26 października 2020

Kryminały i horrory w sam raz na jesienny wieczór

 

horror

Jesień to moment kiedy my, mole książkowe, zaszywamy się pod kocem z kubkiem grzanego wina/gorącej herbaty/kakao (niepotrzebne skreślić) z ciekawą lekturą i tak spędzilibyśmy najchętniej calutki czas aż do wiosny.

A co czyta się najlepiej, kiedy aura za oknem deszczowa, ponura i szybko robi się ciemno? Mnie najlepiej wchodzą wtedy horrory, thrillery, ewentualnie jakiś kryminał, ale koniecznie ponury.

I takie też książki mam dziś dla was. Powieści z dreszczykiem, dzięki którym stukot kropel deszczu o szyby lub skrzypienie podłogi nabiorą innego brzmienia. Jeżeli lubicie się bać… zapraszam.

„Dracul” Dackre Stocker, J.D. Barker

O książce „Dracula” Brama Stockera pisałam na blogu kilka miesięcy temu. Jeżeli chodzi o horrory, jest to klasyka gatunku i powinien przeczytać ją każdy szanujący się znawca wampirów.  Recenzję znajdziecie tutaj.

Dracula został napisany przez Stockera w 1897 roku. 123 lata później krewny autora, Dackre Stocker, oraz finalista nagrody jego imienia – J.D. Barker (ten od „Czwartej małpy, o której pisałam tutaj) napisali prequel do powieści opowiadający o pochodzeniu tajemniczego hrabiego. Bohaterem książki uczynili… Brama Stockera. Już samo to sprawia, że po ciele przebiegają dreszcze.

Brama Stockera poznajemy jako młodego mężczyznę zamkniętego w opuszczonej wieży. Jest okrążony przez wilki i tajemnicze postaci a za broń służy mu krucyfiks i woda święcona. Czy da sobie radę? Równolegle czytamy pamiętnik Brama i jego rodzeństwa, który przybliży nam czasy ich dzieciństwa i postać tajemniczej opiekunki a także wyjaśni, w jaki sposób dwudziestolatek znalazł się w śmiertelnej pułapce…

Jest tu wszystko, czego szukamy w dobrych horrorach – cmentarze, prosektorium, ciemne zaułki i ciarki ciarki ciarki. Niełatwo jest dorównać takiemu dziełu jak „Dracula”, panom Stockerowi i Barkerowi udało się to. Powiem nawet, a rzadko mi się to zdarza – uczniowie przerośli mistrza. A scena, w której bohaterowie krążą po kostnicy i słyszą nagle jeden z przytroczonych do martwych ciał dzwoneczków – mistrzostwo.

Dracul
"Dracul" , D.Stoker, J.D. Baker

Wydawnictwo: Czarna Owca
                                              
Tłumaczenie:   Szymon Żuchowski
Liczba Stron:    544

Kategoria:         horror

 

"Królestwo" , Jo Nesbo

Ci, którzy śledzą mnie na Instagramie znają już tę pozycję. Pisałam o niej tu

Najnowsza książka mistrza kryminału to idealna propozycja na jesienne wieczory. Tym razem przenosimy się do malutkiej norweskiej wioski, tam gdzie wszyscy się znają od bobasa i wiedzą o sobie wszystko.

„Królestwo” to historia dwóch braci. Roy – starszy, spokojny, wyważony, małomówny. Karl – gorąca krew, urok osobisty i gadka, na którą nabierała się każda dziewczyna.

Powieść zaczyna się w chwili, gdy Karl, niczym syn marnotrawny, wraca po latach do rodzinnego domu. Przywozi ze sobą piękną żonę i plan na biznes – dla siebie i całej wioski.

Każda kolejna część  odkrywa nowe tajemnice – najpierw z przeszłości braci, później z ich obecnego życia. Kto w tej powieści jest dobry a kto zły? To wcale nie jest takie oczywiste.

Pisałam to już w recenzji na Instagramie, napiszę i tutaj – mistrz powrócił. To jedna z lepszych książek tego autora, a Ci co śledzą mojego bloga regularnie wiedzą, że przeczytałam niemal wszystkie (artykuły znajdziesz np. tu, tu, tu i tu). Czytając miałam skojarzenie z najbardziej krwawymi dramatami Szekspira.

Do tego ta norweska mgła, siąpiący deszcz… Idealny klimat na jesienne dni.

Jo Nesbo
"Królestwo" , Jo Nesbo

Wydawnictwo: Dolnośląskie
                                              
Tłumaczenie:   Iwona Zimnicka
Liczba Stron:    480

Kategoria:         thriller


Królestwo [Jo Nesb]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

„Bez reszty”  Wojtek Miłoszewski

To już piąta książka Wojtka Miłoszewskiego, natomiast druga z serii o Kastorze Grudzińskim. O pierwszej mogliście przeczytać tu, natomiast o pozostałych – tutaj i tutaj. Ci, którzy śledzą bloga regularnie, wiedzą, że od początku byłam fanką tej prozy.

I choć tym razem akcja dzieje się w okolicach Bożego Narodzenia i Nowego Roku, jej nastrój jest na tyle mało świąteczny, że perfekcyjnie nadaje się na październikowo-listopadową słotę.

Kastora spotykamy mniej więcej w tym samym miejscu, w którym go zostawiliśmy. Akurat jest na akcji z Tyszolem, swoim komendantem. Niestety, proste zatrzymanie okazuje się bardziej skomplikowane i Tyszol zostaje zastrzelony. Aby dopaść jego morderców, Kastor musi stawić czoło mafii, która w latach 90-tych rozwija właśnie skrzydła nad miastem Kraka. Mafii, która nie tylko „opiekuje się” nowobogackimi biznesmenami, ale również zajmuje się porwaniami dzieci…

Perfekcyjnie opisana smutna rzeczywistość początków polskiej demokracji, kiedy to jedni zbijali fortuny, innych kapitalizm i bezrobocie rzucały na dno, kiedy mafia rzeczywiście mogła wszystko a policję można było przekupić kilkoma dolarami. Świetnie się czytało.

Bez reszty
"Bez reszty" , Wojtek Miłoszewski

Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba Stron:    352

Kategoria:         kryminał

 


„Zwierciadło Piekieł” Graham Masterton

Jeden z najpopularniejszych horrorów Grahama Mastertona w tym roku ukazał się w formie mistrzowsko zrealizowanego audiobooka. Jeżeli więc jesteście fanami tej formy poznawania literatury, polecam tę pozycję. Czy to na jesiennych spacerach czy pod grubym kocem na kanapie, głosy m.in. Antoniego Pawlickiego czy Mariana Opani wraz z przeszywającą muzyką dostarczą niezapomnianych wrażeń.

Głównym bohaterem książki jest Martin Williams, hollywoodzki scenarzysta zafascynowany Boofulsem – młodym chłopcem, który był największą dziecięcą gwiazdą musicalową w latach 30-tych XX wieku. Jego karierę przerwała tragiczna śmierć z rąk własnej babci.

Pewnego dla Williams trafia na wyprzedaż rzeczy po swoim idolu. Decyduje się na zakup efektownego lustra, które kilkadziesiąt lat temu widziało morderstwo. Wg sycylijskiej legendy za każdym razem gdy przeglądasz się w zwierciadle, ono kradnie kawałek Twojej duszy. A co jeśli tafla szkła odbijała morderstwo? Drogocenny przedmiot zawisa na ścianie… and so the nightmare begins.

Zdecydowanie klasyka gatunku. Zadowoleni będą nie tylko fani horroru ale również Ci, którzy sięgają po nie tylko od czasu do czasu. To jeden z najlepszych.

Zwierciadło piekieł
"Zwierciadło piekieł" , Graham Masterton

Wydawnictwo: Audioteka
Kategoria:        horror

Zwierciadło piekieł [Graham Masterton]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE
Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz