8 lipca 2019

Dla fanów kryminałów i sensacji: tegoroczne nowości od Lackberg, Nesbo i Miłoszewskiego.

sensacja

Stali czytelnicy „Pozycji obowiązkowych” oraz miłośnicy kryminałów i sensacji nazwiska: Nesbo, Lackberg i Miłoszewski znają bardzo dobrze. Tych, którzy przeczytali je przed chwilą po raz pierwszy odsyłam najpierw do wpisów: „Najlepsza piątka pisarzy powieści kryminalnych - cz.I pisarze zagraniczni”  oraz „Sześciu polskich pisarzy książek kryminalnych i sensacyjnych, z którymiwarto spędzić lato” . Tam poznacie ich lepiej. 


OK, czyli już wszystko wiadomo? Na wszelki wypadek w telegraficznym skrócie: Jo Nesbo – genialny norweski pisarz i autor najlepszego moim zdaniem cyklu kryminalnego jaki kiedykolwiek powstał. Camilla Lackberg – szwedzka pisarka, znana głównie z „Sagi o Fjallbace”, w której możemy rozwiązywać nie tylko zagadki kryminalne lecz również problemy rodzinne Eriki, jej męża i dalszej rodziny. No i wisienka na torcie – Wojtek Miłoszewski, debiutujący w roli autora sensacyjnej trylogii, z której wysnuwa się ponura wizja tego co by było, gdyby Putin poszedł za ciosem i po aneksji Krymu ruszył dalej i zajął Polskę.

Jakie nowości zaserwowała nam ta trójka w 2019 roku? Czy warto po nie sięgnąć? Przeczytajcie. 

"Nóż" Jo Nesbo


Już kilka razy wydawało mi się, że Nesbo napisał ostatnią książkę z Harrym Hole. „Policja” miała wręcz wymarzone zakończenie i wydawało mi się, że sam autor chciał na nim poprzestać. Ale jednak powstają kolejne tomy – „Pragnienie”, o którym pisałam tutaj i „Nóż”, o którym będzie dziś.

Harry znowu jest w dołku. Znowu pije i po raz kolejny rozstał się z Rakel. Ale jeżeli wydaje wam się, że będziecie mieli melodramatyczną powtórkę z „Pierwszego śniegu” to się mylicie. Tym razem autor zaskakuje obrotem spraw, choć niestety jest to jedyne zaskoczenie w tej książce.

Hole tym razem ściga mordercę bliskiej mu osoby. Policja nie ma żadnych śladów, błądzi po omacku, ale oczywiście nie Harry. Detektyw czaruje i niczym króliki z kapelusza wyrzuca kolejne puzzle do układanki. Minus jest taki, że jedynymi błądzącymi we mgle w tej książce są policjanci w lekturze – Ty czytelniku masz rozwiązanie podane na tacy i jest ono dla ciebie oczywiste od samego początku.

Podsumowując – styl jak zawsze doskonały, ale kiepsko zawiązana intryga to duża słabość tej książki. Ja jednak uwielbiam zaskoczenia, tutaj tego zabrakło. Ale jeżeli tak jak ja kochacie Nesbo, to jestem pewna że i tak sięgniecie po tę książkę i mu wybaczycie. Ja wybaczam. I zastanawiam się: czy tym razem to już ostatni tom z serii?


Jo Nesbo
"Nóż", Jo Nesbo

Wydawnictwo:  Wydawnictwo Dolnośląskie

Tłumaczenie:    Iwona Zimnicka

Liczba Stron:    464

Kategoria:         kryminał/thriller"Złota klatka" Camilla Lackberg

Jeżeli zastanawiacie się, co tam we Fjallbace u Patricka, Eriki, jej siostry, córeczki i bliźniaków to… jeszcze chwilę musicie potęsknić. Tym razem autorka porzuciła urokliwą nadmorską miejscowość na rzecz Sztokholmu i rozpoczęła zupełnie nowy cykl.

Na początku książka strasznie mnie irytowała – nie znoszę słabych kobiet pokornie znoszących upokorzenia psychiczne i fizyczne ze strony mężczyzn w imię „miłości” czy „dobra rodziny”, a taka właśnie była Faye, główna postać tej lektury. Święcie wierzę, że każdy z nas jest kowalem własnego losu i powinien dbać o własną godność i szczęście. Na szczęście bohaterka w pewnym momencie też sobie o tym przypomniała i wtedy było już lepiej.

Historia nie jest specjalnie oryginalna: Faye pozornie ma wszystko – przystojnego męża, piękny dom i śliczną córeczkę. Mogłaby tylko leżeć i pachnieć. Ale od takich sielankowych obrazków zaczyna się każdy dobry thriller, czyż nie? Tytułowa złota klatka otaczająca Faye staje się coraz ciaśniejsza, mąż coraz bardziej brutalny a sama bohaterka z każdym dniem bardziej zahukana. Aż do momentu gdy kropla przepełni czarę…

To klasyczna opowieść o zemście – Hollywood nakręciło tysiące takich historii. Jednak to, co zastanawia, to mroczna przeszłość głównej bohaterki. Mimo wszystko ciekawa jestem jak rozwinie się ta historia, czekam więc na kolejne tomy serii. Liczę jednak na bardziej oryginalną fabułę.

Camilla Lackberg
"Złota klatka", Camilla Lackberg

Wydawnictwo:  Czarna Owca

Tłumaczenie:    Inga Sawicka

Liczba Stron:    400

Kategoria:         kryminał/thriller


Złota klatka [Camilla Läckberg]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Złota klatka [Camilla Läckberg]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

"Kontra" Wojtek Miłoszewski


Przyznam, że na tę książkę czekałam z niecierpliwością. Pierwsze dwa tomy, czyli „Inwazję” i „Farbę” wciągnęłam bardzo szybko i wcale, ale to wcale nie podobało mi się, jak autor postąpił z naszym krajem. Ale w części trzeciej trochę się zrehabilitował.

Jak sam tytuł wskazuje, nareszcie coś zaczyna się zmieniać i Rosjanie powoli tracą przewagę. Do akcji wkracza USA wtedy wiadomo – żarty się kończą. Chociaż akurat w tym przypadku to stwierdzenie się nie sprawdza, bo w tym tomie Miłoszewski pozwolił sobie na sporą dawką sarkastycznego humoru.

Lubię, kiedy nasi wygrywają, więc ta część podobała mi się bardzo, śmiem nawet twierdzić że była najlepsza. Brawo za ciekawe rozwiązanie wszystkich wątków i realistycznie przedstawioną okupację i świat powojenny. I jeszcze raz za poczucie humoru, bo to nowość w trylogii. A zakończenie obmyślone dla Zenona – majsterszyk. Chapeau bas.

Wojtek Miłoszewski
"Kontra", Wojtek Miłoszewski

Wydawnictwo:  W.A.B.

Liczba Stron:    480

Kategoria:         sensacja

Kontra [Wojtek Miłoszewski]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Kontra [Wojtek Miłoszewski]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz