11 grudnia 2020

8 nowości książkowych, które sprawdzą się jako prezenty na święta

 


Tak kochani, to już ten moment. Tradycyjnie o tej porze roku przedstawiam garść nowości książkowych, które sprawdzą się jako prezenty świąteczne. Łapcie moje propozycje i biegnijcie do księgarni lub (bezpieczniej) skorzystajcie z linków zakupowych podłączonych do każdej pozycji. 

Dla mamy, która uwielbia gotować

"Nienasycone" to jedna z najpiękniej wydanych książek kucharskich, z jakimi miałam przyjemność się zetknąć. Właściwie jest to bardziej album niż typowy zbiór przepisów, choć już dwa przysmaki zdarzyło mi się z niej upichcić i wyszło pysznie.

Autorki wybrały 14 wyjątkowych kobiet i postanowiły poznać je poprzez… dania, które mogłyby znaleźć się na ich stołach. A że są to postaci nietuzinkowe, to i proponowane smakołyki takie będą.

Czym zajadałaby się Coco Chanel, Frida Kahlo lub Maria Antonina? Co wkłada do garnka Bjork a co znajdzie na talerzu Marylin Monroe?

Ta pozycja to przekrój smaków z każdego zakątka świata i bardzo różnych czasów. A do tego wspaniałe zdjęcia i krótkie życiorysy każdej z tych fascynujących postaci. Cudo. 

Nienasycone
"Nienasycone" , M. Pfeffer-Gjengedal, Klaudia Iga Peres

Wydawnictwo: Dwie siostry
                                              
Tłumaczenie:   Katarzyna Tunkiel
Liczba Stron:    320

Kategoria:         kucharska

Dla taty, który kocha kryminały

Krzysztof Domaradzki to moje tegoroczne odkrycie. Dawno nie czytałam tak dobrych, choć brutalnych kryminałów. W „Łódzkiej trylogii kryminalnej: „Detoks”, „Reset”, Trans”” nie odstrasza nawet postać głównego bohatera – mizantropa, seksisty, antypatycznego alkoholika.

Ale od początku.

Po Łodzi grasuje morderca kobiet. Mściciel zadający ofiarom drastyczne cierpienia. I tutaj ostrzegam, że opisy bywają tak brutalne, że mnie momentami mdliło.

Śledztwo prowadzi wspomniany wcześniej komisarz Kawęcki. Nie da się go lubić. Wraz z młodą sierżant szukając sprawcy zapuszczają się w najciemniejsze zakamarki miasta - w świat dewiantów, prostytutek i narkomanów, zmanierowanych studentów i zdemoralizowanych wykładowców, skorumpowanych prawników i nie zawsze uczciwych dziennikarzy.

Łódź ze swą złą sławą nadaje się na takie historie doskonale. Wspaniale podróżowało mi się na kartach książek po moim rodzinnym mieście  - od Janowa aż po Radogoszcz. A las Łagiewnicki już nigdy nie będzie dla mnie tylko spokojnym miejscem na spacer z rodziną.

Jest napięcie, są nagłe zwroty akcji i wiarygodna napisana historia. Jeżeli miałabym postawić na najlepszego polskiego pisarza kryminałów, pan D. na pewno zająłby miejsce na podium. 


Krzysztof Domaradzki
 „Detoks”, „Reset”, Trans” , Krzysztof Domaradzki

Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba Stron:    odpowiednio: 536, 560, 592

Kategoria:         kryminał


Detoks:  

Detoks [Krzysztof Domaradzki]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Reset":
  Reset [Krzysztof Domaradzki]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
"Trans":
  Trans [Krzysztof Domaradzki]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Trans [Krzysztof Domaradzki]  - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

Dla męża, który nie może się odnaleźć na Home Office

No cóż, rzeczywistość jest jaka jest – wielu z nas zamieniło ploteczki w korporacyjnej kuchni na ogarnianie jednocześnie pracy, zdalnych lekcji i przy okazji prania i gotowania. W takim trybie niejeden nie potrafi rozdzielić strefy prywatnej od służbowej, „wylogować się” do rodziny. Do tego lockdown i napięcia społeczne, które powodują dodatkowy stres, bezsenność, problemy z koncentracją.

Jeżeli zauważacie takie symptomy u siebie i najbliższych, gorąco polecam wam książkę: „Jak pracować zdalnie i nie zwariować”. Autorami jest troje psychologów i przedsiębiorców jednocześnie. Przedstawiają zbiór technik dopasowanych do różnych typów osobowości, które małymi krokami pozwolą zmienić życie na lepsze. Co ciekawe, metody przedstawione w tej książce sprawdzą się nie tylko podczas pracy zdalnej ale również po powrocie do biura.

Ja sama kilka z nich znam i stosuję z powodzeniem od wielu lat, np. technika „zjedz tę żabę” czy „pomodorro”. Było również kilka nowych dla mnie, które na pewno zacznę stosować, jak np. sposób na priorytetyzację zadań za pomocą dwóch list: na jednej spisujesz priorytety na dany dzień, na drugiej wszystko to, co nie jest aż tak ważne. Aby metoda była skuteczna, nie możesz do listy priorytetów dopisać nic, dopóki nie znikną zapisane tam wcześniej punktu. Dzięki temu łatwo uniknąć tzw. drobnych zadań rozpraszaczy. Dla mnie to o wiele prostsza metoda niż podział zadań na cztery ćwiartki metodą Coveya (w zależności jednocześnie od pilności i ważności).

Mam wrażenie, że ta krótka książeczka to zbiór prostych „trików”, które uporządkują nie tylko nasze życie zawodowe ale pozwolą także znaleźć balans w życiu prywatnym. Dlatego polecam z całego serca. 

Jak pracować zdalnie i nie zwariować
"Jak pracować zdalnie i nie zwariować" , A. Pogorzelska, P. Wójcik, B. Wójcik

Wydawnictwo: Sensus
Liczba Stron:    192

Kategoria:         poradnik

 


Dla żony, która lubi mocną prozę

7 maja 1980 w wyniku narastających protestów studenckich przeciwko wojskowej dyktaturze Chun Doo-hwana, w Korei Południowej wprowadzono stan wojenny. Następnego dnia pod bramą uniwersytetu studenci zorganizowali demonstrację, która zmieniła się w ich rzeź. Zginęło, wg szacunków, około 2000, niewinnych ludzi.
Książka Han Kang, laureatki bookera, to nie reportaż z tego czasu, lecz przejmująca powieść o ofiarach i ich rodzinach. To zbiór opowiadań napisanych z punktu widzenia przyjaciela, matki, siostry a nawet duszy unoszącej się nad stosami gnijących ciał.
"Nadchodzi chłopiec" wywołuje łzy wzruszenia a momentami sprawia, że pięści zaciskają się ze złości i poczucia bezsilności.
W kontekście obecnych niepokojów społecznych - do bólu aktualna. Niestety.
Zdecydowanie warto przeczytać.

Han Kang
"Nadchodzi chłopiec" , Han Kang

Wydawnictwo: W.A.B.
                                              
Tłumaczenie:   Justyna Najbar-Miller
Liczba Stron:    256

Kategoria:         literatura piękna


Nadchodzi chłopiec [Han Kang]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Dla młodszego dziecka i… dla rodzica

„Jesteś ważny Pinku” to piękna i mądra książka o budowaniu poczucia własnej wartości i samoakceptacji dla przedszkolaków i dzieci z młodszych klas podstawówki. Czytając krótkie historie i wypełniając zadania dzieci uczą się nazywać swoje emocje, radzić sobie ze smutkiem i złością, akceptować siebie takimi, jakimi są.

Ja rozwiązuję ją teraz z moim sześciolatkiem i szczerze mówiąc sama jestem zaskoczona jak wiele wspólnie odkrywamy – o tym, że marzy aby kiedyś przejechać się na krokodylu i żeby samemu kiedyś przejść nocą przez park uzbrojonym w latarkę. O tym, co w sobie lubi a nad czym chciałby popracować. To ważna i ciekawa lekcja również dla mnie jako rodzica.

A tak przy okazji, myślę, że i nam dorosłym dobrze zrobiłoby wykonanie kilku zadań z tej książki. Na przykład stworzenie sobie słoika z miłymi wspomnieniami, do którego sięgałoby się w trudnych chwilach. Albo to:  pomyśl o pięciu najbliższych Ci osobach i wypisz po 5 mocnych stron każdej z nich. Dasz radę?

Kilka przykładowych ilustracji i ćwiczeń z książki znajdziesz na moim Instagramie tutaj

Jesteś ważny Pinku

"Jesteś ważny Pinku!" , U. Młodnicka A. Waligóra

Wydawnictwo: Sensus
Liczba Stron:    138

Kategoria:         dla dzieci

 

>Dla starszego dziecka, które kocha Minecraft 

Powieść dla dzieciaków zajaranych Minecraftem, czyli chyba 90% młodej populacji. Razem ze Staxem Kamieniarzem przenosimy się do jego domu - ogromnej willi nad morzem, w której główny bohater mieszka z trzema kotami.

Do czasu, bo pewnego dnia w jego domu pojawia się  tajemniczy mężczyzna,  który porywa chłopca i porzuca na pustynnym wybrzeżu. Tu zaczyna się pełna przygód podróż w poszukiwaniu sprawiedliwości i... drogi do domu.

Ja nie znam Minecrafta,  moje dzieci należą do tej garstki, która jeszcze nie interesuje się grami komputerowymi, nie mogłam więc do końca docenić kunsztu opisów górnego świata,  walk, zbierania klejnotów. Podobała mi się za to wartka akcja, ciekawe opisy i nieoczywiste zakończenie. Przygodówka idealna dla współczesnych 9-12 latków, każdej płci.

Minecraft. Wyprawa.

"Minecraft. Wyprawa." , Jason Fry

Wydawnictwo: Muza
                                              
Tłumaczenie:   Ewa Ziembińska
Liczba Stron:    400

Kategoria:        dla młodzieży

Dla siostry, która się wszystkim przejmuje

"Miej wyje**ne a będzie ci dane" to jedna z najlepszych książek rozwojowych, jakie ostatnio przeczytałam.
Niech tytuł Cię nie zmyli. Nie znajdziesz tu prostej instrukcji, jak być "królem życia", nikogo nie potrzebować, nie czuć głębiej.

To idealna pozycja dla „perfekcyjnych pań domu”, które zatraciły siebie goniąc za czystym mieszkaniem, ugotowanym obiadem, nienagannym wyglądem, rozwijającą się karierą. No i nie zapominajmy o dzieciach, które muszą być czyste, znać kilka języków obcych i programowanie w wieku 10 lat.

W książce znajdziesz narzędzia, sposoby, teorie, techniki, które pozwolą Ci na chwilę zatrzymać się, wziąć głębszy oddech i… zastanowić się, czy jesteś w tym kieracie na pewno szczęśliwa, czy jednak chciałabyś coś zmienić? 

Oprócz teorii i historii z życia samej autorki znajdziesz tu także ćwiczenia praktyczne. Ja póki co zrobiłam tak bardzo solidnie tylko jedno - wynik znajdziesz na moim Instagramie na drugim zdjęciu. Polegało na wykreśleniu kilkudziesięciu wartości i pozostawienie tylko siedmiu.

Początek był łatwy. Bez wahania skreśliłam prestiż, sławę, dość szybko pozbyłam się godności. Ale końcówka to droga przez mękę. Miłość, przyjaźń, wolność, pogoda ducha, niezależność, tolerancja... To co wybierzesz dużo powie ci o Tobie i Twoim życiu.

Cudownych recept tu nie ma, bo praca nad sobą i swoim charakterem to nie jest łatwa robota. Ale autorka w bardzo przyjazny sposób Ci to ułatwi.

Przyjaciółka powiedziała mi, że ja przecież mam wyjebane, więc po co mi ta lektura :) No cóż, choćby po to, aby przekonać się, że ja i autorka idziemy całkiem podobną drogą, więc... chyba jest skuteczna.
Polecam z całego serca.

MIej wyje**ne, będzie Ci dane
"Miej wyje**ne, będzie Ci dane" , Katarzyna Czyż

Wydawnictwo: Onepress

 Liczba Stron:    224

Kategoria:        poradnik

 

Dla brata, który lubi dobrą fantastykę

Niebezpieczne „china town” przyszłości – gwarne ulice, gdzie na każdym kroku można nadziać się na rozpalony wok, handlarza narkotyków lub… zabłąkany pocisk. To Zakazane Miasto. Krążymy tu wraz z Axel i chipem rozgadanym chipem wszczepionym jej w głowę w poszukiwaniu siostry bliźniaczki dziewczyny.
Axel śledzi były policjant, wydalony ze służby z powodu marsjańskiej gorączki. Shey Scott ocalił dziewczynę i wszczepił jej chip bojowy, licząc że trafi na ślad bliźniaczki, która wcześniej na oczach kamer zamordowała z zimną krwią kilkanaście osób.
To lekka książka, poczucie humoru kojarzy mi się z „Człowiekiem demolką” z Sylwestrem Stalone w roli głównej. Czyta się lekko i przyjemnie. Nie jest to klasyka fantastyki w stylu Lema, ale dla wielu może być to zaleta. Ot, proste czytadełko w sam raz kiedy szukasz chwili relaksu po pracy lub akurat masz katar i boli Cię głowa. Jestem na tak.

Andrzej Ziemiański

"Cyberpunk. Odrodzenie" , Andrzej Ziemiański

Wydawnictwo: Akurat

 Liczba Stron:    360

Kategoria:        fantastyka

 


I jak? Znalazłeś tu pomysł na dobry prezent? A może coś dla siebie? Daj znać w komentarzu.
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz