardzo sprzyjają powolnym spacerom i odpoczynkowi. 


A jak to wszystko zorganizować? Grecja jest krajem bardzo przyjaznym turystom, więc bez problemu odnajdziesz na miejscu punkty, w których możesz wykupić bilety na poszczególne atrakcje. Drugim świetnym rozwiązaniem jest podróż z biurem podróży, które wszystko zorganizuje za Ciebie - przywiezie, pokaże, odwiezie. Jednym z takich biur podróży jest Itaka. Link do oferty wyjazdu z tego biura znajdziesz tu

Jeżeli masz ochotę na słodkie lenistwo, pyszne jedzenie i odpoczynek - Korfu będzie dla Ciebie idealnym miejsce. To również doskonała destynacja jeżeli podróżujesz z malutkim dzieckiem - plaża, sprzyjający klimat i bezpieczeństwo to coś, czego większość rodziców szuka na wakacje. Grecję polecam Wam zatem w ciemno!

Post powstał przy współpracy z biurem podróży Itaka. 
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz