3 sierpnia 2023

Trzy pomysły na wakacyjne podróże inne niż wszystkie


 

Książki podróżnicze to idealny pomysł na wakacje zarówno dla tych, którzy kochają jeździć po świecie - jako inspiracja, jak i dla tych, którzy wolą spędzić wolny czas w domowym zaciszu, a jeśli podróżować, to jedynie palcem po mapie. Tym razem wybrałam dla Was książki o nietypowych podróżach - to nie będą typowe opowieści o innej kulturze, zabytkach i historii, choć i tego nie zabraknie. Zresztą... zobaczcie sami. 

"Rosja od kuchni" Witold Szabłowski

Zbiór reportaży i książka kucharska w jednym. Rozmowy z kucharzami i kucharkami lub krewnymi najpotężniejszych władców ZSRR i Rosji, począwszy od cara Mikołaja poprzez m.in.  Lenina, Stalina, Breżniewa, Jelcyna a na Putinie skończywszy. 

Co podano podczs słynnej konferencji Jałtańskiej? Co jadł Jelcyn w dniu, kiedy podpisał traktat likwidujący Związek Radziecki? Jak przetrwać kilkaset dni w oblężonym Leningradzie, kiedy odcięty zostaje całkowity dostęp do dostaw jedzenia? Jak radzili sobie Ukraińcy, kiedy Stalin postanowił zagłodzić ich na śmierć? 

Ta książka to solidna dawka historii podana w bardzo przystępny i arcyciekawy sposób. Pokazanie rządzących oczami ludzi, którzy im służyli. Pozwala lepiej poznać mentalność Rosjan, choć mimo wszystko tylko poznać, nie zrozumieć. 

Ciekawym dodatkiem są przepisy - zarówno na wykwintne potrawy podawane na wielkich przyjęciach, jak i np. na zupę z trawy czy chleb z mąki z rozdrobnionych kamieni, którym żywili się Ukraińcy, by przetrwać wielki głód. 

"Rosja od kuchni" Witold Szabłowski

Wydawnictwo: W.A.B.

Długość:          384 strony

Kategoria:        reportaż

"Annapurna. Góra kobiet" Arlene Blum

Zmieniamy klimat i idziemy w góry i to nie w byle jakie, bo w Himalaje. 

W 1978 roku amerykańska himalaistka zorganizowała i poprowadziła wyprawę na Annapurnę, w której udział wzięły tylko kobiety. Była to pierwsza tego typu wyprawa na ośmiotysięcznik, na dodatek na taki, której zdobywców można policzyć na palcach. 

Od początku wiemy, że nie wszystkie panie zejdą na dół. Dwie zostaną na zawsze w Himalajach, ale nie wiemy które. W trakcie książki poznajemy je coraz lepiej, prawdziwą twarz, której w ekstremalnych warunkach nie da się już ukryć za żadną maską uprzejmości. 

Wyobraź sobie spacer w temperaturze -29 stopni, po którym wracasz ogrzać się do namiotu, w którym jest "jedynie" 12 poniżej zera... Książka ogromnie działająca na wyobraźnię, trzymająca w napięciu od początku do końca. Pokazujące siłę i niezłomność kobiet. 

W porównaniu z wieloma pozycjami "męskiej" literatury opisującej wspinaczki tu nie ma ego, jest drużyna zamiast jednostki. Wspaniała książka, nie tylko dla feministek. Nie bez powodu została wybrana przez  „National Geographic Adventure Magazine” na jedną ze 100 najlepszych książek przygodowych wszech czasów. 

"Annapurna" Arlene Blum

Tłumaczenie:   Hanna Urbańska

Wydawnictwo: AGORA

Długość:          336 strony

Kategoria:        reportaż
"Himalaje. W poszukiwaniu joginów" Nina Budziszewska

Pozostajemy w Indiach i Himalajach, ale klimat zmieniamy na dużo cieplejszy i dużo spokojniejszy.

O ile poprzednie dwie pozycje polecam z czystym sercem każdemu, o tyle w trzecia podróż przypadnie do gustu moim zdaniem węższej grupie osób. 

Jeżeli jesteś pasjonatem jogi, szukasz inspirujących, niekomercyjnych miejsc, w których możesz praktykować różne jej odmiany, poznać klasztory, świątynie a także zgłębić duchowe oblicze praktyki - ta książka jest dla Ciebie. 

Nina Budzisz zabiera nas z miejsca, których nie znajdziesz w Internecie czy tradycyjnych przewodnikach. W miejsca, w które można dotrzeć tylko transportem publicznym lub pieszo. Filozofia gór i filozofia życia. 


"Himalaje. W poszukiwaniu joginów" Nina Budziszewska

Wydawnictwo: SENSUS

Długość:          319 stron

Kategoria:        reportaż

 


A jeżeli po przeczytaniu jednej z tych książek zapragniecie wybrać się gdzieś dalej, zawsze możecie skorzystać ze strony Tanie Loty i znaleźć dla siebie jakąś ciekawą ofertę. To jak, lecimy? 
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz