7 sierpnia 2018

Sześciu polskich pisarzy książek kryminalnych i sensacyjnych, z którymi warto spędzić lato

Polskie kryminały


Inteligentni, z poczuciem humoru i potrafią składać zdania wielokrotnie złożone. Wymarzeni partnerzy na wakacje. Oto lista mężczyzn, z którymi fani kryminałów i sensacji będą w tym roku bawić się najlepiej. Bez względu na płeć.

Wojtek Miłoszewski

Nazwisko jakby znajome tylko imię za bardzo się nie zgadza… Tak, dobrze kojarzysz. Wojtek Miłoszewski to brat słynnego Zygmunta  - autora bestsellerowej trylogii z Teodorem Szackim w roli głównej. Swoimi debiutancką powieścią „Inwazja” i będącą jej kontynuacją „Farbą” udowodnił, że nie odstaje od brata ani trochę. 
A co, gdyby po aneksji Krymu Rosja nie zatrzymała się i poszła dalej – na Polskę? Taki właśnie scenariusz narysował autor. Jak zachowałby się Andrzej Duda i nasz dumny z silnej Polski rząd? Co zrobiłaby Angela Merkel? A Donald Trump? Czy Polska mogłaby liczyć na pomoc zachodu? Tego właśnie dowiesz się z „Inwazji”.
Ale spokojnie, to nie jest książka polityczna. Kiedy na na nasz kraj zaczynają spadać bomby ludzkie losy zaczynają układać się w tragiczne, lecz bardzo ciekawe wątki. Jedni wstępują do wojska, inni korzystają z okazji by zbić majątek, jeszcze inni po prostu usiłują przetrwać. Jedno jest pewne – nudno nie będzie.
Druga część, czyli „Farba” zaczyna się z przytupem. Władimir Putin mianuje się… carem i zaczyna planować ekspansję na zachód. A tymczasem na terenach dawnej Polski trwa rosyjska okupacja…
W drugiej części mniej postawiono na wątki obyczajowe a bardziej na wojenne. Dużo jest opisów walk i różnorakich akcji sabotażowo-dywersyjnych. Mnie bardziej podobała się część pierwsza, ale zdania są podzielone. Tak czy siak, na pewno jeżeli sięgniesz po część pierwszą, nie oprzesz się i kontynuacji.
Oceny: 8/10 za „Inwazję” i 7/10 za „Farbę”
Polecam również w formie audiobooków. 

Wojtek Miłoszewski
"Inwazja" Wojtek Miłoszewski

Wydawnictwo: W.A.B.
                                              
Liczba Stron:    500

Kategoria:          sensacja
Inwazja [Wojtek Miłoszewski]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINEInwazja [Wojtek Miłoszewski]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE


Wojtek Miłoszewski
"Farba" Wojtek Miłoszewski

Wydawnictwo: W.A.B.
                                              
Liczba Stron:    640

Kategoria:          sensacjaFarba [Wojtek Miłoszewski]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE Farba [Wojtek Miłoszewski]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Marcin Wroński

O serii kryminalnej z Zygą Maciejewskim pisałam na blogu już kilkukrotnie: tutaj, tutaj i tutaj. Za każdym razem były to panegiryki na cześć autora. No,  poza ostatnim wpisem. Nie, książka nie była zła. Była bardzo dobra. Ale „Czas Herkulesów”, bo o tej pozycji mowa, był oszustwem. Nie można ot tak zostawić przyjaciela, a chyba tym był Zyga dla Marcina Wrońskiego, w latach 50-tych w totalnej rozsypce…  Po książce, która miała być ostatnią z serii spodziewałam się zdecydowanie czegoś więcej i czułam ogromny niedosyt.
Jeżeli czuliście podobnie jak ja – „Gliny z innej gliny” wynagrodzą wszystkie nerwy i ukoją smutki. Oto zamknięcie jakiego się spodziewamy, dokończenie historii z prawdziwego zdarzenia. Ta książka to zbiór opowiadań – co ciekawe, napisanych nie tylko przez Wrońskiego. Swoją cegiełkę dołożyli również Ryszard Ćwirlej, Robert Ostaszewski i Andrzej Pilipiuk.
Dla fanów Zygi Maciejewskiego to prawdziwa gratka – mamy tu osiem opowiadań dziejących się od lat 20 do lat 80tych XX wieku a kilka zahacza również o czasy współczesne. Dzięki temu poznajemy dalsze losy nie tylko Zygi i Róży ale także ich syna Olka. Jest to druga w kolejności (zaraz po „Pogrom w przyszły wtorek”) moja ulubiona książka z całej serii. Panie Marcinie – dziękuję! 9/10.
Książka dostępna jest również w formie audiobooka. 

Marcin Wroński
"Gliny z innej gliny" Marcin Wroński

Wydawnictwo: W.A.B.
                                              
Liczba Stron:    320

Kategoria:         kryminał
Gliny z innej gliny [Marcin Wroński, Andrzej Pilipiuk, Robert Ostaszewski, Ryszard Ćwirlej]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Przemysław Żarski

Kolejny po Wojtku Miłoszewskim debiutant wśród wymienionych panów. Jednak „Umwelt” niestety nie umywa się do „Inwazji”. Nie jest źle – jest ciekawie zawiązana intryga, dużo psychologii i dobre zakończenie. Ale… czegoś zabrakło.
W parku zostaje zamordowana nauczycielka. W jej płaszczu policja znajduje pewien gatunek motyla. Kilka dni później ginie pewien lekarz. I tam na miejscu zbrodni pojawia się ów owad. Pozornie te osoby nie mają ze sobą nic wspólnego jednak po jakimś czasie okazuje się, że łączy ich pewne tragiczne zdarzenie sprzed kilku lat…
I wszystko w tej książce byłoby dobre, gdyby nie to, że każdy, ale to każdy z bohaterów okazuje się niesympatycznym i agresywnym cynikiem. Nieważne, czy są to policjanci, świadkowie czy nawet rodzice ofiar. Wszyscy są tacy sami, zachowują się w ten sam arogancki sposób. Trudno nie odnieść wrażenia, że w ten właśnie sposób autor postrzega świat wokół siebie i nie jest to miły memu oku obrazek. Ocena tylko 4/10.

Przemysław Żarski
"Umwelt" Przemysław Żarski

Wydawnictwo: Muza
                                              
Liczba Stron:    448

Kategoria:         kryminałUmwelt [Przemysław Żarski]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Krzysztof Bochus

„Szkarłatna Głębia” to trzecia z serii powieści Bochusa z Christianem Abellem w roli głównej. Ale jeżeli podobnie jak ja nie czytałeś pierwszych dwóch książek – nie martw się. Akurat w tym przypadku można zacząć od środka bez szkody dla zrozumienia treści.
Elbląg, lata 30-te. W domu modlitwy zostaje znaleziony starszy gminy mennonickiej. W wyniku śledztwa okazuje się, że zbrodnia może mieć związek z samobójstwem jego żony sprzed wielu lat…
Hermetyczna społeczność, tajemnicza wspólnota, romans z dawnych lat i do tego coraz ciemniejsze chmury nad światem tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Klimat nie jest może tak realistyczny jak u Wrońskiego, ale nie jest źle.  Fanom gatunku spodoba się na pewno. Moja  ocena to 6/10.

Krzysztof Bochus
"Szkarłatna Głębia" Krzysztof Bochus

Wydawnictwo: Muza
                                              
Liczba Stron:    416

Kategoria:         kryminałSzkarłatna głębia [Krzysztof  Bochus]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Remigiusz Mróz

Najbardziej płodny polski pisarz. Wydaje około sześciu książek rocznie. Trudno za nim nadążyć. Ja pisałam już o pozycjach wydanych pod pseudonimem Ove Logmansbo (tutaj i tutaj) oraz o serii politycznej we wpisie „Książki dla miłośników serialu House of Cards”.
A dzisiaj o typowym Mrozowym kryminale – ze wszystkich dostępnych na rynku (a jest ich naprawdę sporo) wybrałam „Behawiorystę”. 
Znasz „dylemat wagonika”? Wagonik kolejki pędzi w dół po torach niekontrolowany przez nikogo. Na jego drodze pewien szaleniec przywiązał do torów pięciu ludzi. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Co powinieneś zrobić?
Przed tego typu dylematami stawia internautów „Kompozytor” – porywacz igrający z policją, mediami i… swoimi widzami. Naprzeciw niego,w drugim narożniku, Mróz postawił Gerarda Edlinga – skompromitowanego jakiś czas temu prokuratora i behawiorystę.
Ciekawa rozgrywka psychologiczna, zaskakujące zakończenie sprawiają, że oceniam całość na 7/10 punktów. Naprawdę nieźle. Książka dostępna również w formie audiobooka. 

"Behawiorysta" Remigiusz Mróz

Wydawnictwo: Filia
                                              
Liczba Stron:    496

Kategoria:         kryminałBehawiorysta [Remigiusz Mróz]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

 Ryszard Ćwirlej

Moje tegoroczne kryminalne odkrycie. Jakim cudem nie znałam wcześniej tego pana – nie mam pojęcia.  „Masz to jak w banku” to już dziewiąty tom z cyklu „Milicjanci z Poznania”, ale spokojnie – podobnie jak w przypadku „Szkarłatnej Głębi” tak i tutaj bez szkody dla wątku można zacząć od środka. A nawet od końca.
Jest rok 1989. W Warszawie trwają obrady Okrągłego Stołu a w Poznaniu ktoś zaczyna mordować cinkciarzy. Kto? W sumie mało kogo to obchodzi, a już najmniej tamtejszą milicję. Śledztwo toczy się mimochodem między wódką, zakąską a kolejnym Carmenem. Te książki chyba najlepiej ze wszystkich oddają prawdziwą milicyjną, ale i policyjną niestety, rzeczywistość.
Książki doskonale oddają obyczajowość końcówki PRLu – moda, rozmowy, nazwy ulic są żywcem przeniesione z serialu „07 Zgłoś się” – dla fanów serialu książki Ćwierleja to na pewno pozycje obowiązkowe. Ja po przeczytaniu „Masz to jak w banku” na pewno sięgnę po pozostałe książki z serii i już nie mogę się doczekać tej przygody.  Tę część wyceniam na 8/10.
Ryszard Ćwirlej
"Masz to jak w banku" Ryszard Ćwirlej

Wydawnictwo: MUZA
                                              
Liczba Stron:    480

Kategoria:         kryminał
Masz to jak w banku [Ryszard Ćwirlej]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz