13 marca 2018

Pięć książek z Paryżem w tle
Paryż – miasto romantycznych uniesień, pocałunków pod wieżą Eiffla i spacerów nad Sekwaną czy też może raj dla szczurów, złodziei i płatnej miłości? To miejsce ma bardzo różne oblicza. Zresztą nie inaczej było w przeszłości. Dziś pięć książek, z których każda ukaże Paryż z innej strony.

"Pachnidło. Historia pewnego mordercy." Patrick Suskind


"Pachnidło." Patrick Suskind

Wydawnictwo:  Świat Książki

Tłumaczenie:    Małgorzata Łukasiewicz

Liczba Stron:    253

Kategoria:         ThrillerO tej książce pisałam już kiedyś we wpisie pt: „Trzy książki, które zapamiętałam na całe życie”.

Jest 17 lipca 1738, targ rybny w Paryżu. Tam, w krótkiej przerwie pomiędzy obsługą kolejnych klientów, pewna handlarka wydaje na świat dziecko. Przekonana, że jak poprzednia czwórka, tak i to będzie martwe, wrzuca go pomiędzy odpady.
 Mały cudem jednak przeżywa. Chłopiec ma nietypową cechę –nie pachnie, przez co jest właściwie niezauważany przez otoczenie. W zamian jednak natura obdarzyła go najlepszym węchem świata…

XVIII-wieczny Paryż w powieści to z jednej strony światowa stolica mody, stylu i elegancji. Z drugiej – miasto ludzi brudnych, zawszonych, bezzębnych. Jan Baptysta postrzega je jednak przede wszystkim przez pryzmat zapachu a ten, jak się okazuje, może sam kreować, budując jednocześnie rzeczywistość wokół siebie.

To jedna z najlepszych powieści jakie przeczytałam w swoim życiu. Polecam gorąco.

"Nędznicy", Wictor Hugo


"Nędznicy" Wiktor Hugo


Wydawnictwo:  Państwowy Instytut Wydawniczy

Tłumaczenie:    Krystyna Byczewska

Liczba Stron:    1758

Kategoria:         literatura piękna


Klasyka gatunku, której treści zapewne nie trzeba nikomu przytaczać. Akcja powieści toczy się w pierwszej połowie XIX wieku, krótko po Rewolucji francuskiej. Główny bohater to Jean Valjean - zbiegły galernik, ukrywający się przed ręką sprawiedliwości, który zostaje zmuszony do zaopiekowania się małą dziewczynką.
Jednak poza losami głównych bohaterów, równie istotne są także dzieje miasta, w których ma miejsce akcja. Paryż z powieści Hugo to miasto na barykadach.  Autor barwnie opisuje powstanie republikanów  w 1832 roku, próbę obalenia monarchii i przywrócenia ustroju republikańskiego.

„Nędznicy” to nie tylko opowieść o miłości, odkupieniu i przebaczeniu ale także doskonała lekcja historii Francji. Oprócz powieści, polecam także jedną z licznych adaptacji filmowych – to jeden z najlepszych musicali wszech czasów. Ja widziałam tę najnowszą z 2012 roku z Ann Hathaway i Rusellem Crow, jest świetna. 

Nędznicy [Victor Hugo]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


"Apartament w Paryżu", Michelle Gable

"Apartament w Paryżu" Michelle Gable

Wydawnictwo:  W.A.B. 

Tłumaczenie:    Urszula Gardner

Liczba Stron:    544

Kategoria:         romansMam mieszane uczucia co do tej książki. Właściwie składa się z dwóch części, każdą oceniam inaczej. April – Amerykanka pracująca dla domu aukcyjnego wyjeżdża służbowo do Paryża aby tam wycenić meble z nietkniętego przez 70 lat apartamentu. Tam znajduje pamiętnik kobiety, która przez lata go zamieszkiwała…

Część współczesna to typowe romansidło. Małżeństwo April wisi na włosku a w pobliżu pojawia się uroczy francuski prawnik. Dalsza część jest do przewidzenia. Ciekawa jest za to treść pamiętników. Wraz z ich autorką -  Martą de Florian, ekskluzywną kurtyzaną,  przenosimy się w początki XX wieku. Paryskie ulice spływają szampanem a w kabaretach króluje kankan. To czasy Josephine Baker i Folies Berger. Polecam lekturę wszystkim miłośnikom belle epoque.


"Hotel Ritz. Życie, śmierć i zdrada w Paryżu", Tilar J. Mazzeo

"Hotel Ritz" Tilar J. Mazzeo

Wydawnictwo:  Znak

Tłumaczenie:    Miłosz Habura

Liczba Stron:    352

Kategoria:         reportażRitz to najsłynniejszy hotel w Paryżu. To tutaj Coco Chanel mieszkała ze swym nazistowskim kochankiem, Proust kończył swoją najnowszą powieść a Hemingway swoje małżeństwo. Tutaj także powstawały plany Operacji Walkiria – nieudanego zamachu na Hitlera. To stąd kilkadziesiąt lat później Diana wyjechała w swoją ostatnią podróż…

Dzięki książce poznasz od strony prywatnej takie sławy jak Irwin Shaw, Ingrid Bergman czy Marlena Ditrich. Miłość, zdrada, namiętności a przede wszystkim duża dawka historii z Pierwszej i Drugiej Wojny Światowej. Dla fanów reportaży historycznych.

Hotel Ritz. Życie, śmierć i zdrada w Paryżu [Tilar J. Mazzeo]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


"Słowik", Kristin Hannah

"Słowik" Kristin Hannah


Wydawnictwo:  Świat Książki

Tłumaczenie:    Miłosz Habura

Liczba Stron:    560

Kategoria:         powieść obyczajowa


Doskonała powieść rozgrywająca się w Paryżu w czasie II Wojny Światowej. Bohaterkami są dwie siostry, które różni wszystko. Vianne – stateczna żona i matka, której jedynym celem jest przetrwać i ochronić rodzinę i Isabelle – młoda, zbuntowana, pełna pasji i energii. Dla nich obu wojna będzie nie lada sprawdzianem.
Książka pokazuje Paryż i postawy Francuzów w czasie drugiej wojny światowej, które dla nas  - Polaków, będą zapewne kompletnie niezrozumiałe. To miasto zdobyte bez jednego wystrzału, w którym jedyna walka z okupantem toczyła się o stoliki w kawiarniach. To francuska policja, która bez mrugnięcia okiem stała się narzędziem w rękach nazistów. Ale jest i druga strona medalu – francuski ruch oporu, ukrywanie i przemycanie aliantów do Hiszpanii, walka o żydowskie dzieci.  

W tej książce jest wszystko, czego trzeba doskonałej powieści – historia, emocje, garść refleksji. Czyta się jednym tchem i wcale nie dziwią liczne nagrody. Słowik został książką roku wg Amazona”, „iTunes”, „BuzzFeed”, „Library Journal”, „Paste”, „Wall Street Journal” , „Week” a także naszego rodzimego “LubimyCzytac.pl”.


Słowik [Kristin Hannah]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
A z czym współcześnie kojarzy ci się Paryż?  Z całowaniem pod wieżą Eiffela czy z zamachem w redakcji Charlie Hebdo? Przyznam szczerze, że ja nie lubię tego miasta. Jest dla mnie niczym pretensjonalna, zadzierająca nosa kobieta, która poza ładną buzią i drogim ubraniem nie ma nic do zaoferowania. Zdecydowanie wolę inne części Francji – lawendową Prowansję lub swojską Normandię.
Jednak w literaturze i filmach to miasto sprawdza się wręcz idealnie, bo mimo wszystko ma charakter. Wredny, bo wredny, ale zawsze. A Ty lubisz to miejsce? Może podpowiesz mi książkę lub film, która pomoże mi zmienić zdanie?

Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz