29 stycznia 2018

4 książki z Japonią w tle

Książki o Japoni

Japonia to jeden z najdziwniejszych krajów na świecie. I jednocześnie jeden z najciekawszych. Z jednej strony naszpikowany nowoczesną technologią, z drugiej – przesycony wiarą w duchy. Miejsce, w którym jest tak czysto, że możesz jeść z chodnika, choć wokół nie uświadczysz nawet jednego kosza na śmieci. Państwo z jedną z najbardziej zatłoczonych stolic świata, po której możesz chodzić i nikt, ale to nikt na Ciebie nie wpadnie, nie szturchnie, ba… nawet nie muśnie niechcący.

Kraj, w którym niemowlęta nosi się tylko w chustach a wózkach wozi się…psy. I to poubierane niekiedy lepiej niż wspomniane wcześniej niemowlaki. Świat anime, najstraszniejszych horrorów i ludzi żyjących najdłużej na świecie przy jednoczesnym jednym z najwyższych wskaźnikiem samobójstw... Mogłabym wymieniać długo, bo tych fenomenów jest bardzo dużo, ale… lepiej sięgnijcie po poniższe książki i sami się przekonajcie.

"Ganbare! Warsztaty umierania" Katarzyna Boni"Ganbare! Warsztaty umierania" Katarzyna Boni

Wydawnictwo: Agora SA
                                              
Liczba Stron:    304

Kategoria:          reportażO tej książce pisałam już przy okazji „12 polskich książekwyróżnionych w 2017 roku”.
11 marca 2011 roku w Japonii pachniało wiosną. Do godziny 14:46 był to ładny i spokojny dzień. A potem zatrzęsła się ziemia i wszystko się zmieniło.

Wyobraź sobie, że przetrwałeś tsunami. Udało ci się. Wracasz do domu. Ale domu już nie ma. Zniknął zmieciony wodą a wraz z nim twoje pamiątki, zdjęcia i zastawa stołowa. Jedziesz więc do pracy. Ale…i tego budynku już nie ma. Nie ma biurka, ekspresu do kawy ani laptopa. Gdzie zatem się udać? Z reportażu dowiesz się, jak w takiej sytuacji radzi sobie Yuko, pan Sato i mąż Emi, której niestety nie udało się przeżyć. 

Ale tsunami to nie jedyny temat tej książki. Dalej jest jeszcze ciekawiej. Czy można przygotować się do śmierci? Wydaje się, że Japończycy opanowali tę sztukę do perfekcji. Wystarczy przyjść na warsztaty, wypełnić 64 strony aplikacji, zapłacić kilka dolarów i… A zresztą przeczytajcie sami.

„Bezsenność w Tokio” Marcin Bruczkowski


"Bezsenność w Tokio" Marcin Bruczkowski

Wydawnictwo: Rosner  i wspólnicy
                                              
Liczba Stron:    396

Kategoria:          podróżniczePozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy planują wizytę w kraju kwitnącej wiśni. 

„Bezsenność w Tokio” to Japonia widziana oczami gajdzina, czyli cudzoziemca. Nie jest to typowy reportaż, raczej mieszanka powieści i literatury podróżniczej. Z tej napisanej lekkim piórem lektury dowiesz się m.in. jak poderwać Japonkę, jak zachowywać się w gościach aby nikogo nie urazić  a także jak znaleźć pracę i się utrzymać w tym piekielnie drogim w gruncie rzeczy kraju. 

To książka, która pokazuje życie w Japonii z punktu widzenia szarego człowieka. Zabawna, błyskotliwa i jednocześnie wnikliwa. I chociaż jej akcja dzieje się pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych, to wiele rzeczy wciąż pozostaje aktualnych.

Bezsenność w Tokio [Marcin Bruczkowski]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

„Ślepa wierzba i śpiąca kobieta” Haruki Murakami


Haruki Murakami
"Ślepa wierzba i śpiąca kobieta" Haruki Murakami

Wydawnictwo: Muza
                                              
Tłumaczenie:   Anna Zielińska-Elliott

Liczba Stron:    512

Kategoria:         opowiadaniaKiedy mowa o Japonii, nie sposób nie wspomnieć o Murakamim, najsłynniejszym chyba pisarzu z tego kraju. Książki Murakamiego to Japonia magiczna – obok zapracowanych korposzczurów mamy duchy, gadające zwierzęta czy dziwne zbiegi okoliczności.

Dlaczego wybrałam akurat tę książkę? Chyba dlatego, że dla tych, którzy nie znają twórczości tego autora zbiór opowiadań będzie najprostszy do przyswojenia na pierwszy ogień i chyba najlepiej odda klimat jego twórczości.  

W Murakamim uwielbiam to, że nic nie mówi wprost – kluczymy w labiryncie niedopowiedzeń zdani często na domysły, inteligencję czy podpowiedzi płynące z naszych własnych doświadczeń. To pisarz doskonały zarówno w formie jak i w treści. Po prostu trzeba go znać.


Ślepa wierzba i śpiąca kobieta [Haruki Murakami]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

„Pachinko” Min Jin Lee"Pachinko" Min Jin Lee

Wydawnictwo: Czarna Owca
                                              
Tłumaczenie:   Urszula Gardner

Liczba Stron:    576

Kategoria:         powieść obyczajowa


"Pachinko" to saga, czyli jeden z moich ulubionych rodzajów powieści. Rodzinę Sunji poznajemy w 1910 roku i obserwujemy dzieje kolejnych pokoleń, aż do 1989 roku. Sunja jest Koreanką zmuszoną w wyniku różnych okoliczności do przeniesienia się do Japonii. Dzieje jej krewnych są ściśle związane z historią Japonii a także z obyczajowością – surową i bezwzględną dla osób pochodzących z Korei.
Sytuacja emigrantów, chrześcijaństwo na tle okupacji  w czasie wojny i rola kobiety w społeczeństwie to tylko niektóre problemy, które porusza ta powieść. Książka o miłości, tęsknocie, życiowych błędach, tajemnicach i o wybaczeniu. Powieść, która jednocześnie wzrusza i bulwersuje a na pewno wciąga. 

Pachinko [Min Jin Lee]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE4 książki o Japonii to początek nowego cyklu na blogu: „Z książką po mapie”. To nie będzie cykl poświęcony jedynie książkom podróżniczym. Znajdą się w nim także powieści, reportaże, które przybliżą Ci dany region. Co sądzisz o takich zestawieniach? Czy jest jakiś szczególny kawałek świata, o którym chciałabyś poczytać? Daj znać w komentarzu a ja spróbuję spełnić te prośby w przyszłości. 
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz