1 października 2019

Nie daj się jesieni, czyli cztery książki z receptą na szczęście.Nadchodzi jesień, podobno najbardziej depresyjna pora roku. Brak słońca, a co za tym idzie Witaminy D sprawia, że wielu tapla się w marazmie a wyściubienie nosa spod kołdry to już nie lada wyczyn. Nie ma więc chyba lepszego momentu, by sprzedać kilka przepisów na szczęście. Wbrew aurze, wbrew kampanii politycznej, wbrew korkom i szarej codzienności.
Książki rozwojowe już nie raz gościły na moim blogu. Mogliście przeczytać na przykład o mindfulness tutaj, o hygge, czyli duńskim sposobie na szczęście tutaj  czy o odnajdywaniu drogi życiowej we wpisie: „O poszukiwaniu szczęścia, czylitrzy książki dla osób na zakręcie życiowymtutaj.
W tym roku też wpadło mi w ręce kilka wartościowych pozycji, które inspirują, rozwijają i bardzo, ale to bardzo ułatwiają codziennie wstawanie z uśmiechem na ustach. Łapcie!

„Głaskologia” Miłosz Brzeziński

Jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza, książka rozwojowa, jaką kiedykolwiek czytałam. Bez amerykańskiego patosu i konieczności osiągnięcia sukcesu w każdej dziedzinie życia. Żadnych haseł w stylu „jesteś zwycięzcą”.
No to o czym jest ta książka? A o tym, jak zrobić dobrze sobie i innym. No to jak? Wg Brzezińskiego sprawa jest prosta.
 • Pamiętaj, że ludzie z natury są dobrzy i chcą dobrze.
 • Bądź życzliwy dla świata a świat odpłaci tym samym.
 • Nie bój się porażki. Próbuj i ucz się na błędach.
 • Ufaj
 • Chwal innych, ale nie przechwalaj
 • Bądź altruistą
 • Pomagaj innym, ale pamiętaj też o sobie
 • Praktykuj wdzięczność i uważność (mindfulness!)
Proste? Wbrew pozorom, wcale nie, ale warto spróbować się tego nauczyć, a Brzeziński jest doskonałym nauczycielem. Polecam również w formie audiobooka, czyta sam autor. 

"Głaskologia" , Miłosz Brzeziński

Wydawnictwo: Instytut Kreowania Skuteczności

Liczba Stron:    191

Kategoria:         psychologia

Głaskologia [Miłosz Brzeziński] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE GŁASKOLOGIA [Miłosz Brzeziński] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


„Skandynawski sekret. 10 prostych rad, jak żyć szczęśliwie i zdrowo” Bertil Marklund


No dobra, nie oszukujmy się, Ameryki w tej książce się nie odkrywa. Palenie papierosów jest złe, uprawianie sportu jest dobre a zdrowe jedzenie jest zdrowe.  Skoro to zatem stek banałów, to czy warto ją przeczytać?
Nie, jeżeli szukasz rewolucyjnego podejścia, które sprawi, że staniesz się, szczupły, zdrowy i szczęśliwy w jeden dzień (ale i zapewne tylko na jeden dzień). Tak – jeżeli chcesz z zmienić swój styl życia i szukasz motywacji. Tutaj znajdziesz ją na pewno.
A zatem jaką receptę ma dla Ciebie Bertil Marklund? Pokrótce:
 • Dbaj o dobry i odpowiednio długi sen
 • Unikaj stresu
 • Jedz zdrowo
 • Uprawiaj sport
 • Nie pal papierosów
Proste? Wydaje się, że tak…


"Skandynawski sekret", Bertil Marklund

Wydawnictwo: Marginesy
                                              
Tłumaczenie:   Agata Teperek

Liczba Stron:    224

Kategoria:         poradnik


Skandynawski sekret. 10 prostych rad, jak żyć szczęśliwie i zdrowo [Bertil Marklund] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

„Księga dobrych myśli” Beata Pawlikowska

Z Beatą Pawlikowską mam nie lada problem. Zgadzam się z większością tez, które usiłuje przekazać w swoich książkach rozwojowych i widzę w nich głębszy sens ale styl w jakim to robi, niestety mnie odrzuca. Wyłuskiwanie mądrych idei w gąszczu infantylnej paplaniny nie jest proste.
Dlatego dopiero „Księga dobrych myśli” stała się lekturą, którą jestem skłonna polecić wam z czystym sumieniem. Dlaczego? Bo tutaj Pawlikowska dawkuje się w małych a zatem lekkostrawnych dawkach. Ta pozycja to swego rodzaju kalendarz z zadaniem lub myślą przewodnią na każdy dzień. Codziennie czytasz więc jedną stronę i starasz się postępować zgodnie z instrukcją.
A co to za zadania? Na przykład: „praktykuj wdzięczność”, „bądź dla siebie najlepszym przyjacielem”, „daj sobie wolność”, „odpuść sobie i innym”. Brzmi głupio? Jasne, w pierwszej chwili tak.  Ale w gruncie rzeczy, kiedy się nad tym pochylisz, przynajmniej te 10 minut każdego dnia, to da ci to sporą dawkę pozytywnej energii i wiary we własne siły.


"Księga dobrych myśli" , Beata Pawlikowska

Wydawnictwo: Edipresse

Liczba Stron:    400

Kategoria:         poradnik
„Dopamina. Mózg chce więcej. Naturalny dopalacz.” D.Z. Lieberman, M.E.Long


Tym razem o szczęściu z zupełnie innej strony – tej chemicznej. Co powoduje, że kiedy się zakochujemy, czujemy jakbyśmy unosili się kilka centymetrów nad chodnikiem, uśmiechamy się sami do siebie a świat jest jakiś taki bardziej słoneczny? Właśnie dopamina!
Co daje nam moc tworzenia, wyobrażania nierzeczywistego i godzenia rzeczy, które pozornie połączyć się nie mogą? Co pozwala na burzenie starego porządku świata i tworzenie nowego? Co pozwala spojrzeć na rzeczy nam znane z zupełnie innego strony? Dopamina!
A co może powodować urojenia, paranoje i gorączkę maniakalną? Niestety także dopamina.
O blaskach i cieniach tej arcyciekawej cząsteczki, która sprawia, że odczuwamy niezwykłą ekscytację ale też to, że nie potrafimy się z niczego cieszyć długo. O jej wpływie na naukę, politykę, biologię i wiele innych aspektów życia. Jeżeli lubicie książki popularnonaukowe, ta na pewno was nie zawiedzie. 

"Mózg chce więcej", D.Z. Lieberman, M.E. Long

Wydawnictwo: Feeria Science
                                              
Tłumaczenie:   Jarosław Ikrzykowski

Liczba Stron:    320

Kategoria:         popularnonaukowa

Mózg chce więcej. Dopamina. Naturalny dopalacz [Daniel Z. Lieberman, Michael E. Long] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


A wracając do tytułu tego artykułu – czy jest jakaś recepta na szczęście? Nie wiem. Ale wierzę, że szczęście, to nie „piórko na dłoni”, które przyleci niespodziewanie i równie nagle zniknie. To raczej coś, co tworzysz samodzielnie poprzez swoje nastawienie do ludzi, do wydarzeń, które przynosi życie.

Każdego dnia budząc się masz wybór. To Ty decydujesz, jak nastawisz się do nadchodzącego dnia i jak go przeżyjesz. Nie pozwól, żeby nastrój zepsuła ci pogoda, uliczny korek czy wredny kolega z biurka obok. To rzeczy przeminą w chwilę, więc po co dawać im władzę nad twoim życiem i nastrojem?

Człowiek szczęśliwy, żyjący w równowadze i pogodzony ze światem jest piękny, promienieje i przyciąga pozytywne wydarzenia. Dlatego mimo jesiennej szarugi, uśmiechaj się do siebie i innych, a wiosna w twojej duszy będzie trwała cały rok.

Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz