17 stycznia 2020

30 najlepszych audiobooków przesłuchanych w 2019 rokuWśród moich czytających przyjaciół panują dwa przeciwstawne poglądy na audiobooki:

Pierwszy: Nie mogę się na nich skupić, są do bani. Muszę mieć spokój i ciszę aby skoncentrować się i odpowiednio wchłonąć treść.

Drugi: Nie mam czasu czytać książek, gdyby nie audiobooki to w ogóle po nic bym nie sięgnął.


Ja zdecydowanie jestem typem drugim – gdyby nie audiobooki poznałabym mniej więcej o połowę książek mniej. Wiem, że wielu z Was ma podobne poglądy – zeszłorocznej notatce pt: „25 najlepszych audiobookówprzesłuchanych w 2018 roku” (możesz go przeczytać tu) właśnie stuknęło 10 800 odsłon a liczba ta codziennie rośnie.

W 2019 również mniej więcej 1/3 książek została przeze mnie „przeczytana” uszami, te najlepsze przedstawiam poniżej.

Ale uwaga, przeczytaj ten post nawet jeżeli Audiobooki to kompletnie nie Twoja bajka – zawsze możesz sięgnąć po tę książkę w wersji z literkami. 


 • REPORTAŻE I KSIĄŻKI POPULARNONAUKOWE

"Cynkowi chłopcy" Swietłana Aleksijewicz

Mężowie, synowie, ojcowie ale dla swojego kraju przede wszystkim żołnierze. „Cynkowi chłopcy” to moim zdaniem najlepszy reportaż noblistki Swietłany Aleksijewicz. Dlaczego cynkowi? Bo do domu wracali w identycznych, bezosobowych cynkowych trumnach.
Z daleka mogłoby się wydawać, że 10 lat okupacji ZSRR w Afganistanie przebiegało w miarę bezkrwawo. Ludzi żyli obok siebie, inaczej bo inaczej, jednak otwartej wojny przecież nie było. Była „braterska pomoc”.
Prawda jest jednak taka, że życie lub zdrowie straciło kilkaset tysięcy Afgańczyków i kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy radzieckich. W imię czego? Na to pytanie starają się odpowiedzieć dziennikarce weterani, ich matki, wdowy i sieroty po nich. 
Książka okazała się bardzo bolesna. Nie tylko dla czytelników ale i dla jej bohaterów. Przedstawienie bezsensu wojny, bezcelowości cierpienia poskutkowało procesem. Pisarka została pozwana o znieważenie honoru i godności żołnierzy, wiele osób, które udzielały wywiadów usiłowało wyprzeć się swoich słów, zmienić ich znaczenie.
Aleksijewicz wygrała spór, ale pozostaje pytanie – czy warto było odzierać żołnierzy z ich bohaterswa by pokazywać kompletny bezsens ich walki?

Audiobook trwa 14 godzin 38 minut. Czyta niezawodna Krystyna Czubówna.

Cynkowi chłopcy
"Cynkowi chłopcy" , Swietłana Aleksijewicz

Wydawnictwo: Czarne
                                              
Tłumaczenie:   Jerzy Czech

Liczba Stron:    312

Kategoria:         literatura faktu


Cynkowi chłopcy [Swietłana Aleksijewicz] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

"Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo", Marek Rabij

Niby wszyscy wiemy, że nasze koszulki, kiecki z sieciówek czy jeansy są „made in China”, „made in Bangladesz” czy „made in Taiwan”. Ba, nie tylko te z sieciówek. Gdyby przyjrzeć się bliżej, okaże się, że wiele ekskluzywnych marek również tak naprawdę ma azjatyckie korzenie.
Niby wiemy, ale czy ktoś się tym przejmuje? Gdy w 2013 na terenie kompleksu Rana Plaza nieopodal Dhaki w Bangladeszu doszło do katastrofy budowlanej w wyniku której zginęło prawie 1200 osób, Marek Rabij postanowił zająć się tym tematem.
Powstał reportaż, który uświadamia, że za każdą nitką, przyszytym nitem czy przybitym obcasem stoi często małe dziecko, które zarobi przez cały tydzień  tyle, ile ty wydasz na jedną torebkę czy parę butów.
W tej książce dodatkowo poruszające są zdjęcia. Przemawiają do czytelnika nawet bardziej niż tekst. Dlatego nawet jeżeli słuchacie tego reportażu, postarajcie się o synchrobooka, z możliwością przejrzenia fotografii. Warto.
Audiobook trwa 5 godzin 14 minut. Czyta Andrzej Ferenc.

Marek Rabij
"Życie na miarę" , Marek Rabij

Wydawnictwo: WAB

Liczba Stron:    224

Kategoria:         literatura faktuŻycie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo [Marek Rabij] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

"Nocni wędrowcy", Wojciech Jagielski

Jakże europocentryczni jesteśmy. Śmiejemy się często z Amerykanów, że nie rozróżniają Francji od Hiszpanii czy Włoch, mówiąc na całość po prostu „Europa zachodnia”. Polska, Rosja czy Ukraina też często zlewają im się w jeden wielki zaśnieżony obszar z biegającymi po ulicach białymi niedźwiedziami.
Ale czy my jesteśmy lepsi? Co przeciętny Polak wie o historii krajów Afryki czy Azji? Bardzo niewiele. Przekonałam się o tym ponad rok temu kiedy czytałam o Pol Pocie – choć Kambodża to popularny turystycznie rejon, o dyktatorze, Czerwonych Khmerach czy Polach Śmierci słyszeli tylko nieliczni.
Takie same uczucia miałam i w tym roku, kiedy zafascynowana i przerażona jednocześnie słuchałam o krwawej historii Ugandy. Ale to nie tylko opowieść o rządach i mordach dokonywanych przez kolejnych dyktatorów. To również anty-panegiryk opisujący przemianę Museveniego – początkowo uznawanego za wyzwoliciela uciśnionych, który jednak stał się ostatecznie kolejnym tyranem.
Przerażająca ale i wiele ucząca książka. Jeżeli chcecie poszerzyć swoje horyzonty i wyjrzeć poza własne podwórko, ta lektura jest obowiązkowa.

Książka trwa 11 godzin 49 minut, czyta Roch Siemianowski.


Wojciech Jagielski
"Nocni wędrowcy" , Wojciech Jagielski

Wydawnictwo: WAB

Liczba Stron:    375

Kategoria:         literatura faktu


Nocni wędrowcy [Wojciech Jagielski] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Nocni wędrowcy [Wojciech Jagielski] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

"Kuba-Miami. Ucieczki i powroty", Joanna Szyndler

Karaiby. Palmy, cudowny klimat, piasek i krystalicznie czysta woda. Brzmi jak raj na ziemi? Tylko z daleka. Kiedy spojrzysz w oczy Kubańczyków, przestajesz się dziwić, że tylu z nich chce uciec.
O Kubie pisałam już kilkukrotnie – tutaj, przy okazji książki „Cuda przeszłości”  i tutaj w ramach porad turystycznych. Wiecie więc, że temu miejscu daleko od wyspy marzeń.
Reportaż Joanny Szyndler to historie emigrantów, którzy zdecydowali się na niebezpieczną podróż na tratwie do Miami. Dla Castro byli to zdrajcy, dla Clintona – bo opisywane zdarzenia dzieją się za jego kadencji – to po prostu ogromny problem, który najchętniej odesłałby do domu.
Choć minęły lata, problem nie tylko nie przeminął lecz przeciwnie – rozciągnął się na całą Europę, która teraz również staje się nowym domem dla ludzi szukających lepszego życia. Nie wiem, czy lektura otworzy drzwi i serca nacjonalistów, ale być może otworzy im oczy na ludzkie cierpienie i choć trochę uwrażliwi.

Czas trwania audiobooka to 8 godzin 26 minut, czyta Paulina Raczyło.

Joanna Szyndler

"Kuba-Miami. Ucieczki i powroty" , Joanna Szyndler

Wydawnictwo: WAB

Liczba Stron:    375

Kategoria:         literatura faktu
"Tajemnice Korei Północnej. Prywatny handel, trendy w modzie, obozy pracy, dysydenci i uciekinierzy", Daniel Tudor

O Korei Północnej pisałam już wielokrotnie chociażby tutaj i tutaj. Ale ten reportaż jest inny. To pierwsza książka, która daje iskierkę nadziei, mówi o zmianach zachodzących w kraju Kim Dzong Un.
Daniel Tudor opowiada o dwóch gospodarkach – tej oficjalnej komunistycznej i tej czarnorynkowej, rządzącej się prawami wolnego rynku (sic!). Tam, za łapówki załatwisz i kupisz wszystko. Istnieje nawet takie powiedzenie, że na targu nie dostaniesz jedynie rogu kota. Jest nawet sieć komórkowa, oczywiście czarnorynkowa i paradoksalnie… kontrolowana przez państwo.  Czy zatem totalitaryzm i czasy, kiedy mieszkańcy Korei nie znali nawet długopisu powili mijają? Chciałabym.

Audiobook trwa 6 godz. 54 min. Czyta Leszek Filipowicz.


"Tajemnice Korei Północnej" , Daniel Tudor

Wydawnictwo: W.A.B.

Tłumaczenie:   Agnieszka Sobolewska

Liczba Stron:    488

Kategoria:         literatura faktuTajemnice Korei Północnej [Daniel Tudor, James Pearson] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Tajemnice Korei Północnej [Daniel Tudor, James Pearson] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

"Krótka historia czasu", Stephen Hawking

Czy Stephena Hawkinga trzeba komuś przedstawiać? Wybitny naukowiec, który mimo ciężkiej choroby – stwardnienia zanikowego bocznego powodującego stopniowy paraliż całego ciała – wbrew prognozom lekarzy, którzy dawali mu kilka miesięcy życia, przez ponad 40 lat swojej kariery naukowej badał czarne dziury.
Mimo, że był jednym z najinteligentniejszych współcześnie żyjących naukowców, a może właśnie dzięki temu, swoje teorie w „Krótkiej historii czasu” przedstawia w sposób zrozumiały nawet dla laika, który z fizyką nie ma nic wspólnego.
Polecam gorąco wszystkim, którzy chcą poznać historię powstania wszechświata od Wielkiego Wybuchu aż po dzień dzisiejszy. To, co mnie w tej książce urzekło, to również postać samego autora – człowieka wybitnego, lecz jednocześnie skromnego i pełnego wątpliwości co do swoich teorii. To czyni go wielkim.
Audiobook trwa 6 godzin 59 minut, czyta Krzysztof Plewako-Szczerbiński.


Krótka historia czasu
"Krótka historia czasu" , Stephen Hawking

Wydawnictwo: Zysk i s-ka.

Tłumaczenie:   Piotr Amsterdamski

Liczba Stron:    296

Kategoria:         literatura popularnonaukowaKrótka historia czasu [Stephen Hawking] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

 • OBYCZAJOWE, ROMANSE, LITERATURA WOJENNA

"Wiek niewinności", Edith Wharton


Rzadko sięgam po romanse, ale ten wydał mi się wyjątkowy. Przyznam, że zachęciła mnie… okładka z Michelle Pfeiffer i Danielem Day-Lewisem.  Nie widziałam nigdy ekranizacji Martina Scorsese, ale kojarzyłam doskonałe recenzje. A kiedy zaczęłam słuchać, nie mogłam się oderwać.
Historia niby banalna. Nowy York, druga połowa XIX wieku. Życie elit toczy się od jednego przyjęcia do drugiego. Panowie są prawnikami czy bankierami, panie zajmują się plotkowaniem o innych paniach. Do tego dystyngowanego towarzystwa trafia hrabina Olenska – uciekła z Polski przed mężem i zamierza wziąć z nim rozwód.
Skandalistka podbija serca mężczyzn nie tylko urodą ale też inteligencją i bezpośredniością. Zwłaszcza serce Newlanda, który jednak jest zaręczony z uroczą, młodziutką, naiwną Mary. Jak skończy się ta historia? Ano kończy się tak, że ja jeszcze długo potem nie mogłam sobie znaleźć miejsca.
Polecam gorąco nie tylko fankom romansideł.

Audiobook trwa 12h 38 minut. Czyta Ewa Mateuszuk. 

Edith Wharton
"Wiek niewinności" , Edith Wharton

Wydawnictwo: Pruszyński i S-ka
                                              
Tłumaczenie:   Anna Bańkowska

Liczba Stron:    288

Kategoria:         romansWiek niewinności [Edith Wharton] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE Wiek niewinności [Edith Wharton] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

"Małe życie", Hanya Yanagihara

Ostrzegam – pierwsze kilkadziesiąt stron/minut to straszna dłużyzna i nuda. Yanagihara ćwiczy cierpliwość czytelnika, bo zanim akcja się rozpocznie, czeka nas bardzo ale to bardzo długi wstęp o niczym. Warto jednak to przetrwać, bo potem zaczyna się coś pięknego.
Małe życie to historia czterech przyjaciół – Willema, Malcolma, JB i Jude’a. Poznajemy ich kiedy mają 20 lat i zostajemy z nimi aż do śmierci większości z nich. O pierwszych trzech mężczyznach wiemy prawie wszystko od samego początku, tajemnicą pozostaje Jude, którego losy zostają stopniowe odkrywane na kolejnych stronach powieści.
Momentami wstrząsająca, przesycona cierpieniem tak okrutnym, że miałam ochotę wyłączyć. Jednak w gruncie rzeczy to pozytywna opowieść o przyjaźni i miłości, która jest w stanie zwalczyć najgorsze traumy. Książka piękna, lecz nie ckliwa. Dla mnie mocne dzieło.

Audiobook trwa 36 godzin 11 minut. Czyta Leszek Filipowicz.


Hanya Yanagihara
"Małe życie" , Hanya Yanagihara

Wydawnictwo: WAB
                                              
Tłumaczenie:   Jolanta Kozak

Liczba Stron:    816

Kategoria:         obyczajowaMałe życie [Hanya Yanagihara] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Małe życie [Hanya Yanagihara] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

"Stąd do wieczności", James Jones

Literatura wojenna w najlepszym wydaniu. Głównym bohaterem jest Prewitt – trębacz, były bokser i w końcu  - żołnierz. Aby wygrać międzykompanijne zawody bokserskie, dowódca żąda od niego powrotu na ring. Gdy jednak spotyka się z odmową, za wszelką cenę próbuje złamać szeregowca…

To tylko jeden z wątków tej grubaśnej powieści. W sposób brutalny i bezpardonowy pokazuje ona realia życia w jednostce wojskowej – bez patosu czy idealizmu. Jest dosadny język, są romanse, hazard i dziwki. Patriotyzm? Raczej wola przeżycia. Za wszelką cenę.

Pisząc o tej książce trudno nie wspomnieć o filmie, który również jest pozycją obowiązkową. Nakręcony w 1953 roku obraz otrzymał został nominowany do Oskara aż w 13 kategoriach a ostatecznie zgarnął 8 statuetek, w tym tę najważniejszą – za najlepszy film. Zagrały w nim takie tuzy jak: Burt Lancaster czy Frank Sinatra (z Oskarem za rolę drugoplanową).Audiobook jest długi. Trwa 38 godzin 22 minuty. Czyta Adam Szyszkowski.James Jones
"Stąd do wieczności" , James Jones

Wydawnictwo: Książkica
                                              
Tłumaczenie:   Bronisław Zieliński

Liczba Stron:    640

Kategoria:         literatura wojenna

Stąd do wieczności [James Jones] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

"Paragraf 22", Joseph Heller

Kolejna książka wojenna przeczytana w tym roku. Niby zabawna, jednak przeplatana tragediami, więc trudno zaliczyć ją do komedii, nawet czarnych. 
Główny bohater to Yossarian, jeden z żołnierzy stacjonujących na małej wyspie u wybrzeży Włoch.
Celem poborowych jest... uniknięcie śmierci, wykonanie niezbędnej liczby lotów i powrót do domu. Problemem – nieustannie zwiększająca się liczba lotów.
Są absurdy, które w pierwszej kolejności mogą wydawać się zabawne, jak na przykład stworzenie wielkiej machiny obrotu żywnością. Jednak w gruncie rzeczy, kiedy się temu bliżej przyjrzeć, jest to raczej absurd i głupota, które prowadzą do okrucieństwa i... bratania się z nazistami.
Nie jest więc zabawnie. Jest za to mądrze, ciekawie i z innym niż tradycyjne spojrzenie na służbę dla kraju. Polecam zwłaszcza nadgorliwym nacjonalistom, którzy najchętniej biliby się ze wszystkimi o wszystko.
Sam tytuł odnosi się do paradoksalnego przepisu, który dawał żołnierzowi możliwość opuszczenia wojska, jeżeli był on chory psychicznie. Uznawano jednak, że ktoś kto jest w stanie powołać się na ten przepis jest na pewno na tyle zdrowy by walczyć.

 Audiobook trwa 20 godzin 25 minut, czyta Krzysztof Globisz.

Joseph Heller
"Paragraf 22" , Joseph Heller

Wydawnictwo: Albatros

Tłumaczenie:   Lech Jęczmyk

Liczba Stron:    480

Kategoria:         literatura wojenna
Paragraf 22 [Joseph Heller] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE PARAGRAF 22 [Joseph Heller] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

"Dekameron", Giovanni Boccaccio

Klasyka klasyki. Księga napisana we Włoszech w XIV wieku, umieszczona w wykazie ksiąg zakazanych. Chociażby dlatego warto po nią sięgnąć.
10 osób ukrywając się przed dżumą zostaje zamkniętych na 10 dni w jednym pomieszczeniu. Dla zabicia czasu wymyślają zabawę – codziennie któreś z nich zostaje „królem” lub „królową” i jego zadaniem jest wymyśleć tematykę historii, które danego dnia będą opowiadane przez każdego biesiadnika.
Książka to zatem 100 historii opowiedzianych przez 10 osób. Są opowieści przygodowe, baśnie, romanse. Jednak niezależnie od gatunku wątkiem dominującym jest ten… erotyczny.
Poza historiami, księga to przede wszystkim wiele ciekawostek na temat ówczesnego języka i obyczajów, które każdą feministkę przyprawią o niezły ból głowy. Mnie przyprawiły.
"Dekameron" w wersji książkowej ma ponad 800 stron, audiobook również jest więc bardzo długi. 

Całość trwa 33 godziny 48 minut, czyta Paweł Kutny.

Giovanni Boccaccio
"Dekameron" , Giovanni Boccaccio

Wydawnictwo: Wydawcnictwo MG
                                              
Tłumaczenie:   Edward Boye

Liczba Stron:    838

Kategoria:         klasyka literatury


Dekameron [Giovanni Boccaccio] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Dekameron [Giovanni Boccaccio] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

 • PSYCHOLOGIA, PORADNIKI

"Życiologia czyli o mądrym zarządzaniu czasem", Miłosz Brzeziński

Każdy z nas dostaje do pielęgnacji trzy ogrody. Jeden to praca zawodowa. Drugi – dom. Trzeci – Ty sam – Twoje pasje i rozwój osobisty. Jak wyglądają Twoje ogrody? Czy każdy z nich jest bujny i kwitnący, czy jednak któryś z nich zapuściłeś i zarósł chwastami?
Ta sprytna metafora to motyw przewodni całej książki, w której Brzeziński sypiąc przykładami jak z rękawa pomaga nam ułożyć sobie w głowie priorytety i nauczyć odpowiedniego zarządzania każdym z trzech kawałków ziemi.
Ci, którzy wcześniej czytali już „Głaskologię”, o której pisałam tutaj, usłyszą kilka rzeczy po raz drugi, ale to bez znaczenia – mądre słowa można słuchać po kilkakroć, łatwiej zapadną w pamięć.

Audiobook trwa 5 godz. 31 min.  Czyta sam autor.


Miłosz Brzeziński
"Życiologia" , Miłosz Brzeziński

Wydawnictwo: Instytut Kreowania Skuteczności

Liczba Stron:    152

Kategoria:         poradnik, psychologiaŻyciologia [Miłosz Brzeziński] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Życiologia [Miłosz Brzeziński] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

"Biznes CZYLI SZTUKA BUDOWANIA RELACJI", Miłosz Brzeziński

Słowa „Sztuka budowania relacji” nie bez powodu są zapisane w tytule kapitalikami. Książka bowiem owszem, opowiada o budowaniu relacji podczas pracy w zespole, jednak wbrew pozorom, może odnosić się również do życia prywatnego.
Jak wszystkie książki Brzezińskiego tak i ta napisana jest swobodnym językiem a trudne sytuacje i ich rozwiązania są poparte przekonywującymi przykładami.

Audiobook trwa 5 godzin 40 minut, czyta autor.

Miłosz Brzeziński


"Biznes, czyli sztuka budowania relacji" , M. Brzeziński

Wydawnictwo: Instytut Kreowania Skuteczności

Liczba Stron:    164

Kategoria:         psychologia, poradnikBiznes czyli sztuka budowania relacji czyli bryki z życia [Miłosz Brzeziński] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Biznes czyli sztuka budowania relacji czyli bryki z życia [Miłosz Brzeziński] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

 • HORROR, FANTASTYKA

"Pan Lodowego ogrodu Tom 1,2,3 i 4", Jarosław Grzędowicz


To moje drugie spotkanie z panem Grzędowiczem – kilka lat temu miałam ogromną przyjemność słuchać jego książki Hel 3 i teraz z zaciekawieniem sięgnęłam po klasykę polskiej fantastyki, bo tym właśnie staje się powoli na naszych oczach „Pan lodowego ogrodu”.
Cztery tomy fantastycznej przygody z Vuko Drakkainenen – człowiekiem, który na planecie Midgaard szuka naukowców, którzy zaginęli kilka lat wcześniej. Ułatwiać ma mu to wszczepiony w mózg Cyfral, który czyni z niego niemal Supermana. Zwiadowca bowiem dzięki niemu ma słuch doskonały, widzi w ciemnościach a także rozumie obcą mowę. A to nie wszystko…
Książka jest doskonałą przygodą i co ważne w wielotomowych dziełach – trzyma równy poziom przez cały czas. Na pewno nie będziesz się nudzić ani przez chwilę.  Jedyny minus jest taki, że kilku narratorów czasem może zmylić podczas słuchania, ale to tylko na początku.

Czas trwania:

Tom 1: 14 godzin 8 minut
Tom 2: 17 godzin 40 minut
Tom 3: 14 godzin 10 minut
Tom 4: 23 godziny 20 minut

Czyta Jacek Rozenek. 

Jarosław Grzędowicz
"Pan Lodowego Ogrodu" , Jarosław Grzędowicz

Wydawnictwo: Fabryka Słów

Liczba Stron:    Tom I: 560; Tom II: 656, Tom III: 512; Tom IV: 880

Kategoria:        Fantastyka

Tom I:


Pan Lodowego Ogrodu. Tom 1 [Jarosław Grzędowicz] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Tom II:

Pan Lodowego Ogrodu. Tom 2 [Jarosław Grzędowicz] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Tom III:

Pan Lodowego Ogrodu. Tom 3 [Jarosław Grzędowicz] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Tom IV:

Pan Lodowego Ogrodu. Tom 4 [Jarosław Grzędowicz] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

"Metro 2033", Dmtry Głuchowski

No i doigraliśmy się. To znaczy my – ludzkość. Sprowadziliśmy na siebie katastrofę, która zniszczyła ziemię. Ci, którzy przetrwali, żyją w moskiewskim metrze jak szczury. Wśród nich jest Artem – jedyna nadzieja mieszkańców. Ten, który może ich ocalić przed Czarnymi. Musi zrobić tylko jedną rzecz -  odnaleźć Młynarza. Artem wyrusza zatem śladami dawnych linii podmiejskiej kolejki…
Metro 2033 to pierwsza część trylogii Dmtry Głuchowskiego – pozostałe dwie są wciąż przede mną, ale na pewno przesłucham je w tym roku. To doskonała mieszanka science fiction i thrillera. Trzyma w napięciu do samego bardzo bardzo dobrego końca.

Czas trwania: 25 godzin 19 minut, czyta Krzysztof Gosztyła. 

"Metro 2033" , Dmtry Gluhovsky

Wydawnictwo: Insignis

Tłumaczenie:   Paweł Podmiotko

Liczba Stron:    578

Kategoria:        fantastyka

Uniwersum Metro 2033: Metro 2033 [Dmitry Glukhovsky] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Metro 2033 [Dmitry Glukhovsky] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Metro 2033 [Dmitry Glukhovsky] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Metro 2033 [Dmitry Glukhovsky] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

„Drakula”, Bram Stoker

Hrabiego Drakuli z ogromnego zamczyska w Transylwanii nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. XIX powieść ma w sobie klasę i styl, którego zazwyczaj brakuje współczesnym horrorom. To zdecydowanie coś więcej niż czytanka dla młodzieży.
Oprócz wampira mamy jeszcze innych bohaterów: Jonathana Harkera – prawnika, który płynie sfinalizować z Drakulą zakup ziemi w Londynie, jego żonę Minę, przyjaciółkę Lucy i jej narzeczonego Arthura a także doktora Van Helsinga. Wszyscy oni zaangażują się w polowanie na krwiopijcę, ale czy każdy z nich wyjdzie z tej walki cało?
„Drakula” jako gatunek można zaliczyć do powieści epistolarnych – o wielu wydarzeniach dowiadujemy się z korespondencji pomiędzy bohaterami bądź też z wycinków gazet. Myślałam, że utrudni lub wręcz uniemożliwi to poznanie książki w formie słuchanej, jednak nie – audiobook wchodzi bardzo dobrze i nie traci się wątku. Polecam nie tylko fanom horrorów.

Całość jest króciutka, trwa 3 godziny 42 minuty. Czyta Jan „Janga” Tomaszewski.


Bram Stoker
"Drakula" , Bram Stoker

Wydawnictwo: Vesper
                                              
Tłumaczenie:   Małgorzata Moltzan-Małkowska

Liczba Stron:    428

Kategoria:         klasyka grozy, horrorDracula [Bram Stoker] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Dracula [Bram Stoker] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE Drakula [Bram Stoker] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Dracula [Bram Stoker] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

"Wywiad z wampirem", Anne Rice

Czy jest tutaj ktoś, kto nie widział słynnego filmu z Bradem Pittem i Tomem Cruisem w rolach głównych? Myślę, że nie. Jeżeli liczycie na to, że książka będzie równie dobra, to… macie rację. Jest równie dobra.
Dla tych, którzy nie pamiętają dokładnie – kilka słów wstępu. Luizjana, koniec XVIII wieku. Poznajemy Lestata – mentora , takiego „starego wampirzego wygę” i jego ucznia Louisa. W pewnym momencie do panów dołącza Claudia, którą Lestat na zawsze zamknął w ciele małej dziewczynki. Początkowo cała trójka jest nierozłączna, lecz w pewnym momencie coś pęka i Louis wraz z Claudią postanawiają uwolnić się od swojego nauczyciela…
Ta książka to, podobnie jak Drakula, swego rodzaju wampirza klasyka. Pełna magii, tajemnic ale i wbrew pozorom subtelna, bo Louis to wrażliwiec. Słucha się lekko, łatwo i przyjemnie. Polecam zwłaszcza na wakacje.

Czas trwania to 16 godzin 9 minut. Czyta Miłogost Reczek.

Wywiad z wampirem
"Wywiad z wampirem" , Anne Rice

Wydawnictwo: Rebis

Tłumaczenie:   Tomasz Olszewski

Liczba Stron:    400

Kategoria:         horror


Wywiad z wampirem [Anne Rice] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Wywiad z wampirem [Anne Rice] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE

 • BIOGRAFIE, AUTOBIOGRAFIE

"Ja, pustelnik. Autobiografia.", Piotr Pustelnik     


Uwielbiam ludzi z pasją. Jest w nich jakaś iskra, która rozświetla inne marudzące polskie serca i sprawia, że przynajmniej przez chwilę pojawia się w nich zapał. Dlatego tak uwielbiam Jurka Owsiaka czy Martynę Wojciechowską. I dlatego czytam biografie wspinaczy.
Biografię Piotra Pustelnika polecano mi wielokrotnie, więc kiedy tylko wpadła mi w ręce nie czekała na półce ani chwili. Zdobywca Korony Himalajów, łodzianin (jak ja), który na dodatek pracował w tym samym korpo co ja. Wprawdzie w innym czasie, ale z wieloma moimi kolegami. Musiałam go poznać, przynajmniej przez karty książki.
I było warto. Opisy wspinaczek, przy słuchaniu których adrenalina momentami skakała mi jak podczas oglądania meczu Polska-Portugalia w 2016 roku to tylko jeden z plusów tej biografii. Ale nie każda wspinaczka kończyła się sukcesem, nie z każdej wszyscy wrócili. Są chwile chwały i chwile rozpaczy.
Jednak ta książka to coś więcej niż raport z podróży. To także pokazanie siły charakteru, determinacji i miłości nie tylko do gór, ale przede wszystkim do życia tak po prostu.

Audiobook trwa 11 godzin 17 minut. Czytają: Ireneusz Czop i Piotr Pustelnik.

Ja, pustelnik

"Ja, pustelnik" , Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Liczba Stron:    504

Kategoria:         autobiografiaJa, pustelnik [Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE Wywiad z wampirem [Anne Rice] - KLIKAJ I SłUCHAJ ONLINE 

"Kurtyka. Sztuka wolności", Bernadette McDonald

„Sztuka Wolności” to najlepszy podtytuł, jaki można było nadać tej biografii. Bo Kurtyka różnił się od innych wspinaczy. To himalaista, który nigdy nie pozolił zamknąć się w jakieś ramy, obce mu były wszelkie stereotypy. To jeden z nielicznych, dla których zdobycie szczytu było jedynie drogą, nie zaś celem samym w sobie.
Bardzo rzetelna biografia, w której McDonald zawarła nie tylko szczegółowe opowieści o górskich wyprawach ale również filozofię życiową Kurtyki, a ta jest warta uwagi. Niestety, słuchając tej książki stracisz jedną istotną rzecz – przepiękne zdjęcia. Dlatego po przesłuchaniu tej pozycji warto przynajmniej przewertować wersję papierową.

Audiobook trwa 10 godzin 46 minut. Czyta Wojciech Żołądkowicz.

"Kurtyka. Sztuka wolności" , Bernadette McDonald

Wydawnictwo: Agora

Tłumaczenie:   Maciej Krupa

Liczba Stron:    368

Kategoria:         biografiaKurtyka. Sztuka wolności [Bernadette McDonald] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Oprócz powyższych 19 książek, polecam jeszcze 11, o których już kiedyś pisałam na blogu. Ich recenzje znajdziesz klikając w tytuł.


"Historia twojego życia", Ted Chiang (fantastyka, filozofia)
"Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka", Swietłana Aleksijewicz (reportaż)
"Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości", Swietłana Aleksijewicz (reportaż)             
"Nóż", Jo Nesbo (kryminał)
"Łaska", Anna Kańtoch (kryminał)
"Nietoperz i suszone cytryny", Marcin Meller (felietony)
Kontra (Inwazja, #3), Wojtek Miłoszewski (sensacja)
"Patrick Melrose, Tomy I-V",   Edward St. Aubyn (obyczjowa)

A Wy, co ciekawego ostatnio przesłuchaliście? Co polecacie? A może audiobooki to w ogóle nie wasza bajka?
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz