8 października 2017

Najlepsze serie kryminalne - recenzje tegorocznych kontynuacji


2017 to bardzo dobry rok dla fanów kryminałów. Wszyscy najlepsi autorzy zdecydowali się na kontynuację swoich serii. Pisałam już tutaj o ostatniej części kryminałów retro Marcina Wrońskiego z Zygą Maciejewskim, teraz czas na pisarzy zagranicznych.  Ponownie spotykamy więc  Lisbeth Salander, Harry’ego Hole i Davida Huntera. Zobacz, jak im poszło  tym razem.

Seria z Harrym Hole – Jo Nesbo

Jo Nesbo"Pragnienie" Jo Nesbo

Wydawnictwo:  Dolnośląskie

Tłumaczenie:    Iwona Zimnicka

Liczba Stron:    464

Kategoria:         kryminałPrzyznam, że bałam się, że Policja będzie już ostatnim moim spotkaniem z Harrym Hole. Niby nie wszystko było do końca wyjaśnione, ale jednak zakończenie mogło być uznane za ostateczne „żyli długo i szczęśliwie”.

Jo Nesbo wziął się za pisanie innych książek - powstały m.in. całkiem niezłe „Krew na śniegu” i „Więcej krwi”. Ale kiedy w maju zeszłego roku ogłoszono, że jednak będzie i część  jedenasta, zaczęło się odliczanie. Warto było czekać.

„Pragnienie” rozpoczyna się jak dobry thriller – od słodkiej sielanki. Harry budzi się obok ukochanej Rakel i uświadamia sobie, że wreszcie jest naprawdę szczęśliwy. Ale kiedy tak piją sobie z ukochaną aromatyczną kawę i wymieniają się luźnymi uwagami na temat artykułów z porannej gazety my wiemy już, że za chwilę nastąpi krach…

Kryminał trzyma bardzo wysoki poziom – nie jest to może „Pierwszy Śnieg” czy „Policja”  - te książki póki co dzierżą palmę pierwszeństwa w serii, ale zdecydowanie może się równać np. z „Pentagramem”.I myślę, że po lekturze niejedna osoba zastanowi się dwa razy zanim umówi się na randkę z kimś poznanym na Tinderze. Dlaczego? Sprawdź sam. 

A swoją drogą, widziałeś już zwiastów „Pierwszego śniegu” w kinach? Zapowiada się fantastycznie. Czekam z niecierpliwością.


Pragnienie [Jo Nesbo]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

Seria z Davidem Hunterem -  Simon Beckett

David Hunter"Niespokojni zmarli" Simon Beckett

Wydawnictwo:  Czarna Owca

Tłumaczenie:    Sławomir Kędzierski

Liczba Stron:    416

Kategoria:         kryminałPodobnie jak w przypadku Nesbo, tak i tutaj już chyba nikt nie liczył na kontynuację serii. Beckett zabrał się z mniejszym lub większym sukcesem za thrillery  (napisał m.in. Zimne Ognie, o których pisałam tu) a antropologię sądową zostawił odłogiem.

A jednak – David Hunter powraca i to w książce dwa razy grubszej niż zazwyczaj. Nie jest w zbyt dobrej formie. Wciąż męczą go wspomnienia z przeszłości a o zapomnienie w pracy trudno, bo… ze zleceniami krucho. Aż pewnego dnia dzwoni telefon…

Tak jak w poprzednich odcinkach serii Hunter trafia do zapomnianego małego miasteczka, gdzie wśród nielicznych mieszkańców czai się bezwzględny morderca. Ta książka jednak różni się od pozostałych – ty razem Beckett ominął te najbardziej obrzydliwe szczegóły pracy swojego głównego bohatera. Hunter antropolog oddaje pole Hunterowi detektywowi.

Zakończenie "Niespokojnych zmarłych" wprawdzie lekko wydumane, ale bardzo zaskakujące, to kolejny plus. Jestem zdecydowanie na tak.

Niespokojni zmarli [Simon Beckett]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Seria Millenium -   David Lagercrantz

Seria Millenium"Mężczyzna, który gonił swój cień"                   David Lagercrantz


Wydawnictwo:  Czarna Owca

Tłumaczenie:    Maciej Muszalski

Liczba Stron:    424

Kategoria:         sensacja


Na koniec prawdziwa wisienka na książkowym torcie serii kryminalnych – „Mężczyzna, który gonił swój cień”, czyli piąta część serii Millenium z Lisbeth Salander w roli głównej.  Kiedy pisałam o moich ulubionych autorach powieści z morderstwem w tle, wymieniłam m.in. Stiega Larssona, jednocześnie stwierdzając, że Lagercrantz nie dorasta mu do pięt. Po tej lekturze muszę odszczekać te słowa.

Szybka akcja, ciekawe wątki, rozwikłanie kolejnych tajemnic z przeszłości zdolnej hakerki. To nie jest typowy kryminał, do tej kategorii można było zaliczyć jedynie pierwszą część sagi. To po prostu bardzo dobra sensacja.

O ile w „Co nas nie zabije” miało się wrażenie, że Liz i Blomkvist są sztuczni  a cała intryga jakoś zbudowana na siłę, o tyle tutaj wracają starzy dobrzy bohaterowie, do których przyzwyczaił nas Larsson.

Jak zawsze w Millenium, tak i tym razem mamy kilka przeplatających się wątków, sięgamy do przeszłości, uciekamy, gonimy kogoś i przeżywamy wszystko wraz z bohaterami. Zdecydowanie warto.

Millennium. Mężczyzna, który gonił swój cień - PRZEDSPRZEDAŻ [Maciej Muszalski, David Lagercrantz]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Za możliwość zapoznania się z dwiema powyższymi pozycjami dziękuję wydawnictwu Czarna Owca.

Wszystkie trzy książki są już dostępne w księgarniach (a Millenium również pod linkiem na samym dole strony), ale to nie koniec niespodzianek. Już w listopadzie pojawi się bowiem oczekiwana przez wielu fanów kontynuacja sagi z Fjalbacki Camilli Lackberg – „Czarownica”. Kto jest ciekawy dalszych losów Eriki i Patricka? Ja bardzo.


Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz