8 maja 2021

Trzy tegoroczne premiery książkowe w sam raz na wiosnę


 

Wiosna, maj – ten czas kojarzy mi się z błogością, lenistwem, harmonią. To chwila na hamak, leżaczek (choćby pod kocem 😉 ) i w miarę lekkie lektury. W tym okresie stronię od grubaśnych tomów, morderstw w ciemnych zaułkach, thrillerów czy horrorów. Ma być lekko, słonecznie, spokojnie, rozwojowo. I właśnie w takim klimacie będą trzy nowości, które dziś polecam.

"Rozmowy z przyjaciółmi" Sally Rooney

Sally Rooney znają zapewne fani serialu lub książki „Normalni ludzie”, okrzykniętej „Buszującym w zbożu XXI wieku”. Przyznam, że ta książka wciąż czeka na stosiku hańby na swoją kolej, a „Rozmowy z przyjaciółmi” były moim pierwszym spotkaniem z pisarką.

Sunday Telegraph napisał o tej powieści: „Przenikliwy, ponuro-zabawny komentarz na temat współczesnych związków". Czy rzeczywiście?

Że lesbijki, biseksualistki, trójkąty małżeńskie? Bohaterowie  książki bardziej przypominają mi artystyczną bohemę lat 60-tych i 70-tych niż współczesnych yuppi. Potrafią bawić się,  czerpać z życia pełnymi garściami,  angażować się w miłości  i przede wszystkim rozmawiać rozmawiać rozmawiać.

Lektura przeintelektualizowa niczym filmy Woody'ego Allena, ale moim zdaniem idealnie nadaje się na hamak ze szklanką wina. Jeśli lubicie "Życie i cała reszta", pokochacie także "Rozmowy z przyjaciółmi". Ja pokochałam.

"Rozmowy z przyjaciółmi" , Sally Rooney

Tłumaczenie:  Łukasz Witczak

Wydawnictwo: W.A.B.

Liczba Stron:    320

Kategoria:         obyczajowa"Klara i słońce" Kazuo Ishiguro

Pierwsza, po otrzymaniu nagrody Nobla, książka Kazuo Ishiguro. W powieści "Klara i słońce" pisarz po raz kolejny porusza intrygujący temat sztucznej inteligencji. Jednak podobnie jak w "Nie opuszczaj mnie" zamiast przepełnionej naukowymi frazesami fantastyki otrzymujemy ciepłą powieść obyczajową z nutką filozofii.

SP to nowocześni towarzysze dla młodzieży.   Mają pomagać „swoim” nastolatkom w życiu, w nauce, a przede wszystkim - chronić przed samotnością. Klara, która trafia do Josie, to SP wyjątkowo empatyczna, z niezwykłą intuicją. Jest wręcz idealna dla dziewczynki, której choroba nie pozwala w pełni cieszyć się życiem.

Książka jest ciepła i wzrusza, ale stawia również wiele pytań: czy jest w człowieku coś nieuchwytnego,  ulotnego, czy też wszystko można skopiować? Czy nowoczesne roboty będą w stanie zastąpić ludzi we wszystkim? Czy SP to członek rodziny czy raczej zwierzątko domowe a może tylko gadżet jak odkurzacz czy pralka automatyczna? Gdzie jest granica? Pytania można mnożyć, bo to lektura zmuszająca do głębszej refleksji.  

"Klara i słońce" , Kazuo Ishiguro

Tłumaczenie:  Andrzej Szulc

Wydawnictwo: Albatros

Liczba Stron:    320

Kategoria:         fantastyka obyczajowa
"Budda i twardziel" Vishen Lakhiani

A teraz trochę z innej beczki – książka Lakhianiego, który jest uznanym autorytetem w dziedzinie rozwoju duchowego a jednocześnie CEO imperium edukacyjnego Mindvalley, z którego korzysta ponad 2 miliony osób.

Czy da się ze sobą połączyć rozwój duchowy i efektywne prowadzenie biznesu? Lakhiani przekonuje i przedstawia wiele konkretnych sposobów, aby Twoja firma działała prężnie, pracownicy lubili w niej pracować a Ty, jako menadżer, był spokojny i postępował zgodnie ze swoimi wartościami.

Początkowo byłam do tej lektury nastawiona sceptycznie – hasła „staniesz się magnesem, przyciągającym najlepszych ludzi”, „znajdziesz w sobie moc, która pomoże ci usunąć bariery” to dla mnie puste slogany nakręcające sprzedaż.

Ale treść książki jest o wiele głębsza i kiedy się w nią uważnie wgłębisz, okaże się, że „o cholera, to w sumie może zadziałać”. Albo: „kurczę, dlatego wcześniej nie zadałam sobie takiego pytania”.
Bo to właśnie robi Vishen – zadaje Ci wiele, pozornie oczywistych pytań – takich, na które powinien odpowiedzieć sobie każdy, kto jest aktywny w świecie zawodowym, a które mało kto zadaje. Co tak naprawdę jest Twoją misją? Co Cię wyróżnia? I wreszcie: do czego dążysz? Co chcesz osiągnąć?
Autor daje też wiele bardzo konkretnych rad popartych przykładami – jak budować zgrany zespół, jak utrzymać dobrą atmosferę w pracy, jak budować kulturę firmy opartą na wspólnych wartościach a przy tym, jak jednocześnie nie zatracić się w konsumpcjonizmie i nie zapomnieć o własnym rozwoju.
Polecam przede wszystkim menadżerom – każdego szczebla.  


"Budda i twardziel" , Vishen Lakhiani

Tłumaczenie:  Marcin Machnik

Wydawnictwo: Onepress

Liczba Stron:    264

Kategoria:         rozwój
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz